Z kraju

Z kraju

Chińskie inwestycje w Polsce

Chińskie przedsiębiorstwa chcą zwiększać swoją obecność na polskim rynku, między innymi w sektorze energetycznym i motoryzacyjnym.

Azja w górę

3-letnie szczyty na indeksie Nikkei, planowane otwarcie rynku chińskiego, wzrosty w Szanghaju i Korei Południowej - wszystkie te czynniki sprawiają, że inwestorzy coraz przychylniej patrzą na azjatyckie rynki.

Wojna z Al-Kaidą

Cały czas trwa akcja odbijania zakładników w Algierii. Islamistyczna grupa zbrojna przetrzymuje zakładników na polu gazowym w miejscowości In Amenas. Sytuacja stała się niebezpieczna wiosną 2012 roku kiedy wędrowny lud -Tuaregowie- utworzyli swoje państwo na północy Mali. Rządzą tam surowym prawem szariatu. Jednocześnie w Mali dokonano przewrotu rządowego - skorzystali na tym ekstremiści - tłumaczy Janusz Mrowiec, były ambasador w Mali, Algierii, Gwinei Bissau.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy sklep z bielizną w sieci Esotiq.

Twój brat PIT

Jak prawidłowo rozliczyć w zeznaniu podatkowym zaliczki uproszczone?

Zmiany dla matek

Szykują się zmiany w urlopach macierzyńskich. Co będą one oznaczały dla pracodawców?

Cień recesji

Produkcja przemysłowa tąpnęła w grudniu - spadła o 10,6% w ujęciu rocznym, oczekiwano spadku o niespełna 7%. Jeszcze gorzej wyglądała produkcja budowlano-montażowa - tu spadek wyniósł aż 24,8% w ujęciu rocznym. Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy mówi, że w minionym miesiącu na rynek mocno się załamał, jeśli chodzi o praktycznie całe budownictwo przemysłowe, w tym także energetykę. Zauważa też wyraźny wzrost nieregulowanych należności i spodziewa się dalszych upadłości w budowlance.

Perspektywy dla gospodarki USA

Indeks S&P 500 najwyżej od 2007 roku. Rynek akcji jest bardzo blisko historycznych szczytów. Gospodarka też się rozpędza - kolejka po zasiłek dla bezrobotnych jest najkrótsza od 2007 roku. Ożywienie w USA zaskakuje na plus. Tyle tylko, ze to wzrost na kredyt. Rząd pompuje dług, a Rezerwa Federalna drukuje pieniądze. Ożywienie na kruchym fundamencie. Czy może czas na dyskusję o podnoszeniu stóp procentowych?

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodnia w milionie w portfelu. Przedstawiamy 4 portfele. Który z nich przyniósł największy zysk? Liderem jest portfel Piotra Sawali, choć nie jest on notowany od początku istnienia „Miliona w Portfelu”. Jakie aktywa pozwoliły zarządzającym zarobić na inwestycjach? Rozmowa z Anną Depko, Analizy Online.

Dobre dane z USA

W Stanach Zjednoczonych największy tygodniowy spadek bezrobotnych od prawie trzech lat. W ubiegłym tygodniu liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek spadła o 37 tysięcy do 335 tysięcy, a to znacznie mocniej niż spodziewał się rynek. O dobrych danych zza oceanu rozmawialiśmy z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI.

Kupujemy jacht

Pomysł na połączenie Wielkich jezior Mazurskich z kanałem Augustowskim da miłośnikom sportów wodnych 160 km nowych szlaków i możliwość pływania między dwoma atrakcjami turystyczno przyrodniczymi Polski. Wobec tego spróbujemy kupić jacht. Na jaki wydatek się nastawiać? Czy jacht warto kupić czy może rozsądniej go wydzierżawić w dogodnym dla siebie czasie i miejscu? Pomoże nam w tym Piotr Stańczak, Master Yachting Poland.

Przyszłość OFE

Będziemy pytać o przyszłość OFE. Najwięcej środków na koncie, na koniec grudnia 2012 roku miał hipotetyczny klient ING OFE - 34,5 tysiąca złotych, a najmniej klient OFE Pocztylion - 32,2 tysiaca. Rozmowa z Agnieszką Nogajczyk-Simeonow

Gpw z nowym szefem

Czy Adam Maciejewski sprawdzi się na stanowisku prezesa GPW? Zdaniem Artura Rzepki, wiceprezesa SII najważniejsze dla inwestorów jest wprowadzenie nowego systemu na GPW. Istotne jest również aby opłaty dla domów maklerskich były niższe, co może się przełożyć na inwestorów.

RPP w akcji

Prof. Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej jest zdecydowaną zwolenniczką cięcia stóp procentowych w lutym. Profesor opowiada się za przerwą w cyklu, ale nie jego zakończeniem. Jej zdaniem hamująca inflacja pozwala na dalsze luzowanie polityki monetarnej, a gospodarka tego potrzebuje. Ocenia, że nie ma ryzyka recesji choć pierwszy kwartał roku będzie trudny dla gospodarki.

Polityka i pieniądze

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogłoby doprowadzić do rozpadu Zjednoczonego Królestwa, mówił w TVN CNBC Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej. Zdaniem Dembinskiego, stawka jest wysoka, więc premier David Cameron będzie łagodzić antyunijne nastroje w kraju. Cameron miał w piątek wygłosić przemówienie na temat zmiany relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ze względu na sytuację w Algierii, wystąpienie zostało przełożone.

Zmiana prezesa GPW

Obserwatorzy i uczestnicy rynku w chwalą wybór Adama Maciejewskiego na szefa Giełdy Papierów Wartościowych. W programie Dzień Na Rynkach wiceprezes PwC, były minister skarbu Jacek Socha mówił między innymi, że to człowiek, który cieszy się opinią fachowca i pracusia.

Pod co gra rynek

Przyglądamy się portfelowi inwestycyjnemu AmerBrokers, który w 2012 zarobił ponad 36%. Po ostatniej aktualizacji pojawiły się spółki Kino Polska, Komputronik, Lena Lighting, Millennium Bank, Police, Relpol. Z portfela wypada natomiast AmRest, który był liderem wzrostów. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Maciej Kabat, analityk AmerBrokers.

Rank Progress szuka okazji

Minicentra hadlowe – tak ma wyglądać nowy pion biznesu Rank Progres. Legnicki deweloper chce w ciągu kilku najbliższych lat wybudować ponad 80 tego typu obiektów w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Na co powinni liczyc akcjonariusze spółki i czy ten projekt nie zderzy się z bardzo podobną strategią debiutującej niedawno na giełdzie Czerwonej Torebki? Naszym gościem był Jan Mroczka – prezes Rank Progress.

Co po danych?

Rynek oczekuje słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej i zatrudnienia.

Wzrost po chińsku

7,9 procent - o tyle w ujęciu rocznym rósł PKB Chin w czwartym kwartale 2012-go roku. To pierwszy raz od siedmiu kwartałów, kiedy PKB kraju urósł w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Niespokojnie w Afryce Północnej

Niespokojnie na rynku ropy, możliwe zakłócenia dostaw z Afryki północnej. Uzbrojeni bojownicy zaatakowali instalacje wydobywcze obsługiwane przez BP i Statoil. Przetrzymują w Algierii kilkudziesięciu zakładników z różnych krajów. Uważa się, że podczas ataku trzy osoby zginęły. Gościem TVN CNBC był Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki WDINP UW.

Hotelowy luksus

Branża luksusowych hoteli nie odczuwa kryzysu i już szykuje się na ożywienie - tak zapewniają władze notowanej w Nowym Jorku spółki Starwood. To właściciel między innymi takich marek jak Luxury Collection, Sheraton czy Westin, który zarządza ponad tysiącem hoteli w stu krajach świata. Spółka po upadku Lehman Brothers wstrzymała plany rozwoju. Teraz znów inwestuje - między innymi w Polsce. O planach spółki i jej prognozach dla rynku hotelarskiego z Thomasem Wilmsem, wiceprezesem Starwood na Europę Środkowo-Wschodnią rozmawiał reporter TVN CNBC Damian Mazgaj.

Nowy prezes giełdy

O niezaprzeczalnych dokonaniach poprzedniego prezesa, dyskusyjnej jakości kontaktów z niektórymi uczestnikami rynku i wielkich zmianach jakie nadchodzą na polskim rynku giełdowym niezależnie od zmiany warty na GPW. O tym rozmawialiśmy z jedną z tych osób, które podejmowały dzisiejsze decyzje. Gościem TVN CNBC był prof. Marek Wierzbowski, wiceprezes Rady Giełdy.

Zmiana prezesa GPW

Adam Maciejewski został wybrany na nowego prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Walne Zgromadzenie przyjęło kandydaturę jaką zgłosił większościowy akcjonariusz czyli Skarb Państwa. Adam Maciejewski dotąd był wiceprezesem giełdy i sprawował obowiązki prezesa po zawieszeniu Ludwika Sobolewskiego. Decyzję akcjonariuszy musi jeszcze zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego. Jakie wyzwania czekają nowego prezesa? Jakie są wobec niego oczekiwania Rady Giełdy?

Sztuka latania

Akcje Boeinga znowu w dół - i znowu przez Dreamlinera. Wszystkie maszyny należące do japońskich linii lotniczych All Nippon uziemione po tym, jak załoga jednego z nich musiała dokonać awaryjnego lądowania. Czy awarie Dreamlinera można tłumaczyć złożonością samej konstrukcji i technologii, czy też jest to nieudany samolot?

Inflacja bazowa w Polsce

Inflacja bazowa - czyli wskaźnik wzrostu cen po wyłączeniu żywności i energii - jest najniższa od ponad dwóch lat. Czy to oznacza, że RPP zbyt późno zaczęła obniżkę stóp? Na jakim poziomie zatrzyma się spadek inflacji w Polsce?

Kondycja franka

Poprawa nastrojów na światowych rynkach skutkuje osłabieniem franka szwajcarskiego. Kapitał odpływa ze Szwajcarii do rynków o wyższych stopach zwrotu. Jakie są perpektywy dla szwajcarskiego waluty? Jak mocno frank może się jeszcze osłabić?