Z kraju

Z kraju

Davos 2013

W 2007 roku ostrzegał, że amerykański rynek kredytów hipotecznych jest przegrzany - teraz woli wstrzymać się z ogłaszaniem końca kryzysu. Profesor Robert Shiller z Uniwersytetu Yale w Davos przedstawia swoje propozycje, na osiągnięcie "elastycznego rozwoju" globalnej gospodarki. Proponuje między innymi demokratyzację sektora finansowego. Z ekonomistą i współautorem indeksu Case-Shiller rozmawiał reporter TVN CNBC Jan Niedziałek.

Davos 2013

Więcej optymizmu niż przed rokiem wśród liderów światowego biznesu. W Davos panuje atmosfera oczekiwania na odbicie - mówi TVN CNBC Jacek Krawiec, jeden z nielicznych Polaków, którzy pojechali na tegoroczny szczyt.

Kiedy ruszy Modlin?

Po tym co ostatnio usłyszeliśmy wydaje się, że sprawa jest przesądzona - trzeba czekać na pogodę i generalną naprawę - ale bardzo wiele spraw w tej historii wciąż nie jest oczywistych - generalny wykonawca w środę pokazał dokumenty, z których ma wynikać, że Modlin tez nie jest bez winy. Gościem 90 minut był Marcin Danił, wiceprezes lotniska w Modlinie.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Mariusza Pawlaka zyskał 12,33. Od listopada portfel zyskał 2,85%. W tej edycji osiem instrumentów przyniosło zysk, cztery zanotowały stratę. Największą stratę przyniosła inwestycja w fundusz opera Eurogeddon (-21,57%). O to jakie zmiany proponuje gość, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Euro Kryzys

Francuski zbiorczy indeks PMI spadł względem grudnia o niemal dwa punkty, do 42,7 pkt i jest najniżej od marca 2009r. Jednak niemieckie dane dla przemysłu są najwyższe od 11 miesięcy po wzroście odczytu do 48,8 pkt. Dno kryzysu w Europie już za nami, to słowa Adama Zaremby, głównego ekonomisty Idea TFI, komentujące dane o nastrojach w przemyśle.

Nie ma pracy

Bezrobocie wg GUS w XII '12 wzrosło do 13,4% z 12,9% w XI'12.liczba bezrobotnych w grudniu przekroczyła 2 mln 136 tys. osób. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło komisji trójstronnej projekt ustawy o ochronie miejsc pracy. Jedna firma w ramach Ustawy o Ochronie Miejsc Pracy może dostać 800 tys. zł. MPiPS dofinansuje miejsca pracy w firmach, które zanotują spadek obrotów o 20%. Ministerstwo przeznaczy na ochronę miejsc pracy 400 mln zł z funduszu pracy. Rozmowa z Joanną Tyrowicz,Instytut Ekonomiczny NBP

Konsumpcja w dół

Kolejne rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w grudniu spadła w ujęciu rocznym o 2,5%, analitycy oczekiwali ponad 1% wzrostu. Przypomnijmy, że w listopadzie sprzedaż wzrosła rok do roku o 2,4%. Według danych GUS konsumenci są w najgorszej kondycji od kwietnia 2005 roku. Pytamy Mariusza Wojdona, wiceprezesa Alma Market, czy spadek ten jest również odczuwalny przez pryzmat konsumpcji produktów spożywczych.

Twój Brat PIT

O zaliczkach kwartalnych i ryczałcie podatkowym rozmawiamy z Bartoszem Matusikiem, doradcą podatkowym w DLA Piper.

Kontrole umów cywilnoprawnych

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada nasilenie kontroli umów zatrudnienia pracowników. Chodzi o sprawdzenie, czy pracodawcy nie łamia prawa, wykorzystując trudną sytuację na rynku pracy, tłumaczy Wojciech Gonciarz z GIP.

Dalsze istnienie spółki

W przypadku strat wspólnicy muszą podjąć uchwałę dot. dalszego istnienia spółki. W razie likwidacji spółka prowadzi tylko podstawową działalność, mówi mec. Krzysztof Rąpała z Kancelarii Kwaśnicki, Wróbel i Partnerzy.

Budowlany roller-coaster

Spadek marż, niższe przychody, kłopoty z finansowaniem – mówią o prognozach dla spółek budowlanych analitycy Millennium. W pierwszej połowie roku kursy ich akcji będą podlegały dużej zmienności.

Cień recesji

O tym co słabe dane o sprzedaży dynamicznej mówią nam o prognozach dla całej gospodarki i jak wpłyną na rynki.

Cień recesji

Sprzedaż detaliczna w grudniu spadła o 2,5% rok do roku. To informacje gorsze od oczekiwanych przez analityków.

Centrum wyników - Apple

Apple rozczarowało wynikami i prognozami na kolejny kwartał. Koncern nie wyklucza dalszego spadku marż. Marża netto w kolejnym kwartale ma wynieść od 37,7 USD do 38,5 USD. Przychody mają sięgnąć 41-43 mld USD, poniżej oczekiwań.

Davos 2013

Nierówności społeczne na świecie, zwłaszcza pod względem finansowym, są jednym z tematów światowego forum ekonomicznego w Davos. Patrząc globalnie różnica między bogatymi a biednymi spłaszcza się, jednak jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii - mówi Zanny Minton Beddoes.

Davos 2013

Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos najlepsze nastroje od 5 lat. Najbardziej wpływowi ludzie świata biznesu i polityki dyskutują na temat kierunku rozwoju globalnej gospodarki. Zdaniem Wojciecha Kostrzewy Polsce w żadnym wypadku nie grozi recesja - powinniśmy być dumni, że jesteśmy w czołówce Europy i pozostaniemy tam również w 2013 roku. Z prezesem i dyrektorem generalnym Grupy ITI rozmawiał Jan Niedziałek.

Drogowa pułapka

System Via Toll wielokrotnie karze za to samo przewinienie. Kierowca, który jedzie bez zapasu pieniędzy na systemowym koncie, „łapie” karę na każdej bramce naliczającej opłatę.

Chiński przemysł w górę

Chiński sektor przemysłowy rozwija się najszybciej od dwóch lat - wskazuje na to wstępny odczyt wskaźnika PMI, przygotowany przez bank HSBC.

Energia odnawialna na wstecznym biegu

Powód - braku nowych przepisów. Fińska spółka Fortum zawiesiła swoje projekty inwestycyjne w Polsce. Spółka ma w planach budowę elektrociepłowni we Wrocławiu i w Zabrzu na które może wydać 2,5 miliarda złotych.

Davos 2013

Uważane za toksyczne kredyty subprime oraz aktywa europejskich banków - to okazje inwestycyjne, na które warto zwrócić uwagę w tym roku - przekonuje Anthony Scaramucci, dyrektor zarządzający SkyBridge Capital. Według niego okazja może się szybko skończyć, bo jeśli europejska gospodarka stanie na nogi, to ceny szybko pójdą w górę. Scaramucci dodaje też, że banki centralne swoją polityką zmniejszają ryzyko spadków na rynkach, dzięki czemu warto teraz podejmować ryzyko. Z Anthonym Scaramuccim podczas światowego forum ekonomicznego w Davos rozmawiała Pamela Bem.

Polityka i pieniądze

Polski Holding Nieruchomości coraz bliżej giełdy. Zapisy dla inwestorów indywidualnych ruszą w czwartek i potrwają do 1 lutego, dla instytucjonalnych od 5 do 7 lutego. Debiut jest planowany nie później niż 13 lutego. Wiceminister skarbu Paweł Tamborski liczy, że PHN stanie się liderem rynku nieruchomości komercyjnych. MSP pozbywa się dziś też 11,75% akcji PKO BP. O tych tematach w programie "Czas rzeczywisty" z wiceministrem Tamborskim rozmawiał Marek Tejchman.

Euro kryzys - czy Wlk. Brytania wyjdzie z UE?

Wskazuje na Europę jako najważniejszego partnera, ale nie wyklucza referendum i wyjścia z Unii Europejskiej. Brytyjski premier ściąga uwagę świata mówiąc o przyszłości Wielkiej Brytanii w ramach dwudziestki siódemki.

Centrum wyników - Apple

W centrum uwagi wyniki kwartalne Apple, które poznamy dopiero po sesji w Stanach Zjednoczonych. Po ostatnich niepokojących informacjach, takich jak zmniejszanie zamówień na ekrany do telefonów, rynek oczekuje pogorszenia zysku netto w ujęciu rocznym. Byłby to pierwszy taki spadek od 2003 roku.

Davos 2013

Nie tylko kraje BRIC, ale również inne rozwijające się gospodarki - w tym Polska - mogą liczyć na zainteresowanie inwestorów - mówi TVN CNBC w Davos Jim Turley. Prezes Ernst & Young dodaje, że Polska ma o wiele większy potencjał wzrostu niż Europa Zachodnia. Z Jimem Turley’em rozmawiała Pamela Bem.

Davos 2013

Za wcześnie na odwoływanie kryzysu długu - tak w Davos przekonuje główny ekonomista banku HSBC, Stephen King. Jego zdaniem politycy w Europie wiedzą już co robić, by kryzys zażegnać. Czy jednak dla Unii Europejskiej pojawia się nowe zagrożenie jakim byłoby wyjście z niej Wielkiej Brytanii? O to eksperta HSBC pytała Pamela Bem.

Davos 2013

Najgorsze w kryzysie już za nami - tak w Davos ocenia prezes PwC, Dennis Nally. Z badania przeprowadzonego przez jego firmę wynika jednak, że nastroje w globalnym biznesie wciąż się pogarszają. Na dodatek szefowie międzynarodowych korporacji boją się niepokojów społecznych. Jaką przyjmują więc strategię? Między innymi o tym z prezesem PwC rozmawiał Jan Niedziałek.

Davos 2013

Ekonomiści i politycy w Davos żywo komentują przemówienie premiera Wielkiej Brytanii nt. relacji z Unią Europejską. Zdaniem Martina Wolfa z Financial Times zapowiedź referendum ws. członkostwa we Wspólnocie zniechęci inwestorów do lokowania kapitału na Wyspach. O niepewności związanej z przyszłością Wielkiej Brytanii i zaufaniu na rynkach strefy euro z brytyjskim publicystą rozmawiał Jan Niedziałek.