Hakerzy kontra banki. "Przestępcy wolą atakować nas"

Jak banki dbają o bezpieczeństwo swoich klientów?
Jak banki dbają o bezpieczeństwo swoich klientów?
TVN24 BiS
Jak banki dbają o bezpieczeństwo swoich klientów?TVN24 BiS

Jeden z polskich banków stał się niedawno obiektem ataku hakerskiego. Dane jego klientów wyciekły do sieci. Czy przed takimi sytuacjami możemy się bronić? Pytaliśmy o to ekspertów w TVN24 Biznes i Świat.

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu portal Zaufana Trzecia Strona, "jeden z polskich banków padł ofiarą poważnego ataku hakerskiego". Włamywacz twierdzi, że okradł klientów na łączną sumę około miliona złotych.

Pożyczki

- Takie przypadki zdarzają się niezmiernie rzadko i do tego trzeba dobrej grupy hakerskiej - ocenił Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej".

Haker miał mieć dostęp do serwera banku przez kilka tygodni, dzięki czemu mógł wykonywać nieautoryzowane przelewy.

Ponadto, mógł także gromadzić dane klientów oraz zbierać informacje o ich kartach, a także historii transakcji. Eksperci podkreślają, że takie dane są łakomym kąskiem do ponownego wykorzystania i wzięcia pożyczki.

- Chwilówki właściwie nie wymagają potwierdzania naszej tożsamości w sposób wieloraki. Wystarczy tylko, że w internecie podamy dane m.in. takie jak te, które zostały wykradzione przez hakera - ostrzegał Piotr Schramm z kancelarii Gessel.

Fishing

Jak podkreślają jednak eksperci, hakerzy częściej skupiają się nie na na atakach na systemy banków, ale na samych klientów, których zdecydowanie łatwiej oszukać.

Wśród najczęstszych sposobów oszustw klientów wymienia się wysłanie fałszywego e-maila do użytkownika, czyli tzw. phishing. W treści wiadomości zawarty jest link, przekierowujący na fałszywą stronę banku, gdzie użytkownik podając dane pada ofiarom cyberprzestępców.

- Banki są jednymi z lepiej zabezpieczonych instytucji. Tym samym, celem ataku jest sam użytkownik, którego bardzo łatwo oszukać - powiedział Paweł Pilarczyk z pclab.pl.

Podobną opinię wyraził Samcik, który powiedział, że "sforsować zabezpieczenie banku jest dużo trudniej". - Zaatakować takiego przeciętnego użytkownika i tą drogą dostać się do jego pieniędzy jest dużo łatwiej - dodał.

Co zrobić?

Co w przypadku, kiedy padniemy ofiarą oszustwa? Eksperci wspominają, że przy próbie odzyskania pieniędzy musimy liczyć na "dobrą wolę banku".

- Jeżeli do ataku dojdzie z naszej winy, czyli my klikniemy w ten link, czy otworzymy wirusa załączonego do maila, to nawet jeżeli złożymy reklamację do banku, to już jest indywidualna sprawa, jak on to potraktuje - powiedział Pilarczyk.

- W większości przypadków tak to wygląda, że banki nie biorą za to odpowiedzialności, jeżeli klient jest nieostrożny - tłumaczył Samcik.

Należy pamiętać, że w takiej sytuacji ważne jest niezwłoczne podjęcie działań. Jak radził Schramm, powinniśmy "natychmiast wystąpić do administratora danych bądź do właściciela serwera o to, żeby ten usunął dane."

Bezpieczeństwo na wakacjach

Ponadto, nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie także podczas w wakacji.

Jak radzi Pilarczyk, "taki wyjazd musimy zgłosić bankowi". Może to znacznie pomóc w wykryciu podejrzanych transakcji.

Jak tłumaczył, "bank wykrywa podejrzane transakcje, jeżeli pojawi się taka np. w Indonezji, to bank może taką transakcję zablokować".

Dodatkowo, podczas wykonywania transakcji w bankowości internetowej należy pamiętać o korzystaniu z własnego komputera. Eksperci zwracają także uwagę na konieczność pilnowania danych umieszczonych na karcie.

Aplikacje mobilne

Klienci banków coraz chętniej sięgają także po aplikacje na telefon. To znacznie ułatwia i przyspiesza przeprowadzenie transakcji, czy choćby sprawdzenie stanu konta.

Jak powiedział Pilarczyk, "duże banki nie mogą sobie pozwolić na to, żeby wypuścić aplikację, która zawiera błędy, więc jeżeli mamy konto w dużym i znanym banku, to powinniśmy być spokojni".

Warto jednak pamiętać o ustaleniu stosunkowo niewielkiego poziomu dziennego limitu transakcji w bankowości mobilnej. Jak alarmował bowiem Samcik, z tyłu głowy trzeba mieć plan awaryjny na wypadek ewentualnej utraty telefonu.

Niski limit sprawie, że potencjalna jednorazowa strata nie będzie duża.

Bezpieczeństwo klientów banków. Jak chronić się przed hakerami?
Bezpieczeństwo klientów banków. Jak chronić się przed hakerami?TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC