Z kraju

Z kraju

Lżejsze życie podatnika. Walka z fiskusem będzie łatwiejsza

Państwo wyciąga rękę do podatnika i wzmacnia jego pozycję w rozmowie z fiskusem. 15 sierpnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja, która reguluje kwestie związane z postępowaniem przed sądem administracyjnym. To ważna wiadomość dla tych, którzy chcą zaskarżyć decyzje fiskusa lub innych organów podatkowych. Szczegóły zmian tłumaczyła w programie "Biznes dla Ludzi" Agnieszka Tałasiewicz z EY.

Rząd namawia senatorów do poprawienia ustawy likwidującej BTE

Limity kosztów sądowych w sprawach o roszczenia bankowe powinny dotyczyć tylko relacji banków z konsumentami, a nie wszystkich transakcji międzybankowych - o przyjęcie takiej poprawki do ustawy likwidującej BTE zaapelował w środę do senatorów wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.

OC i AC będzie droższe. Po apelu szefa KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zaapelowała do ubezpieczycieli, aby podnieśli stawki OC i AC. "Od 2013 roku można zaobserwować pogorszenie rentowności krajowego sektora ubezpieczeń OC, spowodowane przede wszystkim wzrostem kosztów akwizycji i wyższą szkodowością" - napisał w liście otwartym szef nadzoru Andrzej Jakubiak.

"Państwo nie może bawić się w przedsiębiorcę"

Państwo nie może bawić się w przedsiębiorcę, musi tylko stać na straży reguł działających w biznesie - uznali przedsiębiorcy, którzy w środę w Warszawie spotkali się z przedstawicielami PiS, by pomówić o rozwiązaniach w polityce gospodarczej państwa.

Nowy ratunek dla Śląska. Sprawdź, co planuje rząd

Jak poinformował dzisiaj minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński, spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń i utrzyma ich płynność finansową. Decyzja rządu o przejęciu kopalń to pierwszy krok do utworzenia Nowej Kompanii Węglowej, która ma powstać według nowego pomysłu.

Ranking najbardziej medialnych marek. TVN i TVN24 liderami

TVN i TVN24 znalazły się w czołówce najbardziej medialnych marek kolejnej edycji badania Top Marka. Ranking jest przygotowywany przez magazyn "Press" i PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Wyłania on najczęściej i najlepiej opisywane marki w prasie. W każdej z branż wyodrębniono również najpopularniejsze brandy w Internecie. Nowością była analiza informacji z serwisów społecznościowych.

Rząd zdecydował o losach Kompanii Węglowej. Silesia przejmie 11 kopalń

Towarzystwo Finansowe Silesia ma przejąć 11 kopalń i utrzymać ich płynność finansową - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister skarbu Andrzej Czerwiński. Oznacza to, że rząd postanowił ratować zakłady górnicze przez nową formułę. Minister podkreślił, że na bazie Silesii ma powstać "silny koncern paliwowo-energetyczny", w którym udział wezmą polskie spółki z sektora energetycznego. Dziś mija termin styczniowego porozumienia rządu ze związkowcami, które zakładało przeniesienie 11 kopalń do tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Ceny są jeszcze niższe. Deflacja nie odpuszcza

We wrześniu inflacja wyniosła minus 0,8 proc. w ujęciu rok do roku, a w miesiąc do miesiąca minus 0,2 procent - wynika z opublikowanego w środę szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

"Jeśli ZUS będzie niewydolny, możliwe emerytury obywatelskie"

Nie ma pewności, czy w przyszłości system ZUS-owski, mimo reformy podwyższającej wiek emerytalny, będzie nadal wydolny - mówi PAP minister rolnictwa Marek Sawicki. Nie wyklucza, że w tej sytuacji potrzebne byłyby tzw. emerytury obywatelskie, "gdzie państwo gwarantuje pewne minimum".

Budżet w ogniu kampanii. "Udało się zapanować nad hulaszczym trybem"

- Mimo, że jest okres wyborczy udało się zapanować nad hulaszczym trybem przygotowywania budżetu - ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan. W projekcie budżetu na 2016 rok przyjętym przez rząd zapisano 900 mln zł na restrukturyzację górnictwa, 2 mld na odmrożenie płac w budżetówce. Ponadto pojawią się jednorazowe dodatki dla niektórych emerytów i rencistów, nastąpi także podniesienie wydatków na obronę do 2 proc. PKB. Do 2,8 proc. PKB wzrośnie jednak deficyt budżetowy. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club zwraca uwagę, że w ten sposób rząd "odszedł od zapowiadanej ścieżki obniżeń deficytu finansów publicznych".

W USA przybywa miliarderów. Na ich czele nadal stoi Bill Gates

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates zajął we wtorek pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi w USA magazynu "Forbes". Ten przedsiębiorca i filantrop, którego majątek szacuje się na 76 mld dolarów, jest na czele zestawienia już 22. raz z rzędu. Wśród miliardów jest coraz więcej młodych.

Volkswagen mówi, jak chce walczyć z kryzysem. Ma być nowe wyposażenie

Volkswagen zapowiedział, że na nowo wyposaży nawet 11 milionów aut, których może dotyczyć skandal z manipulowaniem pomiarami emisji spalin. Mają też zostać "przygotowane i przedstawione rozwiązania techniczne", które pomogą rozwiązać ostatni kryzys. Natomiast niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel powiedział, że skandal Volkswagena nie rzuci się cieniem na niemiecką gospodarkę, o ile koncern szybko i całościowo zaradzi kryzysowi.

Budżet 2016. "Nowy rząd będzie miał ograniczone pole manewru"

Nowy rząd będzie miał ograniczone pole do zmian w projekcie budżetu w tym roku. Noweli budżetu można oczekiwać po 1 stycznia - uważają eksperci. Zwracają uwagę, że zagrożeniem dla naszego wzrostu gospodarczego w 2016 r. może być m.in. osłabienie gospodarki Niemiec.