Porozumienie o współpracy, które w sobotę podpisały chińska prowincja Syczuan i woj. łódzkie, wpisuje się w cele polskiego rządu dotyczące polityki zagranicznej - uważa wiceminister minister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.
- Od 2011 roku mamy strategiczne partnerstwo z Chinami. Teraz pracujemy, aby to partnerstwo podnieść na wyższy poziom. Takie porozumienie buduje dobrą atmosferę do współpracy nie tylko politycznej, ale i gospodarczej turystycznej i kulturalnej - powiedziała Kacperczyk.
Nowe otwarcie?
Porozumienie, które zakłada dalszą współpracę gospodarczą pomiędzy regionami, podpisali na zamku w Uniejowie marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień i Wang Dongming, sekretarz KPCh prowincji Syczuan, przewodniczący stałego Komitetu Kongresu Prowincji Syczuan.
- To ważna chwila dla woj. łódzkiego. Otwieramy się dla tak - wydawałoby się - dalekiego kraju, jakimi są Chiny. Ale to tylko 10 dni pociągiem i 11 godzin lotu samolotem. Mam nadzieję, że będzie jeszcze bliżej dla ludzi, którzy się przyjaźnią - powiedział marszałek.
Wcześniej obaj uczestniczyli w Kutnie w uroczystości odprawienia pierwszego pociągu towarowego do chińskiego Chengdu w prowincji Syczuan.
Centrum dla biznesu
Liczące 14 mln mieszkańców Chengdu jest centrum logistycznym, handlowym, finansowym, naukowym i technologicznym zachodniej części Chin. Uruchomienie połączenia cargo z Kutna poprzedziło m.in. podpisanie w ubiegłym roku w Chinach umowy o współpracy między województwem łódzkim a Syczuanem; w Łodzi otwarto też biuro miasta Chengdu.
Od 2013 roku rozwijane jest połączenie kolejowe cargo pomiędzy Łodzią a Chengdu. Obecnie pociągi z kontenerami kursują co najmniej raz w tygodniu i liczącą prawie 10 tys. kilometrów trasę pokonują w 12 do 14 dni. Od ubiegłego roku połączenie wykorzystywane jest w obu kierunkach; do Chin wysyłane są polskie produkty spożywcze.
Operator
Polskim operatorem nowego połączenia z Kutna jest grupa PCC Intermodal, którą strona chińska wybrała ze względu na dobrze prosperującą siatkę połączeń kolejowych, umożliwiającą szybką spedycję dóbr w różne zakątki Europy.
Jak poinformowała dyrektor Monika Konsor z PCC Intermodal cały skład pierwszego, odprawionego pociągu liczył ponad 650 m długości i przewoził 48 kontenerów, z których 41 trafi do Chengdu. Podróż do Chin ma trwać 11 dni. Zwróciła uwagę, że ze względu na szerokość torów, pociąg dojedzie do granicy z Białorusią i tam kontenery będą przeładowywane na inny skład. Początkowo pociąg ma kursować dwa razy w tygodniu, docelowo - pięć razy.
Wiceminister Kacperczyk zwróciła uwagę, że Chiny to ogromny i bardzo ważny partner gospodarczy, który dysponuje wielkim rynkiem i ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Według niej takie porozumienie to ogromna szansa dla woj. łódzkiego, nie tylko do rozwijania wzajemnego eksportu, ale też do pozyskiwania partnerów inwestycyjnych dla ważnych projektów w regionie.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock