12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd do pracy zagranicę w ciągu najbliższego roku - wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków V" przygotowanego przez Work Service. To najniższy wynik w historii badania. Wśród najczęściej wskazywanych kierunków emigracji Niemcy wyprzedzają Wielką Brytanię.
Z danych raportu wynika, że na wyjazd do pracy zagranicę zdecydowane jest 5 proc. badanych tj. 900 tys. osób. W maju tego roku, liczba ta była wyższa aż o 600 tys. Zdaniem autorów raportu, wyraźny wpływ na deklaracje Polaków może mieć rosnące zagrożenie terrorystyczne.
- Nawet jeśli do naszych rodaków docierają informacje o słabszych danych makroekonomicznych, wolą zostać w kraju, niż ryzykować wyjazd za granicę. Na spadek liczby osób, która myśli o emigracji wpływ może mieć zarówno niestabilna sytuacja w Europie spowodowana decyzją o Brexicie, a także niższe bezpieczeństwo. Obecnie aż 2 na 5 Polaków uważa, że zamachy terrorystyczne w Europie Zachodniej negatywnie wpływają na decyzje o emigracji - wskazuje cytowany w raporcie Maciej Witucki, prezes Zarządu Work Service S.A.
Praca za granicą
Z raportu Work Service wynika, że 12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd do pracy zagranicę w ciągu najbliższego roku. To najniższy wynik w historii badania i o 7 p.p. mniejsze wskazanie niż na początku roku.
I jak wskazują eksperci, choć najczęściej wybieranymi kierunkami emigracji nadal są Niemcy (17 proc.) i Wielka Brytania (14 proc.), to aż 23 proc. osób, które rozważają pracę zagranicą nie potrafi wskazać konkretnego kraju, w którym chciałyby żyć i pracować.
Pierwszy raz w historii badania na podium krajów emigracyjnych stanęły Stany Zjednoczone z wynikiem 8 proc. Taki sam wynik jednak odnotowały także Hiszpania i Norwegia.
Mimo że największa (34 proc.) liczba Polaków deklarujących chęć wyjazdu zarabia powyżej 3 tys. zł. miesięcznie, to lepsze warunki ekonomiczne wciąż dominują wśród przyczyn emigracji. Trzy czwarte Polaków, którzy chcą pracować zagranicą jako główny powód wyjazdu wskazuje wyższe niż w Polsce zarobki.
Zainteresowani wyjazdem
Z badania wynika, że emigrację najczęściej rozważają osoby młode, między 25. a 34. rokiem życia (40 proc.).
Jednocześnie największy spadek zainteresowania wyjazdem odnotowano wśród najmłodszych Polaków, w wieku 18-24 lata. W porównaniu z poprzednią edycją raportu, zainteresowanie pracą zagranicą w tej grupie wiekowej spadło aż o 22 p.p.
Zmieniła się także sytuacja zawodowa chętnych do pracy poza granicami kraju. Aż 76 proc. osób, które chcą emigrować posiada zatrudnienie, a wśród nich 41 proc. pracuje na pełny etat. W majowej edycji raportu najczęściej, w celach zarobkowych, chciały opuścić kraj osoby bezrobotne - czytamy.
Wśród osób uczących się obecnie tylko 3 proc. rozważa pracę zagranicą.
Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania naszych rodaków, którzy chcą wyjechać, wciąż największy odsetek (75 proc.) potencjalnych emigrantów mieszka na wsiach i miastach do 100 tys. mieszkańców. Grupą deklarującą największą chęć wyjazdu są osoby z wykształceniem średnim i zawodowym. Stanowią 56 proc. ogółu potencjalnych emigrantów, czyli o 8 p.p. więcej niż w poprzedniej edycji badania.
Metodologia
Badanie zrealizowano na próbie 634 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Wykluczono z niej emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem.
Zobacz rozmowę o rynku pracy w Polsce. Gośćmi TVN24 BiS byli Hanna Więcewicz oraz Andrzej Kubisiak (18.08.2016):
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock