Polska i Świat

Polska i Świat

To zwycięstwo jest jak medal olimpijski - Bruce Liu wygrał 18. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie. W finale wystąpiło wielu wybitnych i zdolnych pianistów. W sumie osiem osób zostało docenionych, bo poziom był nadzwyczajnie wysoki. Maria Mikołajewska.

Na ulicach Warszawy, która została doświadczona przez wojnę, nie ma miejsca na hasła, które mają znamiona faszystowskie - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Miasto stołeczne nie otrzymało jeszcze zgłoszenia, jeśli chodzi o tegoroczny marsz niepodległości - a swój marsz w miejsce marszu stowarzyszenia Bąkiewicza, zarejestrowała grupa "14 Kobiet z Mostu". Jacek Tacik.

Rachunek za niewykonanie decyzji TSUE to już 73,5 miliona złotych. Ciąg dalszy konfliktu o kopalnię Turów - Czesi zapraszają do rozmów, chcą usiąść do stołu i wrócić do rokowań w tej sprawie. Z kolei polski rząd sięga po zaskakujący argument i nagle chce zbadać wpływ czeskiej kopalni na polskich mieszkańców. Michał Tracz.

"Jest kryzys praworządności w Polsce" w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – uznali w rezolucji europosłowie. Za głosowała zdecydowana większość deputowanych, bo 502. PiS mówi, że Parlament Europejski nadużywa swoich kompetencji, a dziennikarze pytają, pod jak dużym znakiem zapytania stoi niemal 36 miliardów euro. Barbara Sobska.

W ciągu roku przybyło w Polsce prawie 100 tysięcy dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie, czyli żyjących na "granicy minimum egzystencji". Problem nie dotyczy tylko dzieci, ale również dorosłych. Pandemia na pewno pogarsza sytuację, ale wnioski są smutne. Monika Celej.

Przemysław Czarnek podsumowuje swój rok w edukacji. Największy sukces? Wszystko. Minister z siebie jest zadowolony, ale mniej z wiedzy nastolatków, dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot. Adrianna Otręba.

Polski rząd ma moralny obowiązek zapewnić ochronę i humanitarną pomoc migrantom na granicy - mówi w rozmowie z Patrykiem Rabiegą delegatka Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Georgia Trismpioti. Jest w Polsce w związku z sytuacją na granicy. Polski Czerwony Krzyż wciąż nie dostał pozwolenia od rządu, by w strefie stanu wyjątkowego nieść pomoc uchodźcom.

Na polsko-białoruskiej granicy takich poszukiwań jest kilkadziesiąt, wiele osób uważa się za zaginione. Szukają się rodziny, pomagają w tym aktywiści. Czasem nie wiadomo, gdzie szukać - dzwonią do Straży Granicznej, szpitala, ośrodków dla cudzoziemców. Gdy ktoś zaginie na terenie Białorusi, jego los jest ekstremalnie trudny do ustalenia. Sylwia Piestrzyńska.

Sytuacja na granicy z Białorusią była przedmiotem rozmowy Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Problem jest widoczny i odczuwalny także dla naszych zachodnich sąsiadów. Tylko przez ostatni miesiąc niemieckie służby zapobiegły nielegalnemu przekraczaniu niemiecko-polskiej granicy przez 4,5 tysiąca osób. Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską. Aleksandra Kąkol.

Tak źle nie było od maja - w prosektoriach zaczyna brakować miejsc. Do otwarcia szykują się kolejne szpitale tymczasowe. Czwarta fala pandemii w coraz ostrzejszym natarciu. Z najnowszych danych wynika, że w ciągu jednego dnia odnotowano niemal 4 tysiące zakażonych - to prawie 90 procent więcej niż tydzień temu. Sytuacja się pogarsza, ale nowych obostrzeń na razie nie będzie, choć trwają analizy nowych przepisów dotyczących niezaszczepionych. Jest też rekomendacja trzeciej dawki szczepionki dla wszystkich pełnoletnich. Łukasz Wieczorek.

Dzisiaj byliśmy świadkami zderzenia rządu PiS ze ścianą - powiedział Donald Tusk po debacie Parlamentu Europejskiego o kryzysie praworządności w naszym kraju. Premier Morawiecki zapowiedział co prawda likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale warunków postawionych Polsce jest więcej. Należy odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości i przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionych sędziów. Barbara Sobska.

Trybunał Konstytucyjny przykłada siekierę do korzeni jedności Unii Europejskiej - mówiła w ostrych słowach przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czasie debaty Parlamentu Europejskiego o kryzysie praworządności w naszym kraju. Von der Leyen oskarżyła polski rząd o łamanie europejskich wartości - sytuacja jest poważna, a gra toczy się nie tylko o unijne pieniądze. Michał Tracz.