Polska i Świat

Polska i Świat

Rekordy ciepła w lutym

Słońce cieszy, ale te anomalie wcale nie. W Warszawie we wtorek było cieplej niż w stolicy Hiszpanii. Ma to swoje konsekwencje dla klimatu, zdrowia i gospodarki. Maciej Zalewski.

Smog to nie tylko dym z kominów

Katowice ostrzegają mieszkańców przed przekroczeniem poziomu dwutlenku azotu. Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje, że zagrożenie możliwe jest do końca roku. Alert dotyczy ludzi mieszkających w okolicach autostrady A4. To nie tylko problem stolicy Śląska - twierdzi Polski Alarm Smogowy i pokazuje swoje pomiary. Wynika z nich, że normy gazu przekroczone są w każdym dużym mieście. Łukasz Wieczorek.

Protesty rolników z antyukraińskimi i antyunijnymi sztandarami w tle

We wtorek rolnicy protestowali w stolicy, a w środę premier zwołał szczyt rolniczy. W czwartek o godz. 14 w Centrum Dialogu spotkają się rządzący oraz przedstawiciele protestujących grup. Tymczasem poza postulatami wybrzmiewającymi na protestach, uwagę zwracają pojawiające się banery i hasła o mocnym antyukraińskim i antyunijnym charakterze. Łukasz Łubian.

Niewygodne fakty na temat "prac" komisji smoleńskiej

Komisja smoleńska już została rozwiązana. Przez wiele lat prowadziła śledztwo, a kulisy jej pracy wychodzą na światło dzienne. Okazuje się, że pracom towarzyszyły ginące dowody, kuriozalne eksperymenty, utrudnianie śledztwa i kpina z prawa. Dawid Rydzek.

Wawrzyk i Kobos stanęli przed sejmową komisją do spraw afery wizowej

Jeden odmówił składania zeznań, drugi chce ujawnić prawdę o aferze wizowej. Obaj mają prokuratorskie zarzuty. To dzisiejsi świadkowie wezwani przed komisję śledczą zajmującą się aferą wizową. Były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk odmówił odpowiedzi na pytania. Jego podwładny Edgar Kobos wręcz przeciwnie - zeznawał, ale na utajnionym posiedzeniu. Jeszcze na tym jawnym oskarżył Zjednoczoną Prawicę o tuszowanie tej sprawy. Aleksandra Kąkol.

Wyścig z czasem o unijne pieniądze

W związku z olbrzymimi opóźnieniami aż trzy czwarte inwestycji realizowanych przy wsparciu unijnych środków może mieć problem ze zrealizowaniem w terminie. Władze szukają pilnych rozwiązań, dzięki którymi udałoby się uniknąć miliardowych strat. Łukasz Łubian.

Spór o cenę wódki

Pół litra wódki za mniej niż 10 złotych - promocja w dużych sklepach wywołała falę krytyki i dyskusję, czy złamano prawo. Jest pierwsza skarga w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz gotowa petycja do Senatu w sprawie minimalnej ceny alkoholu. Jest też wiele pytań związanych z nadużywaniem alkoholu i namawianiem do picia. Łukasz Wieczorek.

Agenci CBA w siedzibie Collegium Humanum

Są zarzuty dla rektora warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju, oraz pięciu innych osób. Agenci CBA weszli do siedziby Collegium Humanum. Ministerstwo Nauki składa wniosek o kontrolę finansową tej uczelni. Ewa Wagner.

Rada PFN odwołana

Rada Polskiej Fundacji Narodowej odwołana. Powodem jest brak transparentności instytucji, która wydawała miliony złotych na kontrowersyjne projekty w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Niektórymi zajęła się prokuratura. Katarzyna Rosiewicz.

Ogólnopolski dzień walki z depresją

Depresja często objawia się smutkiem i przygnębieniem - ale osoby na nią cierpiące mogą ją ukrywać pod pięknym uśmiechem. Niektórzy mogą uciekać w pracoholizm lub szukają czegoś, co może tyko łagodzić jej skutki. Tymczasem nieleczona choroba może prowadzić do tragedii. Anna Wilczyńska.

Tomasz Komenda i trudna droga do wolności

Tomasz Komenda, czyli co to znaczy być symbolem za życia i jak bardzo to bycie symbolem odbiera możliwość zwykłego życia, o którym marzy się najbardziej. Niesłusznie oskarżony, a potem skazany, więziony przez 18 lat mimo niewinności, ostatecznie uwolniony, ale wolnością przytłoczony. Dodatkowo zmagający się ze śmiertelną chorobą. Łukasz Łubian.

Polityka w terenie, czyli bój o samorządy

Kampania się rozkręca, ale kluczowe w tych wyborach może się okazać, kto jest z kim. Po przegranych wyborach parlamentarnych PiS jest w trudnej sytuacji, ale po stronie rządzącej koalicji trudne decyzje - ciągle grać w drużynie, czy jednak nie? Barbara Sobska.

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie

Centrum Dawców Szpiku łączy ludzi i ratuje życie. Fundacja DKMS, która je prowadzi, działa w Polsce od 15 lat. Ten jubileusz to okazja nie tylko do świętowania, ale i podsumowania. Ewa Wagner.