Polska i Świat

Polska i Świat

Rower za 61 złotych - do takich zakupów zachęca Szczecin. Urząd miasta pozbywa się pojazdów z nieistniejącej już wypożyczalni miejskich rowerów. Te wysłużone mają być zastąpione przez sprzęt nowej generacji. Nie wszystkie miasta jednak wrócą do pożyczania dwóch kółek. Łukasz Wieczorek.

Nagonka na lekarzy i szukanie błędów za wszelką cenę - tak mówią ginekolodzy po zaostrzeniu przepisów i praktycznie całkowitym zakazie aborcji, który spowodował zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, i po tragedii, która wydarzyła się w szpitalu w Pszczynie. Monika Celej.

Pojawiają się kolejne szczegóły w sprawie nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Przedmiot będzie obowiązywał od września, a podstawa programowa właśnie powstaje. Znika WOS, a pojawi się historia najnowsza od zakończenia wojny do 2015 roku. Młodym Polakom brakuje elementarnej wiedzy o historii najnowszej - mówią szefowie resortu edukacji, a dziennikarze pytają, czy to będzie obiektywna nauka. Adrianna Otręba.

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej ruszył proces w sprawie kopalni Turów. Polska dostała też pierwsze wezwanie do zapłaty. Piętnaście milionów euro. Porozumienia nie ma, licznik bije, a szczegóły ma dla Państwa Michał Tracz, który jest w Luksemburgu.

Przygotowujemy kolejną rundę sankcji przeciwko Białorusi - zapowiada Komisja Europejska. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przyleci w środę do Polski. Z Polską solidaryzują się również graniczące z Białorusią Litwa i Łotwa. Na jaką solidarność możemy liczyć i czy same słowa to nie za mało? Dawid Rydzek.

Na granicy służby postawione są w stan najwyższej gotowości. Na miejscu jest około 15 tysięcy funkcjonariuszy. Na granicy polskiej straży pomagają żołnierze - między innymi z 16. dywizji zmechanizowanej i 18. tak zwanej Żelaznej Dywizji. Są też terytorialsi w ramach operacji Silne Wsparcie. Aleksandra Kąkol.

Noc była spokojna, ale nie można powiedzieć, że sytuacja na granicy po poniedziałkowym zmasowanym ataku się ustabilizowała. Ludzie oszukani przez reżim Alaksandra Łukaszenki chcą sforsować granicę. Strach jest także wśród ludzi w przygranicznych miejscowościach. Maria Mikołajewska.

To pierwsza taka sytuacja od 30 lat, kiedy możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo, integralność naszych granic jest w tak brutalny sposób atakowana i testowana - mówił we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Oprócz niego o sytuacji na granicy mówili szef MON i MSWiA. Barbara Sobska.

Funkcjonariusze celowali bronią, powalili ich na ziemię, byli nieumundurowani i mieli maski z trupimi czaszkami - opowiadają ludzie, wobec których Straż Graniczna podjęła interwencję. Sylwia Piestrzyńska.