Polska i Świat

Polska i Świat

Historia kryminalna z Chin, która śmiało mogłaby posłużyć za scenariusz hollywoodzkiego filmu. Żona zdegradowanego wysokiego rangą, ale też wielce kontrowersyjnego dygnitarza partyjnego, skazana na karę śmierci w zawieszeniu za zabójstwo brytyjskiego biznesmena. Brzmi jak treść kryminału, ale sceneria ogłoszenia wyroku przypomina już bardziej groteskę.

Metro nie dość, że powstaje za późno, to na dodatek może kosztować warszawskich kierowców nerwy do kwadratu. Niewykluczone, że przez niedawną katastrofę budowlaną przy powstającej drugiej linii metra, trzeba będzie rozebrać tunel na Wisłostradzie. Mamy jeszcze wakacje, a i tak poranny komunikacyjny szczyt w Warszawie to szczyt wytrzymałości.

"Śledzie" znów przeszły na piechotę przez Zatokę Pucką. Marszowi śmiałków z półwyspu Helskiego do Rewy w tym roku towarzyszył reporter "Polski i Świata", który również pokonał wiele kilometrów maszerując przez morze.

Jest sezon na rowery i sezon na rowerowych złodziei. Walczyć z nimi bardzo trudno - bo rower to najczęściej niewielka strata a jego kradzież - wedle prokuratury - ma niską szkodliwość społeczną. A jeśli ktoś bardzo lubi swój rower? Jest do niego mocno przywiązany? Może - tak jak pewien młody Amerykanin - zawalczyć na własną rękę. Choć w Polsce tak łatwo ta walka może nie pójść.

Droga długa, szeroka, prosta, a więc i bezpieczna, a tu ograniczenie prędkości do 70 a nawet i 50 kilometrów na godzinę. Ilu kierowców w Polsce, tyle byłoby chyba wskazań takich absurdów na naszych drogach. Tym bardziej, że wraz z ograniczeniem prędkości, najczęściej pojawiają się w tym miejscu także policjanci z radarem. Złość kierowców spora, stąd nasze pytanie - kto i na jakiej podstawie - decyduje gdzie i jaki znak postawić.

Miało być łagodnie i niby jest, bo prokuratura żądała dla Pussy Riot trzech lat więzienia. Skończyło się jednak na dwóch, co i tak wywołało protesty i w Rosji i w wielu krajach na świecie. Trzy dziewczyny, które w lutym w moskiewskiej cerkwi zaśpiewały piosenkę "Bogurodzico, przegoń Putina" zostały skazane za chuligaństwo motywowane politycznie. Świat zachodni ma tu zupełnie inną definicję. Mówi o wolności słowa, którego młode artystki-skandalistki zostały pozbawione i za co teraz płacą cenę niewspółmierną do przewinienia.

To pierwsza wizyta prawosławnego hierarchy w Polsce, stąd pytania i o treść apelu i o jego skutki, ale też o symbole. Różnic w doktrynie obu wyznań jest niewiele, za to w obrządku, hierarchii kościoła a nawet w strojach duchownych mnóstwo. Czas poznać to, co dla wielu wciąż nieznane.

Ma na koncie nowe zarzuty, dokładnie sześć. Z kolei ABW zgarnęła jego złoto - dokładnie 57 kilogramów. Agenci weszli do siedziby spółki i kilku mieszkań, należących do Marcina P. Sam prezes upadłej spółki pół dnia spędził w prokuraturze. Został przesłuchany, usłyszał zarzuty i wrócił do domu. Ma dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

W piątek rosyjski sąd zdecyduje, czy trzy członkinie Pussy Riot dopuściły się chuligaństwa i czy trafią za to do więzienia. Prokurator żąda dla dziewczyn trzech lat więzienia. Obrona chce ich uniewinnienia. Posiedzenie sądu, na którym spodziewany jest wyrok, rozpocznie się o godzinie 13.

Czy to skwar, czy duchota, bez względu na pogodę i czystość mielizny - miłośnicy bałtyckiego przysmaku szykują się do weekendowego Marszu Śledzia po zatoce Puckiej. By zasmakować śledzia, muszą najpierw pokonać mieliznę.

Koszmar palacza? Kupić paczkę papierosów i dopiero daleko od sklepu zorientować się, że nie o ten rodzaj chodziło. Koszmar ziści się wkrótce dla wielu Australijczyków, przyzwyczajonych do logotypów znanych tytoniowych marek. Od przyszłego roku wszystkie paczki papierosów będą identyczne, marki trzeba będzie sobie poszukać, bo zamiast wyeksponowania znaku towarowego będą zobrazowane najstraszniejsze skutki nałogu.

Tygodnie, a może miesiące - nikt na dobrą sprawę nie wie na pewno, ile potrwa drogowy koszmar w stolicy. Bez tunelu Wisłostrady i bez Marszałkowskiej na jej kluczowym odcinku tylko głęboką nocą da się przemknąć z północy na południe bez zmarnowanej bezpowrotnie godziny. Co aż tak groźnego się stało, że stolicę z końcem wakacji czeka wielki znak "stop"?

Prezydent mówi, że powinniśmy mieć własną tarczę przeciwrakietową, więc reporter "Polski i Świata", tuż po Święcie Wojska Polskiego, decyduje się sprawdzić, jak wyglądają polskie radary. Umożliwiła mu to przepustka do wojskowej części polskiej fabryki Radwar.

Arcybiskup rosyjskiego kościoła prawosławnego w Polsce. To już w czwartek. Historyczna wizyta i zapowiedzi historycznego pojednania z polskimi biskupami. Gest symboliczny, ważny, choć nie dla wszystkich zrozumiały. Podobnie jak słynne już "przebaczamy i prosimy o przebaczenie" wobec niemieckich duchownych blisko pół wieku temu. Wtedy wywoływało szok, a nawet złość.

Małe dzieci przez lata przetrzymywane pod ziemią bez dostępu do dziennego światła - świat poznaje nowe szczegóły z życia członków tajemniczej sekty, jaką odkryto w rosyjskim Kazaniu. Na jej czele stoi 83-letni islamista podający się za proroka. Dziś w programie Polska i Świat relacja jednego z tych, którzy uwierzyli w jego nauki.

Mija rok od masakry na wyspie Jersey. Rusza proces Polaka, który zabił tam żonę, dwoje swoich dzieci, teścia, najbliższą przyjaciółkę żony i jej dziecko. Damian R. twierdzi, że nie wiedział co robi. Jeśli sąd, mimo wszystko, uzna go za poczytalnego grozi mu dożywocie. Tomasz Pasiut rok po masakrze, o której mówiły media na całym świecie.

W programie Polska i Świat o tym, co zmieniło się na polskim rynku lotniczym po upadku przewoźnika. Tanie latanie po Polsce juz nie jest tak tanie i nie tak łatwo dostępne. Ale może bardziej niż przed pojawianiem sie na lotniskach charakterystycznych samolotów z logo OLT.

Wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak, powiedział w programie "Polska i Świat" w TVN24 o "poważnie rozważanym" zakupie trzech eskadr dronów, czyli około 30 maszyn bezzałogowych. Uzbrojone samoloty bezzałogowe miały by zastąpić część wysłużonych samolotów szturmowo-bombowych.

To już kolejny odcinek historii pod tytułem Amber Gold. Tym razem z komunikatem o likwidacji spółki, zapowiedzią pozwu zbiorowego poszkodowanych klientów, z ponad 50 zgłoszeniami do prokuratury i politykami SLD, którzy mówią o potrzebie kolejnej komisji śledczej. Padają też pytania o syna premiera.

Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością w sprawie pięcioletniego dziecka, które trafiło do szpitala w Gostyniu w Wielkopolsce po wypadku samochodowym i jest w stanie krytycznym. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odmówiło przewiezienia chłopca, bo przepisy nie pozwalają na transport między szpitalami, które nie mają lądowisk. Dlaczego śmigłowiec LPR nie wylądował w pobliżu szpitala, choć zdarzało mu się to już wcześniej? Dlaczego na karetkę trzeba było czekać kilka godzin? Odpowiedzi padają, ale wzajemnie się wykluczają.