Polska i Świat

Polska i Świat

Najnowszy film o Batmanie już w Polskich kinach. Jakie konsekwencje dla promocji filmu miała strzelanina - podczas premiery w Kolorado, w której zginęło 12 osób a kilkadziesiąt zostało rannych?

Kto jest autorem projektu ustawy o związkach partnerskich? Projekt PO został "w 86 proc. skopiowany" z projektów złożonych przez klub Ruchu Palikota oraz SLD - stwierdził poseł Biedroń. Skąd takie dokładne dane - 86 proc. Okazuje się, że są do tego specjalne programy komputerowe.

Baza wojskowego lotniska w Mińsku Mazowieckim - to tu przewieziony ma zostać wrak prezydenckiego tupolewa o numerze bocznym 101 - dowiedział się reporter "Polski i Świata" Piotr Świerczek. Do Rosji jedzie grupa ekspertów wojskowych, którzy mają przygotować operację powrotu samolotu do kraju.

Miejski ośrodek sportu i rekreacji na łódzkich Bałutach i pobliskie targowisko - to będzie plener dla Jodi Bieber, fotograf z RPA, laureatki ubiegłorocznej nagrody World Press Photo, która chce fotografować Łódź aby, jak mówi, "odczarować miasto". Zdjęcia ukażą się w kalendarzu, z którego dochód trafi na cele charytatywne.

Swobodne spadanie z wysokości prawie 40 kilometrów z prędkością naddźwiękową - to marzy się Austriakowi Felixowi Baumgartnerowi. Marzenia to nie wszystko. Śmiałek ćwiczy i już spada. W ostatnim, próbnym podejściu skoczył z prawie 30 kilometrów, przekraczając prędkość 860 km/h. Wszystko w niecałe 4 minuty.

Upał jak alkohol - podobnie niewskazany dla kierowców. Opóźniony czas reakcji, mniej zdecydowania i rozkojarzenie - teraz, gdy temperatura w dzień przekracza 30 stopni, to główne zagrożenia na drodze. Dowodzą tego testy, które na własne oczy zobaczył Łukasz Wieczorek. Ku przestrodze w ten gorący czas.

Kalemba za Sawickiego - ludowcy wskazali, ruch należy teraz do premiera. Stanisław Kalemba to długoletni szef ludowców w Wielkopolsce, zaufany człowiek Waldemara Pawlaka. Jeśli na tę kandydaturę będzie zgoda szefa Platformy, resort rolnictwa pozostanie w rękach PSL-u, a kontrolę nad nim zyskuje tak zwana "frakcja Pawlaka".

Ciepło, to globalne, nie służy nam. Są kolejne dowody na to, że klimat na północnej półkuli Ziemi ociepla się - przynajmniej na przestrzeni ostatnich 150 lat. Czapa lodowa Grenlandii topnieje w rekordowym tempie - a najnowsze dane NASA szokują naukowców. Szokujące wizje są także dla Polski.

Oto najsilniejszy głos PiS przeciwko związkom partnerskim. Usłyszeliśmy go we wtorek w Sejmie, ale ciąg dalszy nastąpił również programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN 24. Tam wstajesz i słyszysz posłankę PiS Krystynę Pawłowicz. Zasadnicza, bezkompromisowa. Tylko dlaczego dotąd nie było jej i o niej słychać?

Oto elektro-zagadka. Co to jest? Nie podłączone do prądu, a świeci. To świetlówki w rękach mieszkańców warszawskiego Tarchomina. Cud? Nie. To tylko odpowiednie urządzenie w odpowiednim miejscu.

Słońce, wakacje i woda - i naturalna pokusa, by zażyć przyjemności pływania na łódce. Dla amatorów takiej rozrywki idealne wydają się łodzie i niewielkie jachty motorowe, do kierowania którymi niepotrzebne są uprawnienia wodniackie. Ale moc kilkunastokonnego silnika może być na wodzie bardzo groźna.

Sportowy świat żyje igrzyskami olimpijskimi w Londynie. My sprawdzamy, ile życia zostało na olimpijskich obiektach w Atenach. Kraj w kryzysie. Stadiony, pływalnie - też. Osiem lat po imprezie coraz mniej potrzebne.

Taśmowo w polskiej polityce. Taśmy PSL omawiane - taśmy PO przez niektórych zapowiadane. Po opublikowaniu nagrań, które pogrążyły ministra Sawickiego z PSL, w kuluarach mówi się, że to dopiero początek i że są też nagrania obciążające polityków PO. Czy Platforma ma powody do obaw?

Ekshumacja na warszawskich Powązkach. Cel - odnalezienie szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Emila Fieldorfa "Nila" i innych ofiar stalinowskiego terroru pochowanych w bezimiennych dołach. Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej są nieomal w stu procentach pewni, że cel zostanie osiągnięty.

Przezroczysty silikon z naniesionymi komórkami szczurzego serca - pozwolił naukowcom na stworzenie poruszającej się kopii meduzy. Twór - bo nie wiadomo czy można go nazwać stworzeniem - zaczął się poruszać po umieszczeniu w przewodzącym impulsy elektryczne roztworze - samodzielnie. Tyleż to imponujące co przerażające.

Jest film z lotniska. Na nim widać, jak rodzice lecą na wakacje do Grecji - dziecko zostaje. To historia z Katowic, którą trudno właściwie skomentować. Mama i tata na wieść, że paszport dwuletniej córki jest nieważny, zostawiają płaczące dziecko, a obsługę informują, że zgłosi się po nie dziadek.

Mniej niż godzinę trwała operacja, której wynik nie tylko spełnił marzenie nastolatka, ale również daje nadzieję innym, którzy musieli nosić skomplikowane aparaty. Teraz mogą nie tylko normalnie słyszeć, ale też normalnie żyć. Tylko kamera "Polski i świata" rejestrowała pierwszy tego typu zabieg w Polsce.

Miała wygrać na igrzyskach, a przegrała z kontuzją. Wiadomo już, że Maja Włoszczowska nie pojedzie do Londynu. Lekarze ocenili, że uraz jest zbyt poważny i nie tylko wyklucza ją z walki o olimpijski medal, ale najprawdopodobniej w tym roku w ogóle już nie wystąpi.

Miał kolorowe włosy i otępiały wzrok. Sprawca masakry na przedmieściach Denver został dziś doprowadzony przed sąd. Formalnie oskarżony zostanie za tydzień. Kim jest 24-latek, który w czwartkową noc z zimną krwią zabił 12 osób, a kolejnych 58 ranił?

Autora nagrania wciąż nie ma, za to jest polityczna burza. Ruch Palikota chce odwołania rządu Donalda Tuska, wniosek o wotum nieufności zapowiada również Prawo i Sprawiedliwość. Komu opłacają się przedterminowe wybory?