Polska i Świat

Polska i Świat

W tej sprawie zaskakiwała przede wszystkim Katarzyna W. Czasem ciężko było też zrozumieć niektóre działania śledczych. A teraz wielu prawników zastanawia sąd, który już drugi raz wypuścił Katarzynę W. na wolność. Matka małej Magdy z Sosnowca zaskarżyła decyzję o jej trzymiesięcznym aresztowaniu i wygrała. Mimo zarzutu zabójstwa własnego dziecka, mimo obaw, że będzie mataczyć, mimo że już nie raz została przyłapana na kłamstwie.

W półfinale na 200 metrów była ostatnia. Nie rozumiem, co się stało - mówiła ze łzami w oczach po wyjściu z wody. Otylia Jędrzejczak jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek być może żegna sie ze sportem. Trudnych momentów w jej karierze i w życiu nie brakowało. Zawsze się podnosiła. Jak będzie teraz?

Już nie tylko w Berlinie, Paryżu czy w Barcelonie - także w Warszawie można wsiąść na miejski rower. Jest ich ponad tysiąc, a miejsc, gdzie można je wypożyczyć prawie 60. To dobrze - gorzej, że stolica ciągle nie ma wystarczająco dużo odpowiednich ścieżek. Łukasz Wieczorek sprawdził więc, czy miejski rower da się traktować jak tramwaj, autobus czy metro.

Godzina W - symboliczna. Dziś także o innym ważnym symbolu. Znak Polski Walczącej, czyli tak zwana Kotwica widoczna na powstańczych opaskach i wieńcach - od dawna obecna na pomnikach, tablicach i grobach. Ale o tę obecność trwa spór. By nikt znaku nie zawłaszczył i jego symboliki nie nadużywał - jest pomysł, by zarejestrować go jako znak towarowy.

Protesty, pomyłki sędziowskie i skandale - igrzyska w Londynie nie są od nich wolne. Właśnie głośno zrobiło się o badmintonie. Reprezentacje kilku krajów zostały oskarżone o to, że grały tak by przegrać, po to by w kolejnej rundzie turnieju trafić na słabszych przeciwników. Ile idei olimpijskiej na olimpijskich igrzyskach?

Teraz niemoralna propozycja i szybka dymisja w komendzie policji w Łebie. Jej szef radził miejscowemu biznesmenowi, by wziął sprawy w swoje ręce. I powalczył z konkurencją w kominiarce na głowie. Że rady były nie ma wątpliwości, bo nagranie rozmowy ujawniło Radio Gdańsk. Policja czyści swoje szeregi i zapewnia, że to był odosobniony przypadek.

Miejskie rowery to w Europie nie nowość - a więc łatwo sprawdzić jak to, co dopiero rusza w Warszawie, działa gdzie indziej. Od 3 lat miejskim rowerem można jeździć po Londynie. Jakie wrażenia?

Zamordowani przez komunistów - wreszcie mogą liczyć na godny pochówek. Chodzi o bohaterów polskiego państwa podziemnego. Ich szczątków na warszawskich Powązkach szukał IPN. I odnalazł. Miedzy innymi legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego. By ostatecznie potwierdzić jego tożsamość konieczne będą badania DNA. W tym może pomóc syn rotmistrza.

Nie lata się dobrze tego lata. OLT Express znowu dał w kość swoim klientom. Tym razem uziemił loty czarterowe mimo zapowiedzi, że wszyscy dolecą do celu. W nocy przewoźnik stracił wszystkie swoje maszyny, które zostały ściągnięte przez firmy leasingowe. Co dzieje się na polskim niebie?

Miał być tylko remont - ale okazało się, że trzeba budować od podstaw - to zdanie znają Państwo dobrze również z naszej anteny. To właśnie kampania Fundacji TVN Nie jesteś sam pomogła zebrać 30 milionów złotych na remont, a właściwie całkowitą przebudowę kliniki pediatrii i żywienia Centrum Zdrowia Dziecka.

Prezydentem nie jest - i wcale nie wiadomo czy będzie, ale obstawę miał jak głowa państwa. W Ameryce kandydat na prezydenta korzysta z państwowej ochrony - stąd agenci Secret Service otaczali Mitta Romneya szczelnym szpalerem. Skutecznie.

Wyścig z czasem w Borach Tucholskich. Tam, gdzie dwa tygodnie temu przeszła traba powietrzna. Trzeba odbudowywać zniszczone domy, ale i lasy. Tak, by odzyskać jak najwięcej cennego drewna.

Miała być wizja Europy, świata i amerykańskich sojuszy - było wiele miłych słów dla Polaków i złe słowo pod adresem Rosji. To Mit Romney w Warszawie. Drugi dzień wizyty w Polsce, pierwsze u nas przemówinie i ostatni przystanek w jego europejskiej podrózy, jako prawdopodobnego kandydata republikanów na prezydenta USA.

Polskim siatkarzom gra się tym lepiej, że grają u siebie. W Londynie na stałe mieszka nawet kilkaset tysięcy Polaków, ale na Igrzyska zjechali fani z całej Wielkiej Brytanii i nie tylko - Paweł Łukasik nasz specjalny olimpijski wysłannik widzi i opisuje ten biało-czerwony Londyn.

Znów pokazali, że są świetni. Włosi, z którymi wygrali wczoraj w Londynie sami przyznali: widać po nich, że grają o olimpijskie złoto. Nasi siatkarze - nasza duma, nasza nadzieja na prawdziwe sportowe igrzyska. A to dopiero początek.

Syn Stanisława Kalemby nie ma zamiaru rezygnować z pracy w Agencji Rynku Rolnego. Nie przywieziono mnie tam w teczce - mówi twardo na naszej antenie. A ludowcy dodają swoje. W kontrze do ostrych słów premiera, że rodzina na swoim, państwowym to złe standardy - wypominają Donaldowi Tuskowi pracę jego syna, który zatrudnił się w Porcie Lotniczym w Gdańsku. Walka z nepotyzmem - czy w ramach poprawności politycznej sięga absurdu?

Znów przepełniony bus. Znów niestrzeżony przejazd kolejowy. I ponownie tragedia. 9 osób zginęło w Bratoszewicach. Nad ranem bus, którym jechało 10 osób a mogło tylko 6 wjechał pod pociąg. Przeżył tylko jeden pasażer. Dwa lata temu pod Nowym Miastem śmierć poniosło 18 osób - wtedy też zabrakło czujności i zdrowego rozsądku.

Po rozmowie z kandydatem dał sobie i oczekującym dobę na decyzje. Donald Tusk zgodził się, by Stanisław Kalemba z PSL-u został nowym ministrem rolnictwa. Choć stwierdził publicznie, że nie jest to polityk z jego bajki...

Nie widzi kolorów, ale je słyszy. Artysta Neil Harbisson robi to za sprawą specjalnego urządzenia, które wykrywa częstotliwości kolorowych elementów i zamienia je na częstotliwości dźwięku.

Tak jak wtedy w 1944 roku - warszawiacy jednoczą siły. Tym razem, aby pamiętać. Nie tylko o tych, którzy walczyli i zginęli w kanałach i na ulicach, ale także o tych, którzy ratowali walczących. Powstaje wystawa upamiętniająca szpitale polowe podczas powstania warszawskiego.