Polska i Świat

Polska i Świat

Milczenie księdza. Mija rok od kiedy były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" usłyszał, że posłusznie musi zamilknąć. To była kara za zbyt głośno wyrażane poglądy - kara nałożona przez zakonnych zwierzchników księdza Adama Bonieckiego. Choć wywiadów nie udziela - wcale jednak nie jest cicho.

Lemingrad. Nie o Leningrad tu chodzi - od Lenina, a o miejsce, gdzie żyja "lemingi". Ludzie lemingi. A dokładnie - pewna część Polaków, która od innej części m.in. politycznie zasadniczo się różni. O lemingach swego czasu było głośno. Teraz lemingi wracają, bo domagają się swojego ronda.

Na Bliskim Wschodzie bardzo niespokojnie. Padają strzały i są tego dramatyczne polityczne konsekwencje. W izraelskim ataku powietrznym zginął szef wojskowego skrzydła Hamasu w Strefie Gazy. Egipt odwołuje ambasadora z Izraela. Czym to się może skończyć?

Pluskwy w wagonie pociągu TLK "uprzyjemniły" podróż pewnemu pasażerowi kolei. Spotkanie z nimi okazały się przykre w skutkach. Reporter "Polski i Świata" sprawdził na co jeszcze musimy się przygotować wybierając na środek transportu PKP.

Lot do Smoleńska to pijacka wyprawa, a politycy PiS nadają się do więzienia. Sporo mówi się o ostrym języku ulicy, ale zdaje się, że to ten parlamentarny sięga bruku. Wspomniane cytaty z Janusza Palikota znów robią złe wrażenie. I dlatego znów słyszymy pytanie o odpowiedzialność za słowo.

Dość oryginalne odpowiedzi na kibolskie wulgaryzmy można przeczytać na ulicach Łodzi. Widzowie "Polski i Świata" już je znają, czas więc poznać ich twórcę. Ten występuje pod pseudonimem bo bardzo chroni swoją prywatność. Reporter "PiŚ" zastanawia się, czy można już o nim mówić per "artysta".

Kto szedł w Marszu Niepodległości w niedzielę i nie wyszło mu to na dobre? Radykalizm nacjonalistów, daleki od poprawności politycznej, oznacza polityczny kłopot między innymi dla Prawa i Sprawiedliwości. PiS się dystansuje. A przynajmniej próbuje. Dlaczego to takie trudne?

Autor przełomu w amerykańskich kampaniach w Iraku i Afganistanie odchodzi w niesławie. I to z powodów obyczajowych. Szef CIA generał David Petraeus podaje się do dymisji, bo na jaw wychodzi jego wieloletni romans. Kochanką była jego biografka. Pani pisała nie tylko książki, ale e-maile z pogróżkami. Do innej kobiety, którą uważała za rywalkę.

Amerykański wynalazca stworzył niezniszczalną piłkę na dzieci z najuboższych krajów świata. Wystarczy kupić jedną, aby druga trafiła do potrzebujących. Świetny strzał w dobrym celu.

Zdaniem polityków PiS, policja była zbyt konfrontacyjna na ulicach Warszawy. I dlatego chcą specjalnego posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych. Wczoraj były zatrzymania, dziś dla kilku zakapturzonych chuliganów - zarzuty. Policja zarzuty pod swoim adresem odpiera. I pokazuje, z jakim żywiołem przyszło się jej się w Warszawie mierzyć.

Święto Niepodległości znów pełne sprzeczności. Z jednej strony rodzinne, biało-czerwone fetowanie, z drugiej radykalne hasła i starcia z policją. Na ulicach Warszawy liczni, głośni, nacjonalistyczni i antydemokratyczni, czyli radykalni narodowcy w natarciu. Ich hasła wybrzmiały i znów spowodowały, że niektórzy zaczęli domagać się delegalizacji podobnych ugrupowań.

Brytyjska publiczna telewizja BBC ma poważny problem. Jednego z konserwatywnych lordów oskarżyła o pedofilskie przestępstwa. Oskarżyła fałszywie. Wcześniej wstrzymała dziennikarskie śledztwo w sprawie seksualnego wykorzystywania podwładnych przez jedną ze swoich gwiazd. Są dymisje i walka o wiarygodność.

Dreamliner w Polsce - już w czwartek. Zanim poleci w LOT, warto wspomnieć jego poprzedników. Boeingi 767 - za sobą mają tysiące wylatanych godzin, a na swoich pokładach miliony pasażerów. Gdy pojawiły się w polskich barwach, też były znakiem przełomu. Teraz lecą na spotkanie ze swoimi następcami.

To autorytet - mówią jedni - trudno nie przyznać mu racji. To autorytet - zgadzają się inni - ale nie wie co mówi, bo jest źle poinformowany. Wywiad Katarzyny Kolendy Zaleskiej z profesorem Zbigniewem Brzezińskim, będący krytyką poziomu debaty smoleńskiej, u jednych wzbudził zajadły sprzeciw, u innych pełne uznanie, ale nikogo, z kim rozmawiała reporterka programu "Polska i Świat", nie pozostawił obojętnym.

Zbigniew Brzeziński, amerykański polityk polskiego pochodzenia, który za kadencji demokratycznego prezydenta Jimmiego Cartera był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego. Uznawany za wybitnego znawcę geopolityki. W rozmowie z reporterem programu "Polska i Świat" postać profesora przybliża inny gigant polityki międzynarodowej, Adam Rotfeld.

Rzecznik rządu pod ostrzałem, ale oprócz politycznych pocisków również salwami śmiechu. Po tym jak Paweł Graś przyznał, że w noc poprzedzającą publikację artykułu o trotylu na wraku Tupolewa, spotkał się z wydawcą "Rzeczpospolitej", prywatnie starym znajomym, padają zarzuty o próbę manipulacji niezależnymi mediami. Jak usłuszał reporter programu "Polska i Świat", padają również bezlitosne żarty, o ciężkiej pracy na nocną zmianę.

Jego alarmowy sygnał jeży włos na głowie każdemu kolejarzowi. Używany tylko w ostateczności, gdy zawiodą wszystkie procedury bezpieczeństwa. Radiostop - użycie tego przycisku pozwala awaryjnie zatrzymać wszystkie pociągi w promieniu kilkunastu kilometrów. Niestety, ostatnio brzmi coraz częściej, bo jak dowiedzieli się reporterzy programu "Polska i Świat", ktoś używa go dla zabawy. I to nie pierwszy raz.

Chyba nie ma trudniejszych pytań. Niestety, wraz z postępem medycyny słychać je coraz częściej. Jak długo może trwać leczenie nieuleczalnie chorych pacjentów? Gdzie kończy się uzasadniona interwencja lekarska, a gdzie zaczyna tylko podtrzymywanie życiowych funkcji, które choremu i jego rodzinie może przynosić wyłącznie przedłużenie cierpienia? Polsce lekarze chcą zmierzyć się z tymi pytaniami, a odpowiedzi zapisać w ustawie. Rozmawia z nimi reporterka "Polski i Świata".