Polska i Świat

Polska i Świat

Premier mediów unika, wicepremier nie, a nawet jak się wydaje jest go coraz więcej. W sobotę - znowu w świetle kamer - będzie na Stadionie Narodowym - oczywiście nie jako piłkarz, nawet nie jako wicepremier, ale jako działacz i jednocześnie szef ochotniczych straży pożarnych. Waldemar Pawlak będzie świętował - a ma co, bo afera Amber Gold sprawiła, że o aferze taśmowej, która skończyła się zmianą warty w ministerstwie rolnictwa - niewielu już pamięta.

Teraz o cierpieniu i desperacji, które potrafią zepchnąć człowieka na skraj ludzkiej wytrzymałości. Brytyjski biznesmen - od lat sparaliżowany - po wylewie walczył o prawo do śmierci. A gdy go nie dostał, sam na sobie wykonał wyrok. Zagłodził się na śmierć. Rodzina była z nim do końca. Dzięki jego córkom świat może usłyszeć ostatnie słowa mężczyzny.

Naga prawda o księciu Harrym. Dał się sfotografować tak jak pan Bóg go stworzył w hotelu w Las Vegas, w czasie zabawy. Wielu się oburza - pewnie najbardziej brytyjska królowa, czyli babcia Harrego, ale zdecydowana większość Brytyjczyków pobłażliwie kiwa głową. A jeśli o kimkolwiek mówi się źle to o fałszywych przyjaciołach i ochroniarzach, którzy w porę nie zapobiegli skandalowi.

W biurze Marcina P. tłok. Na miejscu pracuje ABW, pojawia się policja, prokuratorzy a nawet sam były prezes spółki. Najwięcej pracy ma chyba jednak przymusowy zarządca, który musi przejrzeć wszystko co dotyczy Amber Gold - dokumenty, majątek, prawo własności, powiązania z innymi firmami, finansowe rozliczenia. A to może potrwać tygodniami, bo jak usłyszał reporter TVN24 - spółka Amber Gold prowadzona była w "specyficzny sposób".

Miało wyjść dobrze, a wyszło tak sobie... 80-cioletnia Hiszpanka postanowiła uratować niszczejący 19-stowieczny fresk z kościoła. Wzięła więc pędzel i farbki i zaczęła uzupełniać braki. Niestety - nie miała do tego ani uprawnień, ani - co gorsze w tej sytuacji - doświadczenia. I zabytkowe dzieło przypomina teraz bohomaz.

Komisja śledcza, biała księga, zmiany w prawie - co dzień to nowy pomysł na wyjaśnienie i rozliczenie afery Amber Gold. Minister sprawiedliwości przyznał, że państwo zawiodło. Konkretnie wymiar sprawiedliwości, czyli coś co podlega także jemu. Stąd pytania co z nim, czy Amber Gold może pociągnąć na dno także jego. Tym bardziej, że premier wścieka się na samą myśl o Amber Gold a już wcześniej potrafił odwołać ministra sprawiedliwości, choć tam o wpadce państwa nikt tak stanowczo nie mówił.

Parabanki już są na celowniku, ale to nie jedyni naciągacze, na których powinno się uważać. Do przedsiębiorców – także tych najdrobniejszych, mających jednoosobową działalność gospodarczą - od kilku tygodni docierają pisma. Wyglądają jak urzędowe, mają dołączony druk przelewu i prośbę o opłacenie wpisu do rejestru przedsiębiorców. Rzecz w tym, że takiego rejestru nie ma.

W Krzeszowie na Dolnym Ślasku wielki dramat dwóch rodzin i powracające pytania - czemu przewód niskiego napięcia pływał w rzece, czemu nikt w porę nie usunął awarii. Awarii, która skończyła się tragiczną śmiercią dwóch nastolatek. Odpowiedź jest zaskakująco prosta, a przez to i okrutna. Bo nikt tej awarii nie zgłosił.

Hercules - to brzmi dumnie. Pięc takich samolotów transportowych jest na wyposażeniu polskiej armii. Co prawda - mają parędziesiąt lat, pochodzą z demobilu, za to Amerykanie dali je nam i przez najbliższe lata będą serwisować za darmo. Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, tym bardziej, że żołnierze - a to w końcu dla nich sprzęt - Herculesy chwalą.

System postawił na swoim, ukarał artystki z Pussy Riot, ale celu - czyli wyciszenia antyputinowskich nastrojów nie osiągnął. Jest dokładnie na odwrót. Popularność dziewczyn rośnie - była spora, gdy je zamykano w areszcie, urosła po wyroku skazującym je na 2 lata łagru, a teraz - gdy artystki zrezygnowały z prośby o ułaskawienie (prośby - dodajmy - którą musiałby rozpatrzyć Władimir Putin) są niemal bohaterkami.

Oficjalnie marihuany nie palą, choć równie oficjalnie głoszą, że alkohol jest gorszy, że wszyscy znajomi wokół palą, a uzależnić się można kawą czy czekoladą. Oficjalnie prowadzą naukowe badania nad ruchem hipisowskim, a że marihuana jest z nim związana od zawsze - badają też i ją. Mowa o wokalistce Maanamu Korze Jackowskiej i jej partnerze Kamilu Sipowiczu. Są na językach, bo prokuratura stawia Korze zarzut posiadania 3 gramów marihuany. W Polsce można być pod wpływem marihuany, ale nie można jej posiadać. Chyba, że się ją bada właśnie. Kto zatem i na jakich zasadach może to robić?

Amber Gold - Bursztyn i Złoto - afera związana z upadkiem tej firmy nie oznacza wcale, że inwestowanie w metale szlachetne nie ma sensu. Przeciwnie - w czasach kryzysu złoto to i tak zwykle najbezpieczniejsza lokata kapitału, która dodatkowo może dać spore zyski. Z naciskiem na "zwykle" i na "może".

Emocje wokół Amber Gold przenoszą się na emocje wokół naszych służb specjalnych. Pojawiają się pytania o to, jak one działają, a jak powinny działać. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin jest zdania, że dzieci najważniejszych polityków powinny być objęte osłoną kontrwywiadowczą służb specjalnych. Zupełnie innego zdania był jeszcze kilka dni temu premier Donald Tusk, a to przecież o jego syna w kontekście Amber Gold poszło.

Lokalowe problemy Instytutu Pamięci Narodowej, które - nie ma co do tego chyba najmniejszych wątpliwości - skończą się polityczną burzą. Firma Ruch, do której należał budynek z siedzibą IPN, właśnie go sprzedała. Rzecznik Instytutu natychmiast podniósł alarm, że dla IPN może to oznaczać jego koniec. Jak zdradził - minister skarbu odmówił wskazania nowej lokalizacji. Wyjdzie więc na to, że instytucja publiczna z dnia na dzień straci siedzibę. Jak to możliwe?

Amerykański sąd dał prywatnym firmom farmaceutycznym i biotechnologicznym prawo patentowej ochrony ludzkich genów. W Polsce to nic nowego, bo takie patenty są już wydawane. W założeniu ma to pomóc w wymyślaniu i dopracowywaniu nowych terapii dla osób chorych na raka. Ale są tacy, którzy mówią veto. Bo czy ludzki genom i jego fragmenty mogą w ogóle stać się prywatną własnością?

Niby chodzi tylko o korki w mieście, ale głos w sprawie musiała zabrać sama prezydent Warszawy. Nad jej głową zebrały się czarne chmury, bo kierowcy klną na potęgę, stojąc codziennie w coraz większych korkach. Nie dość, że remont się wydłuża, to jeszcze kolejna ważna trasa jest zamknięta.

Przez żołądek do polityki, czyli nowe kulinarne show Pawła Kowala. Europoseł zakłada fartuch i gotuje, a przy okazji opowiada jak się robi politykę w Europie Zachodniej. Nie bez znaczenia jest fakt, że program w odcinkach nagrywa dla ukraińskiej telewizji. Czym chce podbić gusta naszych braci Ukraińców?

Tysiące Polaków powierzyły Amber Gold znaczne pieniądze. Teraz mają problem, jak je odzyskać. Ponieważ na dobrowolną wypłatę nie ma co liczyć, pozostaje więc sąd. Powstaje pytanie, czy iść do niego samemu, czy w grupie. Prawnicy nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

Afera z Amber Gold sprawia, że politycy coraz częściej mówią o zmianie przepisów tak, by państwo miało większą kontrole nad instytucjami, które bankami formalnie nie są, choć różnice są niewielkie. Czy dla PO będzie to okazja do uregulowania sprawy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, o co od dawna zabiega? PiS będzie starał się do tego nie dopuścić.

Wielkie musi być zdziwienie na twarzach chirurgów, gdy z operowanych ciał swoich pacjentów wyciągają różne przedmioty. Bardzo różne przedmioty. Świat właśnie obiegły zdjęcia plastikowego widelca wyciągniętego po 10 latach z brzucha pewnego Brytyjczyka. I to wcale nie najbardziej oryginalne, ani też nie największe trofeum chirurga.