Polska i Świat

Polska i Świat

Jarosław Kaczyński ten dzień uzna za udany. Zorganizował debatę o gospodarce i choć wielu ważnych gości mu odmówiło, debata się odbyła, a PiS zaistniał jako konstruktywna partia opozycyjna. Bo choć gospodarczo z debaty niewiele wynikło, to od teraz przynajmniej przez jakiś czas nie będzie można PiS-owi zarzucić, że zajmuje się Smoleńskiem a nie kryzysem.

Król internetu mieszka w Korei Południowej i nazywa się - w internecie oczywiście - PSY. Prawdopodobnie większość z państwa już wie o kim mowa, bo do tej pory jego teledysk widziało 260 milionów ludzi i jest więcej niż pewne, że będzie ich jeszcze więcej. Raper z internetu przenosi się do radia i telewizji, czyli robi karierę. Może warto pochylić się nad tym, o czym śpiewa. Za tłumaczenie z koreańskiego na polski wzięła się Paulina Chacińska.

11 osób zginęło pod lawiną, która przeszła w Himalajach. To była chwila, służby ratownicze uratowały kolejnych 13 osób. Ponad 20 lat temu, gdy podobna lawina zaskoczyła polskich himalaistów, ocalał tylko jeden z nich. Pięć osób wówczas zginęło. Akcja ratunkowa toczyła się nieporównywalnie wolniej i trudniej.

Siedziała w areszcie domowym, skazano ją na 2 lata więzienia, straciła też prawo wykonywania zawodu. To cena, którą zapłaciła węgierska akuszerka, która pomagała kobietom rodzić w domu. W ten sposób przyjęła na świat ponad 3 tysiące dzieci. Troje zmarło i stąd wzięły się problemy. Dziś kobieta jest symbolem walki o prawo do nie tyle legalnych, co unormowanych porodów domowych. Nowe przepisy musiały się na Węgrzech pojawić. A w Polsce można zobaczyć film "Uwolnić poród", który jest historią węgierskiej położnej.

Albo my Polacy się zmieniliśmy, albo czasy się zmieniły. Kiedyś nie byłoby wątpliwości, co zrobić z czołgiem, który władza ludowa postawiła w centrum miasta. Dziś czołg stał się powodem do draki. T34, postawiony na cześć Armii Czerwonej wyzwalającej Warszawę, znikł z centrum Wołomina. Mieszkańcom średnio się to podoba, co dali odczuć. Najpierw pomalowali go na różowo. A gdy już czołg wywieziono, ustawili jego kartonową wersję. Bo co to za Wołomin bez czołgu - mówią.

Teraz odrobina fantazji po włosku. Fantazji, która mogła jednak mieć opłakane skutki: pilot-przebieraniec zdołał dostać się na pokład samolotu linii Air Dolomiti. 32-letni bezrobotny Andrea Sirlo tak bardzo chciał udawać członka załogi, że nie tylko podrobił papiery i mundur, ale i założył na Facebooku fałszywy profil koleżanki-stewardessy, z którą na niby omawiał szczegóły lotu.

To miał być dzień gniewu i w wielu krajach arabskich był. Tysiące ludzi demonstrowały na ulicach, żądały usunięcia obraźliwego dla nich filmu z internetu, głowy jego twórcy i przeprosin od Baracka Obamy. Żadna z tych rzeczy się nie stała, choć amerykańska administracja wykonała ruch. Prezydent razem z sekretarz stanu Hilary Clinton nagrali spot, w którym odżegnują się od filmu i apelują o spokój. Do niego jednak wciąż bardzo daleko. Dziś znowu polała się krew.

Uratowali jej życie, ale na tym nie kończą. Szykują dla niej wyprawkę, dopytują o zdrowie i kontrolują co się z nią dzieje, i co się będzie dziać. Dwudniowa Afganka o imieniu Pola, o której mówiliśmy państwu już wczoraj, bez wątpienia podbiła serca naszych żołnierzy. Znaleźli ją porzuconą i zawiniętą w szmatki przy drodze. Myśleli nawet, że to ładunek wybuchowy. Zdziwienie ich było ogromne, gdy dokładnie obejrzeli zawartość zawiniątka. Ale to też dowodzi, jak dramatyczny bywa los dzieci w Afganistanie, szczególnie dziewczynek.

Kto nurkował przy rafach koralowych, ten wie, jak piękne są i jak życiodajne. Niestety, zmiany klimatu i bezmyślność człowieka sprawiają, że koralowce giną w zastraszającym tempie. Za 20 lat może nie być większości z nich. Na szczęście jest ktoś, kto od 10 lat z ogromnym zapałem dba, by przetrwały. Rozsadza, pomaga im wzrosnąć i zasadza.

Nielegalne warsztaty broni namierzyli i zlikwidowali policjanci w kilku województwach na raz. Tym samym przerwali przemytniczy szlak. Policjantów z Centralnego Biura Śledczego zadziwiła różnorodność i sposób wykonania broni. Były tam karabiny maszynowe, pistolety i myśliwskie sztucery z tłumikami. W sumie ponad 70 sztuk broni palnej i 9 tysięcy pocisków.

Larum wielkie - nie tylko w Krakowie - się podniosło na wieść, że hejnał z Wieży Mariackiej będzie w radiu uszczuplony. Zamiast czterech minut ma być jedna. - Co z tradycją?! - krzyczą niezadowoleni z tej decyzji. - Co z nowoczesnością? - odpowiada dyrekcja radia. Hejnał hejnałem, ale słuchacze czekają na wiadomości. I co ciekawe, ze zmiany cieszą się hejnaliści. W eterze wciąż będą, za to stres cztery razy krótszy.

Przeprasza za słowa, ale nie za ich sens. Minister sprawiedliwości reflektuje się po wczorajszej gafie, za którą oberwał od prawniczych środowisk i za którą SLD chce jego głowy. Dymisji Jarosława Gowina nie należy się jednak spodziewać, podobnie jak i zmiany w jego podejściu do prawa i do sprawowania urzędu. Minister nadal, gdy będzie uważał to za stosowne, chce zaglądać do sądowych akt. I jak mówi, żadna sitwa go nie powstrzyma.

Zawiniątko, a w nim dwudniową dziewczynkę znaleźli polscy żołnierze w Afganistanie. Natychmiast zawieźli ją do lekarza, a ten orzekł, że jest cała i zdrowa. Od dziś nosi imię Pola.

Pożółkły papirus, na nim tylko czternaście słów, za to takich, że mogą zaważyć na doktrynie chrześcijan. Wiadomo, że dokument jest prawdziwy, pytanie tylko, czy o prawdzie wspomina. A wspomina o żonie Jezusa.

Medycyna znowu przekracza granice, dla wielu także moralne. W Szwecji lekarze przeszczepili macice dwóm pacjentkom, które bez tego nie miałyby szans na urodzenie dzieci. Żeby ryzyko odrzucenia przeszczepu było minimalne, organy pobrano od matek obu pacjentek. To dopiero początek drogi tych młodych kobiet do macierzyństwa. Drogi mocno ryzykownej i niełatwej. Lekarze mówią nawet, że ich poród będzie jak eksperyment.

Jednak znaleźli się tacy, których rekordowo niski stan wody w Wiśle wyjątkowo cieszy. No i nie można mieć do nich o to pretensji, bo dzięki temu mogli łatwiej wyciągnąć z rzeki tak zwane skarby Wazów.

Prezes PiS podobno jest wściekły, a posłowie Fotyga i Macierewicz zostali przywołani do porządku. Zamieszanie z ekshumacjami ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, oprócz wstydu dla prokuratury, przynosi także polityczną awanturę w PiS. Bo prezesowi, choć miesiącami karmił siebie i wszystkich wokół katastrofą smoleńską, angażowanie się w nią przestało pasować. Burzy to nowy wizerunek partii. PiS zajmuje się teraz kryzysem, naszą gospodarką i ratowaniem kraju.

Broń na dnie Bałtyku - ta konwencjonalna spoczywa tam w znacznej ilości. O tej chemicznej, zatapianej i przez Niemców, i przez Sowietów, krążą legendy. Aby je rozwiać na morze wyruszył statek badawczy z załogą złożoną z marynarzy i naukowców. Dotarł do tajemniczych obiektów, które mogą być pociskami z iperytem.

Leci nowe. Późną jesienią Polska będzie pierwszym w Europie użytkownikiem Dreamlinera, czyli nowego liniowca Boeinga. Piloci LOT-u już się szkolą i, jak pokazywaliśmy państwu wczoraj, radości z przesiadki na nowe maszyny nie kryją. My też mamy z czego się cieszyć, bo powieje luksusem, ale jak to z luksusem jest - zawsze trzeba za niego zapłacić.

Ciężko uniknąć tu słowa prowokacja, skoro mimo gniewu świata islamskiego, jedna z francuskich gazet satyrycznych opublikowała karykatury Mahometa. To też pewnie próba sił, choć jej cena może być dramatyczna. Paryż postanowił zamknąć 20 swoich ambasad, szkół i ośrodków kulturalnych na Bliskim Wschodzie, w obawie o życie i zdrowie ludzi. Z tego samego powodu zapadli się pod ziemię także twórcy i aktorzy filmu, który wcześniej mocno zaognił sytuację.