Polska i Świat

Polska i Świat

Brak porozumienia na linii Kaczyński - Ziobro. Według informacji TVN24 PiS nie spełniło warunków stawianych przez Solidarną Polskę (chodziło o pisemne gwarancje zapewniające miejsca na listach wyborczyc dla polityków Zbigniewa Ziobry). Spotkanie zakończyło sie po dwóch godzinach. W tej sytuacji Solidarna Polska nie wyklucza zawarcia sojuszu z Ruchem Narodowym.

Kupił kozę i postanowił przewieźć ją, jak to zakupy, w bagażniku. O zdarzeniu policję w Ostródzie poinformowała kobieta, która w samochodzie jadącym przed nią zobaczyła głowę kozy. Według jej relacji bagażnik auta otworzył się a zwierzę "rozpaczliwie krzyczało".

Pięcioletni dawca szpiku czyli siła braterskiej miłości. Jameson oddaje szpik dla chorej siostry bo ta cierpi na rzadką chorobę krwi. Gdyby nie on, jej stan zdrowia znacznie by się pogorszył. Operacja udała się, Samanta dochodzi do siebie, a mały superbohater stał się nie tylko dużym wsparciem dla dziewczynki, ale też przykładem, że w każdym wieku można nieść pomoc i walczyć o życie bliskich.

Pierwsze czarne skrzynki w kopalniach. Są już w pięciu miejscach i mają, podobnie jak w samolotach, mierzyć najważniejsze parametry. Urządzenia będą też kontrolować i zmuszać kopalnie do prowadzenia prawidłowych pomiarów stężeń gazów. Co na to górnicy?

Gwałtownie skręcał, zmieniał pasy, hamował - jednym słowem - żółtym Fiatem zajeżdżał drogę innym. Prawdopodobnie chciał doprowadzić do kolizji. Tego na szczęście nie udało się zrobić, ale udało się nagrać film, na którym widać drogowe wyczyny mężczyzny z Rybnika. Kierowca znany jest policji - tak jak znane są podobne triki by najpierw zderzyć się z innym autem, a potem wymusić odszkodowanie.

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. profesora Chazana, pacjentka zapowiada złożenie pozwu a komentarze wokół decyzji profesora nie milkną. Przeciwko dyrektorowi szpitala św. Rodziny staje lekarz, do którego trafiła kobieta z uszkodzonym płodem i opisuje jak wygląda noworodek, który za chwile umrze, bo nie ma dla niego ratunku. Opis jest makabryczny. Profesor Chazan z zarzutami i karą NFZ nie zgadza się - bo jak mówi - jego szpital ma misję.

Nie raz byli u władzy, są nadal i ani myślą by tym razem ustąpić. Prezydenci wielkich miast szykują się na jesienne wybory i robią co mogą by utrzymać władze i pozbyć się rywali. Czasu mało, sondaże różne, a teorii jak utrzymać stanowisko wiele.

Na Podlasiu przybywa zachorowań na groźne zapalnie opon mózgowych. W samym Białymstoku z chorobą walczy już ponad sto osób. Wirus atakuje głównie najmłodszych, a rozprzestrzenia się tak szybko, że w szpitalach zaczyna brakować miejsc.

Rozejm wygasa, walki nie ustają. Niezmienny pozostaje tylko główny cel - obronić swoją ziemię. Na Ukrainie armia nie przerywa ataku na pozycje rosyjskich separatystów. Wojsko krok po kroku rozbija grupy bojówkarzy. Żołnierzy wspiera prezydent i zwykła ukraińska ludność, która przez polsko-ukraińską granicę przenosi hełmy i kamizelki kuloodporne.

Polityczna niepewność, czyli głosowanie nad wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych. Bartłomiej Sienkiewicz pod ostrzałem opozycji i koalicjanta. PSL niechętnie chce mu podać rękę, a jeśli już wyciągnie - to postawi warunek - minister zostaje, ale nadzór nad służbami przejmuje premier. Co ludowcy ustalą, czy koalicja wytrzyma w jedności, bez pęknięć?

Niesamowity wyczyn w ósmym miesiącu ciąży. 28-letnia lekkoatletka udowadnia, że ciąża to nie choroba i biegnie na 800 metrów. Tym razem nie zwycięża, ale nie o to chodzi. Amerykanka pokazała, że można realizować pasję czekając na dziecko.

To na razie testy, ale niedługo sen może stać się rzeczywistością, bo termin zakończenia budowy warszawskiego metra mija 30 września. Czasu jest coraz mniej, praca wre, a budowlańcy mają ręce pełne roboty, by zdążyć na jesień i na wybory. W magazynie "Polska i świat" pierwszy wjazd pociągu na drugą linię warszawskiego metra.

Na to spotkanie czekano od dawna. Marek Belka na konferencji prasowej mówił o decyzjach rady Polityki Pieniężnej i o aferze taśmowej. Zdecydowanie większe zainteresowanie budzi temat drugi. Po ujawnieniu taśm nie milkną pytania, czy prezes NBP poda się jednak do dymisji i jak będzie wyglądała jego współpraca z profesorem Hausnerem, któremu na nagraniu nie szczędził obraźliwych słów.

Miała być piękniejsza, a straciła ręce i stopy. Amerykanka chciała zaoszczędzić na zabiegach kosmetycznych i w internecie kupiła silikon, który miał jej pomóc pozbyć się kompleksów. Preparat okazał się jednak zwykłym silikonowym uszczelniaczem. Po wstrzyknięciu go pod skórę stan zdrowia kobiety natychmiast się pogorszył. Wtedy też rozpoczęła się jej gehenna.

Dramatyczny telefon porwanego izraelskiego nastolatka i wołanie o pomoc. Uprowadzony dzwoni na numer alarmowy i szepcze: "porwali mnie". W tle słychać strzały, od których najprawdopodobniej zginęli chłopcy. Kiedy Izrael ich żegna, policja na obrzeżach Jerozolimy znajduje zwłoki porwanego młodego Palestyńczyka - są protesty i pytanie, czy to odwet za śmierć nastolatków

Miała być szybka kontrola i konkretna odpowiedź - czy profesor Chazan, który odmówił kobiecie wykonania aborcji i nie wskazał miejsca gdzie mogłaby to zrobić, postąpił zgodnie z prawem. Kontrola trwa, oficjalnej odpowiedzi nie ma, są tylko cząstkowe nieoficjalne wnioski. Wynika z nich, że dyrektor Szpitala Św. Rodziny w Warszawie prawo złamał, a konkretnie ustawę o zawodzie lekarza.

Dymisji w rządzie nie będzie, przynajmniej w wakacje. Będzie za to demonstracja siły koalicji - przeciwko wnioskom opozycji o odwołanie podsłuchanych ministrów. Będą też, według nieoficjalnych informacji z obrad zarządu PO, kolejne nagrania, bo według premiera skala afery jest ogromna, a taśm są setki.

Dźwiękochłonny absurd przy autostradach. Setki milionów złotych na budowę ekranów akustycznych przy autostradach i trasach zostały niepotrzebnie wydane - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która przeanalizowała te wydatki w okresie boomu budowlanego przed Euro 2012. Ekrany dźwiękochłonne budowano tam, gdzie nie trzeba, nawet przy niezabudowanych polach.

Ewelina Miłkowska, czyli pierwsza kobieta w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Ma 28 lat i zaliczyła już kilka ważnych uroczystości, w tym wizytę Baraka Obamy. Jak mówi, długie włosy pod rogatywką nie przeszkadzają, bardziej ciąży ciężki karabin, którym trzeba rzucać. Dlaczego zdecydowała się wybrać służbę w wojsku i czy to normalność na reprezentacyjnym posterunku?