Polska i Świat

Polska i Świat

Jest doroczny ranking najczęściej wyszukiwanych haseł i co z niego wynika? Jak wymiatać, jak zostać syreną i gdzie jest ta Kopenhaga. O to pytaliśmy. I wielu przypadkach nie za dobrze to o nas świadczy. O kacu po takim roku w sieci Łukasz Wieczorek.

Opuszczała lekcje i zmieniała szkoły, ale jak mówią nauczyciele większych problemów nie sprawiała – to opinia o zabójczyni z Radowisk. Jej chłopak – miał być inteligentny, cichy i spokojny, ale podobno zmienił się pod wpływem dziewczyny. Oboje są teraz zagadką dla psychologów.

Osiemnastoletni chłopak zabił swoich rodziców. Pomogła mu w tym jego dziewczyna, która dzień po morderstwie - jak gdyby nigdy nic - pojechała do Krakowa promować swoje wiersze. Nastolatkowie zbrodnię dokładnie zaplanowali - wzorując się na filmach. Widok był tak masakryczny, że śledczy, którzy weszli do domu przyznają, że czegoś takiego jeszcze nie wiedzieli.

Czy ryby traktowane są humanitarnie? Żywe karpie znowu królują w sklepach i na straganach, mimo obietnic sprzed roku, że sprzedaż żywych ryb będzie zakazana. Przepisy w tej kwestii wydaje się, że są jasne - żywy karp przed sprzedażą musi być humanitarnie uśmiercony, by niepotrzebnie nie cierpiał.

Papież Franciszek wysyła Szlachetną Paczkę na Mazowsze - dostała ją rodzina z okolic Radomia. Franciszek wybrał małżeństwo wychowujące ośmioro dzieci - jedno z nich wymaga stałej opieki, bo jest ciężko chore. W domu się nie przelewa, więc żywność, środki czystości, kurtki, zimowe buty, no i prezenty z Watykanu będą na długo zapamiętane.

Stan wojenny w polskiej polityce – i kolejne bardzo poważne zarzuty PiS wobec rządzących. Ewa Kopacz nazwana zostaje Urbanem w spódnicy, a prezydentowi Komorowskiemu PiS zarzuca krycie PRL-owskich zbrodniarzy. Rząd i prezydent nie pozostają dłużni, a w całej tej politycznej awanturze ginie pamięć o stanie wojennym i o tym, kto gdzie wtedy stał.

Katastrofa wisi w powietrzu - tak piszą zachodnie media po tym jak życie kilkudziesięciu pasażerów linii SAS, którzy lecieli z Kopenhagi do Poznania było narażone na niebezpieczeństwo. Maszyna tuż po starcie napotkała rosyjski samolot zwiadowczy i musiała gwałtownie obniżyć lot by się nie zderzyć. To kolejny taki incydent wywołany wzmożoną aktywnością Rosjan nad Bałtykiem.

Mężczyzna kupił w internecie tabletki na powiększenie członka, ale te okazały się nieskuteczne. Oszukany klient sprawę zgłosił do prokuratury, ta jednak śledztwa nie wszczęła, bo zabrakło twardych dowodów. Historia może wywoływać u niektórych uśmiech, ale nie ma się z czego śmiać, bo mężczyźni wstydzą się mówić o takich problemach, a podobne sprawy rzadko zgłaszają.

Po zderzeniu tramwajów, które spowodował pijany mężczyzna podczas przejazdu technicznego poznańskie MPK bierze wszystkich pod lupę i zaostrza kontrolę trzeźwości. Badani będą już nie tylko motorniczy, ale wszyscy, którzy siadają za sterami tramwajów.

Najpierw było ich pięciu, teraz nie ma żadnego. Duchowni zrezygnowali z komitetu honorowego marszu, który odbędzie się w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i ma być protestem przeciwko rzekomym sfałszowanym wyborom. PiS decyzji duchownych nie komentuje, kuria tak. Jak tłumaczy podjęte decyzje?

Cytrusy są uwielbiane i popularne szczególnie w czasie świąt. Ich nieodpowiednie przygotowanie do jedzenia może nam jednak zaszkodzić. Owoce są przewożone w specjalnych kontenerach, dotyka je wiele osób, do tego dochodzą jeszcze środki chemiczne. Jak się tego wszystkiego pozbyć i jeść zdrowo?

Porozumienia nadal nie ma, a przepisy wchodzą od stycznia. Na ostatniej prostej trwa przekonywanie, kto ma rację. Chodzi o pakiet onkologiczny i spór miedzy ministerstwem zdrowia a lekarzami. Pierwsi zapewniają, że będzie więcej pieniędzy, drudzy twierdzą, że więcej to będzie pracy. My natomiast pytamy: co te zmiany oznaczają dla pacjenta?

Kiczowate świąteczne swetry podbiją świat. Amerykanie pokochali je od razu, do nas moda powoli dociera. Przyjmujemy ją bezkrytycznie: zgodnie z zasadą im brzydziej, tym lepiej. Co takiego nas w nich urzeka?

Maluchy na uczelni. Polski rząd odpowiada na pomysł studentów i daje pieniądze na przyuczelniane żłobki i przedszkola. Jest program, są chęci - teraz czas przekonać nie młode mamy, ale władze uczelni, że dziecko nie musi być utrudnieniem w ukończeniu studiów.

Fatalna pomyłka - rodzice zamiast występu dzieci dostali płytę z porno. Był szok, niedowierzanie i oburzenie. Teraz są przeprosimy od teatru i tłumaczenie dzieciom, dlaczego nie ma ich występu. Do takiej pomyłki dochodzi nie po raz pierwszy, pytanie jak wytłumaczyć dziecku, że to co obejrzał to nie bajka.

Meteorolodzy ostrzegają - Orkan Aleksandra nadciąga i powoli wkracza do Polski. Powiać może solidnie - w porywach nawet do 130 kilometrów na godzinę. Swój ślad zostawił już na Wyspach Brytyjskich i Islandii. Starty są duże. Pytanie, co grozi nam?

Druzgocący raport amerykańskiego senatu o więzieniach CIA i polski wątek w tej sprawie. Do tablicy ponownie wywołani zostają Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller. Pytań jest wiele, ale z odpowiedzi niewiele wynika. Były prezydent przyznaje, że polskie władze zgodziły się na współpracę z Amerykanami, ale szczegółów nie zdradza, bo teraz zasłania się tajemnicą "Cosmic Top Secret".