Polska i Świat

Polska i Świat

To, co miało "nie zestrzelić nawet wróbelka", okazuje się naprawdę groźne. Po raporcie ministerstwa obrony Tomasz Siemoniak przyznaje, że sprzedane prywatnej firmie rakiety przeciwlotnicze Strzała były zdatne do użytku. Sprzedaż wyrzutni za granicę udało się ostatecznie wstrzymać, ale sprawa ujawniła nieszczelność procedur handlu bronią, która w rękach terrorystów może być śmiertelnie groźna.

Prawo i Sprawiedliwość o sfałszowanych wyborach - nie od razu mówiło o tym wprost. Nie od razu używając najmocniejszych słów. Było więc stopniowanie i konsekwentne omijanie kwestii podstawowej: dowodów.

W Czersku mówią dość. Dość straży miejskiej. Nowo wybrana pani burmistrz chce jej likwidacji i wygląda na to, że postawi na swoim. Mieszkańcy raczej jej kibicują. Tym bardziej, że o czerskiej straży miejskiej było nieraz głośno. Jakiś czas temu strażnicy wysłali mandat za zbyt szybka jazdę kierowcy samochodu, który jechał, ale na lawecie.

Teraz domowe porody, popularne a nawet zalecane na zachodzie - u nas nadal traktowane przez lekarzy położników z ostrożnością. W Wielkiej Brytanii kobiety słyszą, że dom od szpitala jest lepszy, bo szpital to obce, często nieprzyjemne środowisko. W Polsce jest odwrotnie, a domowe porody to wciąż margines.

Józef Wesołowski staje się symbolem przełomu w podejściu Watykanu do walki z pedofilią. Choć teoretycznie wolny - nie opuszcza murów Watykanu - a w jego sprawie, po oskarżeniach o czyny pedofilskie na Dominikanie - kościół katolicki i papież Franciszek próbują pokazać pełną gotowość do współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości.

Zbigniew Girzyński już poza PiS. Ponieważ są niejasności związane z jego sejmowymi wyjazdami zagranicznymi. Giżyński wydaje oświadczenie, oddaje partyjną legitymację, odchodzi też z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Na odchodnym od partyjnych kolegów słyszy, że zachował się modelowo. Od Platformy - by nie robić z niego bohatera.

Rodzice nie kryją wzruszenia - płaczą ze szczęścia. Dwuletni Adaś wyszedł z ciężkiej hipotermii - uśmiecha się i bawi ulubionym misiem. To cud - mówią nawet sami lekarze. I Adasia nazywają dzieckiem szczęścia.

Pacjent zgłasza się do szpitala, ale tam lekarze mówią mu, że może leczyć się w domu. Chory czuje się jednak na tyle źle, że przychodzi ponownie. I umiera w szpitalnej poczekalni. Po tej sytuacji w Janowie Lubelskim jest już i prokuratorskie śledztwo, i szpitalne dochodzenie. Ale to ze szpitala słychać szokujące zdanie: tak już jest, że pacjenci umierają.

Jazda pod prąd zakończona tragicznym wypadkiem. Na nowo wybudowanej ekspresówce kierowca fiata znalazł się na przeciwnym pasie - i nie wiadomo, czy się zgubił czy źle odczytał znaki i dlaczego próbował mimo wszystko jechać. Jazdy po autostradach i skomplikowanych węzłach z nowymi trasami jak widać trzeba się uczyć, bo dotąd nie było na czym.

Poseł Solidarnej Polski, były minister sprawiedliwości w rządzie PiS-u Zbigniew Ziobro za każdym razem gdy pojawia się w telewizji, pokazuje napis - adres strony internetowej. Robi to na tyle natarczywie, że można odnieść wrażenie, iż tylko po to się pojawia. Co ważniejsze: poseł czy tabliczka?

Rozszerza się krąg niejasności dotyczących służbowych podróży posłów. Już nie tylko trzech parlamentarzystów z PiS, ale jeszcze sześciu innych i to z różnych ugrupowań musi wyjaśnić terminy i wydatki na swoje wyjazdy.

Dwuletni Adaś, którego losem od kilku dni interesują się prawie wszyscy, wyszedł nocą z domu, bo lunatykował. Zjawisko - określane jako zaburzenie snu - sprawia, że ludzie, a zwłaszcza dzieci w takim stanie mogą mówić, chodzić, wykonywać nawet skomplikowane czynności, a potem nic nie pamiętają, ich świadomość jest wyłączona. W takim właśnie stanie chłopiec przeszedł lodowatą rzekę i przetrwał noc na mrozie.

Skrytykowała córki Obamy za "zbyt krótkie" spódniczki, potem przeprosiła i odeszła. Współpracownica republikańskiego kongresmena, Elizabeth Lauten jasno dała do zrozumienia co myśli o wyglądzie i zachowaniu nastolatek podczas tradycyjnej uroczystości ułaskawienia indyka. I to one po uroczystości znalazły się w centrum zainteresowania.

Po wyniku poniżej oczekiwań w partii panują kiepskie nastroje, ale pozycja ich lidera jest niezagrożona. Leszek Miller zachowuje fotel. Jednak przed nim trudne zdanie - analiza wyborczych błędów i wyciągniecie wniosków z porażki. Wybory prezydenckie - to będzie kolejny test jego przywództwa.

Dwuletni Adaś, który w nocy wyszedł z domu w samej piżamce, walczy o życie. Lekarzom z krakowskiego szpitala udało się wyprowadzić chłopca z hipotermii. Teraz próbują wybudzić go ze śpiączki farmakologicznej i ocenić stan zdrowia. Pierwsze badania są dobrze rokujące, ale lekarze studzą emocje i mówią, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić, że Adaś wyjdzie z tego bez szwanku.

Po drugiej turze wyborów Prawo i Sprawiedliwość idzie w swojej retoryce jeszcze dalej i do zarzutów wyborczych fałszerstw dokłada spisek na szczycie władzy. Według PiS sfałszowana miała być pierwsza tura wyborów, a w próbie ukrycia tego faktu mają uczestniczyć prezesi sądów, trybunałów i prezydent. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walka o życie dwuletniego chłopca, który spędził noc na mrozie. Jego organizm tak się wychłodził, że temperatura ciała spadła do 12 stopni. Chłopiec wyszedł z domu w mroźną noc w samej piżamce - znaleziono go dopiero po kilku godzinach kilkaset metrów dalej. Dziecko jest w ciężkim stanie, ale lekarze robią wszystko żeby je uratować.

Świnia wsparcia emocjonalnego - takim mianem jedna z pasażerek samolotu w Stanach Zjednoczonych nazwała swojego prosiaka-pupila, z którym weszła na pokład i nie chciała się rozstać. Zwierzę tak rozrabiało, że kobieta i jej emocjonalne wsparcie musieli opuścić maszynę - ale jak się okazuje, ani świń do towarzystwa, ani potrzebujących wsparcia ludzi nie brakuje.

Pierwszy dzień na nowym stanowisku i otwarcie w trzech językach. Donald Tusk, jako już oficjalny szef Rady Europejskiej, prezentuje sie po polsku, francusku i angielsku. I to własnie premiera tego ostatniego języka w jego wykonaniu wzbudza największe zainteresowanie, bo były premier zapewniał, że doszlifuje angielski.