Polska i Świat

Polska i Świat

Święta, święta, a po świętach w szkołach nauczyciele do pracy tam, gdzie znaleźli się uczniowie wymagający opieki w te wolne od nauki dni. Podobno taka opieka przysługiwała zawsze. Ale w tym roku zrobiło się o tym głośno za sprawą listu minister edukacji. Zrobiło się głośno i niektórym nauczycielom nie miło.

Potrącenie przez pociąg - ale zamiast wielkiej tragedii wielka zagadka, bo potrąconemu mężczyźnie poza zadrapaniem na czole nic się nie stało. Kolejarze nie dowierzają, szczęściarz nie bardzo umie wytłumaczyć, dlaczego nie widział nadjeżdżającego pociągu, a reporter "Polski i Świata" Łukasz Frątczak sprawdza, jak takie sytuacje widzą maszyniści pociągów.

Przychodzi do okulisty niewidoma kobieta, a lekarz każe jej opuścić gabinet albo wyprowadzić jej psa przewodnika. Kompletnie niezrozumiałe podejście okulisty jest - według jego przychodni - podyktowane dobrem innych pacjentów. Pytanie tylko, czy ktoś, kto ustalał takie standardy, jest ślepy, czy bez rozumu.

Posłowie koalicji zaostrzają przepisy o eksperymentach na zwierzętach, ale nie tak bardzo, jakby chcieli tego radykalni zwolennicy całkowitego zakazu takich testów. Dlatego narażają się na ostre krytykę m.in. celebrytów. Do nich, ku zaskoczeniu koalicji, dołącza zjednoczona opozycja: SLD i PiS.

Zaraz święta Bożego Narodzenia, a śniegu, mrozu ani nawet porządnego chłodu w kraju nie ma. Mało tego, temperatury biją rekordy - we Wrocławiu było dziś 15 stopni, w Warszawie ponad 10 a nawet na polskim biegunie zimna w Suwałkach sporo na plusie. Co z tą zimą?

Najsłynniejszy w Polsce były agent CBA znowu ma kłopoty. Były poseł PiS Tomasz Kaczmarek, znany szerzej jako "agent Tomek", został oskarżony o przekroczenie uprawnień. Nadużycia miał popełniać w sprawach willi Kwaśniewskich i Wydawnictw Naukowo-Technicznych, które były sztandarowymi przykładami zwalczania korupcji według PiS.

Historyczny przełom czy tryumf pragmatyzmu? Stany Zjednoczone i Kuba normalizują stosunki, odnawiają kontakty dyplomatyczne i przede wszystkim wymianę handlową. To nie tylko symboliczna decyzja po pół wieku wrogości, ale wielka ulga dla kubańskich imigrantów - nie tylko w Ameryce.

Policja ostrzega, że w Polsce kwitnie handel podrabianymi prezerwatywami znanej marki. W samym Otwocku pod Warszawą policjanci zmagazynowali 27 tysięcy podróbek pochodzących prawdopodobnie z Azji, ale spodziewają się znaleźć dużo więcej, bo podobno sprowadzano je całymi kontenerami. Uważać trzeba, bo nie ma gwarancji, że podrabiane prezerwatywy chronią przed zajściem w ciążę.

Północnokoreańscy hakerzy wygrywają z Hollywood. Wytwórnia filmowa Sony Pictures odwołała premierę i wycofała z kin komedię o zamachu na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Powód? Groźby ataków na sale kinowe, które internetowi terroryści porównali do 11 września. Rząd USA traktuje je jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Michał Sznajder

Teraz mord w Rakowiskach i pytanie, czy szkoła - a raczej szkoły - nie widziały, że z osiemnastoletnią dziewczyną dzieje się coś tak złego, co może skłonić ją i jej przyjaciela do okrutnego przestępstwa? Placówki twierdzą, że nie wiedziały, bo opuszczała tak dużo lekcji, że nie dała się poznać. Pytanie, czy właśnie to nie powinno w pierwszej kolejności zaniepokoić pedagogów?

Nocna pora, napięcie w czasie serii głosowań i Sejm znowu zmienił się w jarmark. W dodatku taki z gastronomią. Jedząca na sali plenarnej pani poseł, to niejedyny niecodzienny widok, jaki minionej nocy zafundowali nam parlamentarzyści. Były też wymiany zdań, których wypada się tylko wstydzić.

Czy brutalne filmy i gry komputerowe mogą zainspirować do takiej zbrodni? Jeśli prawdziwe są zeznania dwójki nastoletnich podejrzanych, to właśnie z filmów i gier zaczerpnęli scenariusz bestialskiego zabójstwa. O horrorze przeniesionym w rzeczywistość.

Rosjanie po raz pierwszy oficjalnie przyznali się do przerzutu taktycznych rakiet balistycznych tuż pod granicę z Polską. Pociski Iskander miały trafić do obwodu kaliningradzkiego w czasie ostatnich ćwiczeń między 5 a 10 grudnia. Polska na razie reaguje spokojnie, mimo że pociski z Kaliningradu bez trudu mogłyby dosięgnąć Warszawy.

Największe wyzwanie dla tej rodziny to dotrwać razem do świąt. Młoda matka ze Stanów Zjednoczonych wiedziała, że jest chora na raka, mimo to zdecydowała się na dziecko, bo choroba wydawała się ustępować. Niestety, po przyjściu na świat córeczki choroba zaatakowała znowu. Lekarze dali kobiecie rok życia. I ten czas właśnie dobiega końca.

Słodkie święta i kwaśne miny części rodziców, gdy dowiadują się że ich dzieci w szkołach i przedszkolach w ramach okolicznościowych paczek dostają głównie słodycze. Na reakcję i próbę racjonowania słodkości jest często za późno, bo dzieci z opróżnianiem paczek radzą sobie same, pochłaniając tysiące kalorii. Za rok szkoły mają dostać zakaz rozdawania słodyczy.

Jest śledztwo w sprawie 11 posłów - w tym marszałka Sejmu - oraz ich służbowych podróży samochodem. To dalszy ciąg badania wydatków na wyjazdy parlamentarzystów po ujawnieniu nadużyć ze strony trzech posłów z PiS. A ci dziś po raz pierwszy od wybuchu afery madryckiej pojawili się w Sejmie i wrócili do pracy jako niezrzeszeni.

Związki partnerskie - hetero- i homoseksualne - wracają na polityczną scenę. Jeszcze tego wieczoru posłowie mają rozstrzygnąć, czy zajmą się projektem Twojego Ruchu, który po długim namyśle zyskał przynajmniej wstępne poparcie PO. Może to oznaczać, że konkubinaty i pary homoseksualne mogą doczekać się ochrony prawnej.

Rubel spada na łeb na szyję. Wobec dolara od czerwca stracił już 40 procent wartości. Początek roku może oznaczać dla rosyjskiej gospodarki recesję. Dzisiejszy czarny wtorek na giełdzie to tylko tego zapowiedź. I pytanie, czy zmieni to politykę Putina wobec zachodu.