Polska i Świat

Polska i Świat

W czwartek rano odszedł Stanisław Mikulski - aktor pokoleń, idol dzieciństwa i ulubieniec kobiet. Grał wiele ról, w teatrze, filmie, ale najbardziej zapamiętamy go jako Hansa Klossa ze "Stawki większej niż życie". Ta rola związana była z nim nierozerwalnie. Miał 85 lat. Jaki był i jak go zapamiętamy?

Polityczne emocje sięgają zenitu - kampania wyborcza jest na ostatniej prostej. Posłowie przerzucają sie oskarżeniami, a PiS, by wzmocnić swój przekaz, wysyła do swoich posłów instrukcję, jak, co i gdzie należy mówić. Przekaz dnia jest jasny - wybory samorządowe zostały sfałszowane. Problem w tym, że instrukcja, która miała być wewnętrzna, stała sie ogólnodostępną, bo wyciekła do mediów.

Zegarek okazał sie za drogi - tak uznaje sąd i wymierza karę Sławomirowi Nowakowi. Były minister transportu za zafałszowanie oświadczeń majątkowych musi zapłacić 20 tysięcy grzywny i pokryć koszty procesowe - ale to nie jedyna cena w tej całej sprawie. Znacznie więcej kosztuje go utarta politycznej pozycji i przymus definitywnego rozstania sie z Platformą.

Niecodzienne zdjęcia z prawie gotowej drugiej linii metra, przynajmniej dla tych, którzy mniej znają się na podziemnych budowach. Bo tunele ciekną, ale podobno to normalne i zalanie podziemnej kolejki nam nie grozi. Grozę mogą jednak poczuć pasażerowie jadący tunelem pod Wisłą, kiedy zobaczą zbierającą się wodę.

Już nie tylko walka z niezdrowym jedzeniem martwi lekarzy. Coraz częściej zwracają uwagę na ryzyko wynikające z chorobliwego przestrzegania diety, które może przekształcić się w obsesję. A ta - w skrajne niedożywienie.

Po nagłośnieniu sprawy ranny łoś, który przez cztery dni nie mógł doczekać się fachowej pomocy w końcu został przetransportowany do specjalnego ośrodka. Teraz walczy o życie. Czy wygra tę walkę? Kto w takich sytuacjach powinien zająć się chorym zwierzęciem?

Wiktor Suworow, były radziecki agent wojskowy, autor słynnych książek "Akwarium" i "Specnaz", o Władimirze Putinie ma jak najgorsze zdanie. Oskarża go o zbrodnie przeciwko własnemu narodowi i wywołanie katastrofy gospodarczej Rosji. I ostrzega: Putin KGB-ista musi traktować Polskę jako zagrożenie, bo nasz kraj przeciwstawiał się totalitaryzmowi. Ale według Suworowa Putin skazany jest na upadek, a Rosja na rozpad.

Kiedy politycy skaczą sobie do gardeł, PKW testuje system informatyczny. Ten sam, który na całej linii zawiódł w pierwszej turze. Wyniki testu według PKW są pozytywne, ale na wszelki wypadek komisja zapewnia, że jest gotowa na ręczne przeliczanie głosów. Na szczęście wybory w nadchodzącą niedzielę są dużo prostsze.

Rośnie napięcie przed druga turą wyborów samorządowych. Lider PiS nie owija już w bawełne i z sejmowej mównicy mówi wprost: wybory zostały sfałszowane. W tej retoryce nie wtóruje mu jednak jego niedawny sojusznik, Leszek Miller. Szef SLD wyniku wyborów nie uznaje, ale tak ostrych słów nie używa. Czy to koniec wspólnego języka i powrót do politycznego dystansu?

‪Czarnoskóra dziewczyna z Polski i szykująca się wielka kariera po zwycięstwie w kolejnej edycji Top Model. Osi Ugonoh - z pochodzenia Nigeryjka - zwyciężyła w głosowaniu widzów, co już jest szeroko komentowane jako przełom kulturowy. Czy czarnoskóra piękność stanie się twarzą Polski?

‪Teraz spór o pierwszeństwo na drogach. Posłowie pracują nad zmianą przepisów, by to kierowcy musieli zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych, gdy tylko ktoś się do nich zbliży. Jest o czym myśleć, bo co piąty zabity pieszy w Unii Europejskiej ginie w Polsce. Jak zagwarantować im bezpieczeństwo, gdy nie ma świateł, a kierowcy na wielopasmowych jezdniach nie zatrzymują się przed przejściami?

‪Cierpiące zwierzę, ludzkie współczucie i urzędnicza obojętność. Ranny łoś, który prawdopodobnie zderzył się z samochodem, od czterech dni leży przy drodze w Podlaskiem. Z pomocą niemal od razu  przyszli mu mieszkańcy. Na pomoc lokalnych władz trzeba było poczekać. Los zwierzęcia zainteresował ich dopiero po nagłośnieniu sprawy. 

‪W obecnej postaci istnieją od 16 lat, a jednak dla większości wyborców pozostają wielką niewiadomą. Sejmiki wojewódzkie - to na nie padło najwięcej nieważnych głosów w wyborach samorządowych i to tam było najwięcej wyborczych niespodzianek. Wyborcy z reguły nie mają pojęcia, czym sejmik się zajmuje i po co w ogóle istnieje. Są nawet głosy, by je zlikwidować.

‪Największy wyborczy sukces samorządowych zwycięzców. PSL zaskoczyło wszystkich, zdobywając ponad 23 procent głosów w skali kraju, a w woj. świętokrzyskim może rządzić samodzielnie. Ludowcy w Kieleckiem otrzymali 46 procent głosów i 17 mandatów w trzydziestoosobowym sejmiku. Zielony region odwiedził nasz reporter Michał Tracz.‬

‪Zbliża się druga tura wyborów samorządowych. W blisko dziewięciuset gminach konieczna będzie dogrywka w walce o fotel wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Wyborcze pojedynki trwają, są debaty, spotkania z wyborcami, a  w niedzielę będzie test - nie tylko politycznego poparcia, ale i wyborczego systemu, który w pierwszej turze całkowicie zawiódł.

Należy zadać pytania o rzeczywisty przebieg wyborów samorządowych w Polsce - tak mówi szef delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim. I składa wniosek o debatę w tej sprawie, ale wniosek przepada w głosowaniu. W kraju PiS zapowiada marsz protestu 13 grudnia. I choć Jarosław Kaczyński nie przyjmuje do wiadomości wyników ogłoszonych przez PKW, namawia swoich wyborców, by szli głosować w drugiej turze.

Nieważne głosy to dla opozycji argument, że coś z tymi wyborami jest nie tak. Dla prezydenta powód do zastanowienia się i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. W poniedziałek w tej sprawie odbyło się spotkanie u Bronisława Komorowskiego i jasny komunikat po: "nie ma powodów, by unieważniać wybory". Kto widział nieprawidłowości, niech idzie do sądu. A na razie idzie niewielu.

Spośród zarzutów o nieuczciwość stawianych komisjom wyborczym przez polityków, są też takie, które mówią o niewłaściwej ochronie kart z oddanymi już głosami. Są o tym barwne opowieści i komentarze samych komisji.

Spośród zarzutów o nieuczciwość stawianych komisjom wyborczym przez polityków, są też takie, które mówią o niewłaściwej ochronie kart z oddanymi już głosami. Dotarliśmy do barwnych opowieści i komentarzy samych komisji.