Polska i Świat

Polska i Świat

Co sprawiło, że ogłoszenie wyników wyborów samorządowych trwa tak długo? PKW mówi o przeciążeniu systemu i zatorach - między komputerami a drukarkami: co brzmi niemal kompromitująco, jak na połowę drugiej dekady XXI wieku. Wybory samorządowe są największe i najbardziej skomplikowane, ale przecież na ich przeprowadzenie można było się lepiej przygotować, zwłaszcza że na ich organizację wydano najwięcej w historii polskiej demokracji.

Afera "madrycka" nie zaszkodziła PiS i partia Jarosława Kaczyńskiego notuje pierwsze od 9 lat zwycięstwo w wyborach. Sondażowe wyniki głosowania pokazują czteropunktową przewagę PiS nad PO. W dodatku kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wielu dużych miastach będą walczyć w drugiej turze o fotel prezydenta. W triumfalnych nastrojach na pierwszą linię wraca Antoni Macierewicz i dobrze znana - choć przed wyborami ukrywana - retoryka.

Siatkarscy działacze w sieci podejrzeń o korupcję. CBA zatrzymało ścisłe kierownictwo Polskiego Związku Piłki Siatkowej i to w dniu, kiedy miało się chwalić na serii konferencji zdobytym przez Polaków pucharem mistrzów świata i samymi mistrzostwami. I to o nie właśnie, a nie o puchar, chodzi śledczym. Jest podejrzenie, że za świetną imprezą mogły się kryć grube łapówki.

Dziesięć miesięcy więzienia dla opiekunki Violetty Villas. Według sądu kobieta nie udzieliła pomocy piosenkarce, ale nie znęcała się nad nią psychicznie. Skazana nie czuje się winna. Od wyroku będzie się odwoływać. Niezadowolony jest też syn Wioletty Villas, który chciał by kobieta odpowiadała za zabójstwo.

Talenty lokalnych działaczy i aspirujących polityków. Michał Sznajder bierze pod lupę Radom. Tam nowe gwiazdy, nowe pomysły na kampanie i znani politycy przedstawieni w zupełnie nowym świetle. Pytanie, co bardziej zapadnie w pamięci.

Ta historia brzmi jak z czarnej komedii, ale wydarzyła sie na prawdę na Lubelszczyźnie. 91-letnia kobieta uznana za zmarłą nagle odzyskuje przytomność w kostnicy. Urzędnicy i lekarze są w szoku, kobieta czuje się dobrze. A my pytamy, jak to możliwe i czy takie błędy w orzekaniu śmierci zdarzają sie często.

Sejm publikuje zestawienia poselskich wyjazdów - i trzej byli posłowie PiSu mają jeszcze większe kłopoty niż po ujawnieniu ich eskapady do Madrytu. Okazuje się, że w dniach deklarowanych delegacji jeden z nich udzielał radiowego wywiadu w Warszawie, a drugi uczestniczył w głosowaniach w Sejmie. Polityczna wymiana ciosów trwa, na jaw wychodzą kolejen smaczki afery madryckiej a PiS oskarża PO o podobne praktyki.

Samolot wart miliardy dolarów wykradziony i podrobiony w Chinach. Do takiego wniosku dochodzą amerykańscy eksperci lotniczy, widząc zdjęcia najnowszego chińskiego myśliwca J-31, który zaprezentowano na szczycie APEC. Samolot do złudzenia przypomina słynnego F-35, będącego najdroższym projektem zbrojeniowym w historii Ameryki.

Teraz ciąg dalszy sejmowego raportu z podróży posłów. Ci latają wszędzie - do Ekwadoru, Zambii, Indonezji czy Gujany Francuskiej. Cel wyjazdu czasami zastanawia. Tak jak wysoka cena biletów lotniczych. Sejmowe rekordy przedstawia Michał Tracz.

Człowieku nie lecz się sam. W Belgii rusza kampania społeczna, która ma uświadomić, że porady z Internetu nie mogą zastąpić profesjonalnej diagnozy lekarza. Trzy czwarte Belgów, którzy zdrowia szukają w siec,i w ogóle nie weryfikuje tak zdobytej wiedzy z lekarzem. W Polsce to też problem.

Prezydencki wyścig właśnie teraz na trzy dni przed wyborami samorządowymi. Czyli jakimi? Czym zajmują się prezydenci czy burmistrzowie miast - wiadomo. Ale już taki sejmik wojewódzki? To dla wielu wyborców instytucja dość abstrakcyjna.

Znachor wychodzi na wolność. Tak zdecydował sąd w Nowym Sączu, który nie przedłużył aresztu mężczyźnie. To prawdopodobnie przez niego zmarła półroczna Magda. Leczył dziecko, doradzał rodzicom. Ci słuchali i zrobili tragiczny błąd. On wychodzi zza krat, oni tam zostają.

Co roku podobnie: niebezpiecznie, agresywnie pod flaga biało czerwoną. Pewnie dlatego słychać głosy, by organizowania takich marszów po prostu zakazać. Tu jednak pojawia się inny problem: konstytucja.

To brzmi nieprawdopodobnie, ale ma się wydarzyć. Amerykański przyrodnik i filmowiec, ubrany w specjalny kombinezon, chce dać się zjeść anakondzie. Program dla Discovery Channel został nakręcony w dżungli, gdzie Paul Rosolie wraz z kompanami wyśledził ogromną anakondę. Pojawiają się jednak poważne wątpliwości, czy Rosolie zdecyduje się na taki krok i czy jest to możliwe. Michał Sznajder

15 godzin bez przerwy za kółkiem, a w czasie kontroli buńczuczne deklaracje, że mógłby jeszcze dłużej. Białoruski kierowca to rekordzista w łamaniu przepisów bezpieczeństwa transportu, ale inspektorzy nie mają złudzeń: wielu tirowców robi podobnie. Część liczy, że uniknie kontroli, a inni fałszują tachografy mające ich kontrolować. Łukasz Wieczorek.

Spór o konie, choć tak naprawdę też o coś więcej. Po bójce na drodze do Morskiego Oka, gdzie górale starli się z obrońcami praw zwierząt, policja bada, kto zaatakował pierwszy, a obie strony straszą się wzajemnie pozwami. Obie też inaczej interpretują wyniki badań zwierząt zleconych po kilku przypadkach śmierci koni ciągnących wozy z turystami. Paulina Chacińska.

Zabójca Bin Ladena "gwiazdorzy". Tak mówią o byłym żołnierzu NAVY SEAL jego dawni koledzy. Są wkurzeni, bo Robert O'Neill złamał jedną z żelaznych, choć niepisanych zasad najlepszych komandosów świata - nigdy nie opowiadać o wykonanych zadaniach. A zadanie, o którym O'Neill od kilku dni opowiada w amerykańskiej telewizji było najważniejsze - zabić Osamę bin Ladena. Łukasz Frątczak

Efektem oszukańczej podróży posłów PiS ma być całościowy przegląd podróży służbowych parlamentarzystów. Pod lupę mają być wzięte wydatki na paliwo, bilety lotnicze, a przede wszystkim - rzeczywisty cel podróży. Od lat słyszymy o egzotycznych delegacjach uzasadnianych zacieśnianiem kontaktów między ustawodawcami. Czy audyt zarządzony przez marszałka Sikorskiego ma szansę to zmienić? O tym Michał Chlebowski.

To koniec działalności w PiS posłów Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego. Komitet polityczny partii wyrzucił ich - bez słowa tłumaczenia - po tym, jak służbowa podróż okazała się prywatną wycieczką. Na posiedzenie komisji zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy do Madrytu posłowie wzięli nie tylko żony, ale i zaliczkę na podróż samochodem. W rzeczywistości zaś polecieli tanimi liniami lotniczymi. To podróż, której kresu zapewne nie przewidywali. Michał Tracz

Kłopotliwy lot i poważne konsekwencje dla trzech posłów PiS. Wyjaśnień żąda marszałek Sejmu, a klub i partia zawiesza ich w prawach członków. Panowie posłowie zabrali na służbowy lot do Madrytu żony i sejmowe zaliczki na delegację. Na planowane obrady wpadli dosłownie na chwile. I pewnie nikt by niczego nie zauważył, gdyby nie awantura o alkohol na pokładzie samolotu.