Polska i Świat

Polska i Świat

Porozumienia nadal nie ma, a przepisy wchodzą od stycznia. Na ostatniej prostej trwa przekonywanie, kto ma rację. Chodzi o pakiet onkologiczny i spór miedzy ministerstwem zdrowia a lekarzami. Pierwsi zapewniają, że będzie więcej pieniędzy, drudzy twierdzą, że więcej to będzie pracy. My natomiast pytamy: co te zmiany oznaczają dla pacjenta?

Kiczowate świąteczne swetry podbiją świat. Amerykanie pokochali je od razu, do nas moda powoli dociera. Przyjmujemy ją bezkrytycznie: zgodnie z zasadą im brzydziej, tym lepiej. Co takiego nas w nich urzeka?

Maluchy na uczelni. Polski rząd odpowiada na pomysł studentów i daje pieniądze na przyuczelniane żłobki i przedszkola. Jest program, są chęci - teraz czas przekonać nie młode mamy, ale władze uczelni, że dziecko nie musi być utrudnieniem w ukończeniu studiów.

Fatalna pomyłka - rodzice zamiast występu dzieci dostali płytę z porno. Był szok, niedowierzanie i oburzenie. Teraz są przeprosimy od teatru i tłumaczenie dzieciom, dlaczego nie ma ich występu. Do takiej pomyłki dochodzi nie po raz pierwszy, pytanie jak wytłumaczyć dziecku, że to co obejrzał to nie bajka.

Meteorolodzy ostrzegają - Orkan Aleksandra nadciąga i powoli wkracza do Polski. Powiać może solidnie - w porywach nawet do 130 kilometrów na godzinę. Swój ślad zostawił już na Wyspach Brytyjskich i Islandii. Starty są duże. Pytanie, co grozi nam?

Druzgocący raport amerykańskiego senatu o więzieniach CIA i polski wątek w tej sprawie. Do tablicy ponownie wywołani zostają Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller. Pytań jest wiele, ale z odpowiedzi niewiele wynika. Były prezydent przyznaje, że polskie władze zgodziły się na współpracę z Amerykanami, ale szczegółów nie zdradza, bo teraz zasłania się tajemnicą "Cosmic Top Secret".

Polscy panczeniści nie zawodzą, ale zawiódł ich za to bus, którym podróżują i to podobno nie po raz pierwszy. W Holandii utknęli na kilka godzin. Było mokro i zimno, był też solidny trening, bo zepsute auto trzeba było pchać. O nietypowej suchej zaprawie polskich łyżwiarzy.

To może być rewolucja w walce z grypą. O tym, czy jesteśmy na nią chorzy, ma nam powiedzieć specjalny mikroczujnik - pracują nad nim polscy naukowcy z Gdańska. Test ma być skuteczniejszy od tych dostępnych na rynku, szybki i łatwy w użyciu. Lekarze mogliby stawiać trafniejsze diagnozy, a antybiotyki byłyby przepisywane tylko wtedy, kiedy rzeczywiście są konieczne.

Ministerstwo Obrony Narodowej rusza na zakupy. Do końca przyszłego roku chce kupić nowe samoloty dla VIP-ów. Temat wraca jak bumerang i za każdym razem przynosi nową koncepcję. Jak i czym, według najnowszych pomysłów, mają podróżować premier czy prezydent?

Bohaterowie afery madryckiej przerywają milczenie i na wspólnej konferencji prasowej przekonują, że działali zgodnie z prawem, a Kancelaria Sejmu nie straciła przez nich ani złotówki. Wyrzuceni z PiS: Adam Hofman, Mariusz Kamiński i Adam Rogacki mają wspólną linię obrony, ale ich tłumaczenia obala Kancelaria Sejmu, a dla Prawa i Sprawiedliwości sprawa jest zamknięta.

Kongres i Biały Dom okłamywany, a tortury i tajne więzienia CIA "praktycznie bezużyteczne". Amerykański Senat odsłania tajemnice wywiadu i z raportu liczącego ponad sześć tysięcy stron, publikuje zaledwie 600 - czyli streszczenie. Na całkowite odtajnienie dokumentu nie zgadza się CIA, bo wnioski dla wywiadu są miażdżące. Są szczegółowe opisy brutalnych technik przesłuchań, ale nie ma nazwy państw, gdzie istniały tajne ośrodki - a to interesuje nas najbardziej - bo po raz kolejny padają pytania co działo się w Kiejkutach.

Do gdańskiego szpitala dowieziono karetką w asyście policji i pod nadzorem lekarzy gen. Czesława Kiszczaka. Sąd chce sprawdzić jaki jest jego stan zdrowia i czy może brać udział w procesie dot. stanu wojennego. Przez trzy dni będzie go badać jedenastu biegłych. W październiku br. Kiszczak odmówił stawienia się na badania. Twierdził, że zdrowie nie pozwala mu pojechać do Gdańska.

Skandal w podstawówce na Mazowszu. Nauczycielka muzyki miała przyciskać do ławki ucznia, wychowanka domu dziecka - tak alarmuje jeden z mieszkańców Sienna i prosi o szybką interwencję, bo dzieci boją się chodzić do szkoły. Jako dowód pokazuje zdjęcie zrobione na lekcji. Nauczycielka została już zawieszona, sprawę bada teraz dyrekcja szkoły i prokuratura.

Czy 1 stycznia gabinety lekarskie będą czynne? Sytuacja jest napięta, bo lekarze rodzinni nie mogą się porozumieć z NFZ. Ci pierwsi grożą zamknięciem gabinetów, drudzy w negocjacjach są nieugięci. Poszło o pakiet onkologiczny, który ma obowiązywać od przyszłego roku.

Cały czas nie nadaje się do zamieszkania. Teren jest skażony i opustoszały, ale eksperci nie poddają się i walczą, by przywrócić to miejsce do życia. Na razie można je tylko oglądać z przewodnikiem. A chętnych nie brakuje, bo widok Fukushimy, po największej katastrofie w dziedzinie energetyki jądrowej od czasów Czarnobyla, robi wrażenie.