Polska i Świat

Polska i Świat

Kolejne tajemnicze zniknięcie samolotu w południowo-wschodniej Azji właśnie zaczyna się wyjaśniać. Najprawdopodobniej maszyna nie wytrzymała walki z żywiołem - potężną monsunową burzą, która rozpętała się na trasie lotu. Jak groźne mogą być tropikalne burze dla lotnictwa?

Bezpańska droga w środku Polski, czyli droga między Pabianicami a Sieradzem. Wcześniej dawna krajowa "14", teraz już tylko droga gminna. Różnica jest zasadnicza, bo utrzymanie drogi - w tym odśnieżanie - przeszło na lokalne samorządy. A te twierdzą, że nie mają na to pieniędzy, ludzi i sprzętu. Śnieg spadł a wraz z nim na głowy kierowców spadły też kłopoty.

W oznakowanym radiowozie, na pasach, policjanci podjeżdżają do przechodzącej przez jezdnię kobiety, tak jakby kierowca miał zamiar ją potrącić. Na filmie przysłanym na Kontakt 24 widać, że kobieta weszła na pasy na zielonym świetle, ale nie zdążyła przejść. Gdy radiowóz ruszył, wcześniej gwałtownie zmieniając pas ruchu, prawie ją potrącił. W policyjnym aucie były dwie funkcjonariuszki.

"Polak potrafi" można powiedzieć o tym wyczynie, bo chodzi nie tylko o polskiego podróżnika - i to z rodzinną tradycją - ale i o polską myśl techniczną. Arkady Fiedler - wnuk znanego podróżnika i pisarza - przejechał Afrykę z północy na południe... fiatem 126p. Jak to możliwe, że maluch pokonał 17 tysięcy kilometrów afrykańskich bezdroży?

Kangur w Warszawie i próby jego odnalezienia. Dwa zwierzęta zbiegły kilka tygodni temu z podwarszawskiego parku rozrywki. Jedno zginęło na drodze, drugie przedostało się do miasta i bywa widywane w południowych dzielnicach. Szczególnie upodobało sobie okolice pewnego bazaru, na którym znajduje mnóstwo pożywienia.

Kobieta, która mercedesem wjechała do przejścia podziemnego w centrum Warszawy jest niepoczytalna i ma trafić na leczenie do zamkniętego ośrodka. To kolejne takie orzeczenie wobec sprawcy głośnego wypadku. Wcześniej mężczyzna rozjeżdżający ludzi na deptaku w Sopocie też został uznany za chorego. Pojawia się zatem pytanie czy wobec tego wydanie prawa jazdy powinna poprzedzać opinia psychiatry?

Fala krytyki po serii zdjęć, na których premier polskiego rządu wystąpiła niczym modelka. Zdjęciom do kolorowego czasopisma towarzyszył dokładny opis jej garderoby i biżuterii - opozycja domaga się wyjaśnień i dymisji - a wydawca pisma ujawnia, że otoczenie pani premier nie wiedziało o szczegółach publikacji. Sama Ewa Kopacz mówi, że jest jej przykro.

Teraz małpa z ludzkimi prawami. Sąd w Argentynie stanął po stronie Sandry, 29-letniej samicy orangutana, która podobno źle czuje się w ogrodzie zoologicznym w Buenos Aires. Sędziowie uznali, że Sandra ma prawo do własnej decyzji i wolności. Życia poza kratami zoo.

Elton John wyszedł za mąż. Tym samym sformalizował związek ze swoim wieloletnim partnerem, kiedy tylko pozwoliły na to zmiany w angielskim prawie. Panowie młodzi na ślub zaprosili przyjaciół, ale przyszli tam także ze swoimi dziećmi.

Teraz głuchy telefon, który choć przepadł za granicą, to wyraźnie żyje swoim życiem. Swojemu dotychczasowemu właścicielowi przypomina o sobie regularnie - robi zdjęcia swojego nowego pana, które następnie trafiają do internetu. Czy w ten sposób można trafić na trop zguby? Nic bardziej mylnego.

Rozpoczęliśmy kontratak przeciwko USA, "tej kloace terrorystów" - tak ogłasza przywódca Korei Północnej. To odwet za amerykańską komedię o zamachu na Kim Dzong Una. Komedii, z której premiery ostatecznie się wycofano. W ramach odwetu był atak hakerów na Sony Pictures. I jest zapowiedź ciągu dalszego.

Święta, święta, a po świętach w szkołach nauczyciele do pracy tam, gdzie znaleźli się uczniowie wymagający opieki w te wolne od nauki dni. Podobno taka opieka przysługiwała zawsze. Ale w tym roku zrobiło się o tym głośno za sprawą listu minister edukacji. Zrobiło się głośno i niektórym nauczycielom nie miło.

Potrącenie przez pociąg - ale zamiast wielkiej tragedii wielka zagadka, bo potrąconemu mężczyźnie poza zadrapaniem na czole nic się nie stało. Kolejarze nie dowierzają, szczęściarz nie bardzo umie wytłumaczyć, dlaczego nie widział nadjeżdżającego pociągu, a reporter "Polski i Świata" Łukasz Frątczak sprawdza, jak takie sytuacje widzą maszyniści pociągów.

Przychodzi do okulisty niewidoma kobieta, a lekarz każe jej opuścić gabinet albo wyprowadzić jej psa przewodnika. Kompletnie niezrozumiałe podejście okulisty jest - według jego przychodni - podyktowane dobrem innych pacjentów. Pytanie tylko, czy ktoś, kto ustalał takie standardy, jest ślepy, czy bez rozumu.

Posłowie koalicji zaostrzają przepisy o eksperymentach na zwierzętach, ale nie tak bardzo, jakby chcieli tego radykalni zwolennicy całkowitego zakazu takich testów. Dlatego narażają się na ostre krytykę m.in. celebrytów. Do nich, ku zaskoczeniu koalicji, dołącza zjednoczona opozycja: SLD i PiS.

Zaraz święta Bożego Narodzenia, a śniegu, mrozu ani nawet porządnego chłodu w kraju nie ma. Mało tego, temperatury biją rekordy - we Wrocławiu było dziś 15 stopni, w Warszawie ponad 10 a nawet na polskim biegunie zimna w Suwałkach sporo na plusie. Co z tą zimą?

Najsłynniejszy w Polsce były agent CBA znowu ma kłopoty. Były poseł PiS Tomasz Kaczmarek, znany szerzej jako "agent Tomek", został oskarżony o przekroczenie uprawnień. Nadużycia miał popełniać w sprawach willi Kwaśniewskich i Wydawnictw Naukowo-Technicznych, które były sztandarowymi przykładami zwalczania korupcji według PiS.

Historyczny przełom czy tryumf pragmatyzmu? Stany Zjednoczone i Kuba normalizują stosunki, odnawiają kontakty dyplomatyczne i przede wszystkim wymianę handlową. To nie tylko symboliczna decyzja po pół wieku wrogości, ale wielka ulga dla kubańskich imigrantów - nie tylko w Ameryce.

Policja ostrzega, że w Polsce kwitnie handel podrabianymi prezerwatywami znanej marki. W samym Otwocku pod Warszawą policjanci zmagazynowali 27 tysięcy podróbek pochodzących prawdopodobnie z Azji, ale spodziewają się znaleźć dużo więcej, bo podobno sprowadzano je całymi kontenerami. Uważać trzeba, bo nie ma gwarancji, że podrabiane prezerwatywy chronią przed zajściem w ciążę.