Polska i Świat

Polska i Świat

Teraz Polscy wspinacze, którzy chcą zdobyć dziewicze szczyty w Karakorum. Właśnie szykują się do wyprawy, będą przecierać nowe szlaki. Ci, którzy wesprą ich finansowo, będą mogli bezimienne szczyty nazwać.

Ma 237 metrów wysokości, mieści ponad 3 tys. pomieszczeń, a jego budowa trwała blisko trzy lata. Najwyższy budynek w Polsce obchodzi właśnie swoje 60. urodziny. Kontrowersyjny relikt przeszłości jednych zachwyca, drugich drażni. My się jemu przyglądamy i pytamy, co było, kiedy symbolu Warszawy jeszcze nie było.

Przeżywają traumę, ale nie zawsze znajdują zrozumienie i to w szpitalu. Kobiety po starcie dziecka słyszą płacz innych dzieci, bo często leżą na sali z kobietami, które urodziły. Wojewoda mazowiecki chce takim matkom pomóc i wspólnie z innymi tworzy dokument dobrych praktyk dla szpitali.

To miał być wakacyjny, niezobowiązujący romans, a jest dramat. Winna może być oksytocyna. Hormon skrywa wiele tajemnic, odpowiada też za ciemne strony naszej osobowości. Ten hormon może być źródłem naszych życiowych komplikacji i dzikiej tęsknoty za kochankiem.

Lista usterek jest długa - od niesprawnych hamulców po wycieki płynów. Inspektorzy rozkładają ręce, bo wielu kierowców nadal nie rozumie że uszkodzony pojazd stanowi poważne zagrożenie.

Niektórzy chcieliby, ale nie mogą. Inni mówią dość i zrywają z polityką. Na wyborczych listach zabraknie sporo znanych nazwisk. Kto i jakie polityczne barwy opuści przynajmniej na cztery lata?

Dron koło samolotu Lufthansy stwarzał zagrożenie, ale urządzenie samo w sobie niebezpieczne nie jest. Wszystko zależy od tego, kto jak i do jakich celów go używa. Potrafią też ratować, i to w błyskawicznym tempie.

Dron koło samolotu Lufthansy stwarzał zagrożenie, ale urządzenie samo w sobie niebezpieczne nie jest. Wszystko zależy kto jak i do jakich celów go używa. Potrafią też ratować, i to w błyskawicznym tempie

Stracili zaufanie zwierząt, teraz próbują je odzyskać. Osadzeni z Wojkowic do zadań podchodzą poważnie - opiekują się czworonogami, uczą ich sztuczek i przygotowują do adopcji. Chcą dać szanse nie tylko im, ale i sobie, już po za murami.

Most za 215 mln złotych miał połączyć dwa województwa, lubelskie i mazowieckie, ale wciąż przed nim długa droga. Na most można wjechać, ale zjechać z niego już nie, bo inwestycja została źle skoordynowana.

Sejmowy konflikt o uzgodnienie płci. Koalicja i lewica są za projektem ustawy, ale PiS żąda jej odrzucenia. Ustawa zagraża instytucji małżeństwa, jest uproszczona i będzie zachęcać do nadużyć - argumentuje partia Jarosława Kaczyńskiego. Takiego zagrożenie nie widzi jednak Anna Grodzka i przyznaje, że projekt ją satysfakcjonuje.

Dzień i noc pilnują najważniejszych osób w państwie, muszą być w pełnej gotowości, ale rąk do pracy brakuje i to sporo. Funkcjonariuszy do ochrony VIPów jest mniej o 400 od wymaganej ich liczby, a Biuro Ochrony Rządu nikogo nie zatrudnia- skąd takie braki i dla kogo nie starczy ochrony?

Trudno w to uwierzyć, ale wyniki sondy i opinie fachowców są niepodważalne - upały mogą doprowadzić do depresji. Razem z wysokimi temperaturami rośnie poziom rozdrażnienia, wściekłości, agresji a nawet przestępstw. To wyższość zimy nad lejącym się z nieba żarem.

To pierwszy taki przypadek na świecie - 18-latka, zarażona przez matkę wirusem HIV, dziś jest całkowicie zdrowa. Nie przyjmuje żadnych leków, a jej kuracja antywirusowa trwała tylko przez pierwsze sześć lat życia. To nadzieja dla innych i dowód coraz bardziej wyrównanej walki z wirusem.

Rybka pod lupą. W nadmorskich smażalniach poruszenie, bo smażenie jest właśnie kontrolowane. Sanepid zagląda do kuchni i sprawdza, czy to, co ląduje na talerzu rzeczywiście się do tego nadaje.

Gdzie karetka nie może, tam rowerzystę pośle. Z takiego założenia wyszli w Olsztynie i stworzyli rowerowe pogotowie ratunkowe. Tak na dwóch kołach jedzie pomoc. Czasami wsparta mocą silnika. Bo motocykliści też ratują.

Warszawski PKiN gotowy do świętowania. Pałacowi Kultury i Nauki w środę stuknie 60. Są tacy, którzy chętnie by go zburzyli, ale jest też grono fanów. Przez lata budził emocje, więc i jego urodziny pewnie nie będą obojętne.

Gdy rezygnował z funkcji marszałka Sejmu, zapowiadał, że będzie jedynką w Bydgoszczy. Ale ponieważ nikt w Platformie nie chciał tego potwierdzić, Radosław Sikorski poinformował - że w nadchodzących wyborach nie startuje. O kolejnym polityku, który od polityki robi sobie wolne.

Bardzo młoda panna młoda i ślub jak lekarstwo. I jak prawdziwy, choć udawany. Ona ma zaledwie cztery lata i jest bardzo chora. On wiele lat starszy i pomaga jej w tej chorobie. Jest pielęgniarzem. W ślub angażuje się cały szpital licząc, że to pomoże w leczeniu dziewczynki.