Polska i Świat

Polska i Świat

We Wrocławiu po zaskakującej wymianie zdań między ordynatorem miejscowej porodówki a ministrem zdrowia padają pytania, w jakich warunkach rodzą kobiety. I to nie tylko w stolicy Dolnego Śląska. Przepełnione sale, brak łazienek - co to znaczy rodzić po polsku - sprawdziła reporterka programu "Polska i Świat” Paulina Chacińska.

Kto chce kandydować, komu pozwolą i z którego miejsca? W Platformie odliczanie, bo ostateczny kształt list ma zostać ogłoszony 6 sierpnia. Czasu coraz mniej, kandydatów wręcz przeciwnie. W poniedziałek premier Ewa Kopacz razem z rządem pojechała na Dolny Śląsk, a tam gorące nazwiska: Schetyna, Protasiewicz i Siemoniak.

Świat zniszczyła wojna nuklearna, a ci, którzy ją przeżyli muszą odnaleźć się na nowo - taką niesamowitą przygodę zafundowali sobie uczestnicy festiwalu OldTown.

Brzmi jak absurd, ale to włoska rzeczywistość. Burmistrz miasteczka na południu Włoch rozprawia się z hałasującymi psami i zakazuje im szczekać podczas sjesty oraz w nocy. Za złamanie zakazu grozi surowa grzywna - nawet 500 euro.

Wciąż ma nadzieję. Nie jest gotowa na pożegnanie, ale choroba jest dla niej bezlitosna. 35-letnia Amerykanka umiera na raka piersi i jedyne, co może zrobić, by być z córką, kiedy ta będzie dorastała, to napisać do niej listy. Na każdą okazję: urodziny, ostatni dzień szkoły i najtrudniejsze momenty życia. Powstało już sporo, a na tym nie koniec.

Dzień po tragicznym karambolu na A4, na tej samej autostradzie ponownie doszło do dwóch groźnych wypadków. Łącznie trzy osoby zostały ranne. W akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Trasa była zablokowana. Jak należy zachować się na autostradzie? Co robić, kiedy zdarzy się wypadek?

Im bliżej jesieni, tym bardziej nerwowo. I to wewnątrz partii. PO szykuje się do układania list, ale zanim to się stanie, kilka walk musi zostać stoczonych, bo gorących regionów jest kilka. Na jaką twarz może postawić PO w poszczególnych regionach? Kto będzie musiał stoczyć zacięty pojedynek?

Zawodowa policyjna orkiestra z Katowic, a w jej składzie - jak na profesjonalistów przystało - wielu wybitnych muzyków. Żeby się do niej dostać, trzeba przejść długą rekrutację. Grają bowiem najlepsi, a policja w muzykę coraz chętniej inwestuje.

Kierowca samochodu osobowego niebezpiecznie skrócił sobie podróż. Wjechał na ścieżkę rowerową, a następnie przejechał przez pasy. Miał pecha, bo jego niedozwolony manewr nagrał rowerzysta i wrzucił do sieci. Teraz kierowcy szuka policja, a nasz reporter wsiadł na rower. Pokonał kilknaście kilometrów i zbadał, jak wygląda współpraca na linii: rowerzysta - pieszy - kierowca.

Odchody na suficie i walące się stropy. W tak skandalicznych warunkach mieszka matka z sześciorgiem dzieci oraz schorowani ludzie. Mieszkańcy błagają o pomoc, ale urzędnicy na ich liczne apele byli dotąd głusi. Dopiero teraz zdecydowali się przyjrzeć sprawie.

Poseł PiS Krzysztof Lipiec znacznie przekroczył prędkość, nie zatrzymał się do kontroli, więc funkcjonariusze ruszyli za nim w pościg. Złapali go dopiero po dwóch kilometrach. Sprawa o uchylenie mu immunitetu trafiła już do marszałka Sejmu, ale parlamentarzysta do zarzucenia sobie nic nie ma, bo twierdzi, że policji nie zauważył.

Potrafią zatrzymać rozpędzone auto, zwiększyć jego moc, mogą też włączyć radio - hakerzy komputerową technikę samochodów rozgryźli i to co kiedyś było fikcją teraz może być realnym zagrożeniem. Tym razem hakerzy przypominają o sobie celowo, bo chcą zwrócić uwagę koncernów na to, że ich auta potrzebują bardziej szczelnych zabezpieczeń. Łukasz Ruciński

Fotografujemy, bo kochamy, ale umieszczamy, bo nie myślimy. W magazynie „Polska i świat” teraz portugalski sąd, który bierze pod ochronę dzieci i rodzicom 12-latki zakazuje publikacji zdjęć dziewczynki w sieci. Argument niepodważalny - istnieje za duże ryzyko ataku ze strony pedofilów. Patryk Rabiega

Wojskowy kalendarz już pęka w szwach, a będzie jeszcze bardziej zajęty, bo wydatki na armię wzrosną. Na ostatniej prostej swojego urzędowania Bronisław Komorowski podpisuje ustawę i tym samy zwiększa wydatki na armię. Od przyszłego roku na wojsko przeznaczone będzie 2 proc. PKB.  Na co pójdą te pieniądze i gdzie najbardziej powinniśmy przyspieszyć? Adam Wołyński

Sejm wybiera Rzecznika Praw Obywatelskich.  PiS zgłosiło 74-letnią Zofię Romaszewską. Jej kontrkandydatem jest 38-letni Adam Bodnar. Teoretycznie to on ma większe szanse na wygraną,  bo wiceszefa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zgłosiła Platforma i SLD, ale jego kandydatura nawet w tych partiach budzi kontrowersje. Arleta Zalewska

Urzędy skarbowe zmieniają taktykę. Nie starszą, a proszą o oddanie pieniędzy. Nowa komunikacja już przynosi efekty. Na milszy i bardziej zrozumiały urzędowy język podatnik odpowiada szybciej i chętniej płaci zaległości. Łukasz Wieczorek

Rzecznik Praw Dziecka bierze się za adopcję ze wskazaniem i mówi dość internetowym ogłoszeniom "kupię, sprzedam, zamienię”. Dzieci to nie przedmiot, handlować nimi nie można, dlatego jak najszybciej trzeba zmienić polskie prawo. Posłowie już tematem się zajmują. Jest projekt ustawy, ale poselskiej zgody, jak na razie, nie ma. Co jest w propozycji i co budzi wątpliwości? Marek Osiecimski

Andrzej Biernat pod lupą śledczych. CBA wszczyna dochodzenie w sprawie  oświadczenia majątkowego byłego ministra sportu. Chodzi o lata 2010-2014. Poseł PO  z wynikami kontroli się nie zgadza, protokołu nie podpisuje i otwarcie przyznaje, że nie czuje się przestępcą. Przemysław Wenerski

Makabryczna historia z Głogowa na Dolnym Śląsku. Pod mostem znaleziono ciało kobiety w ciąży. Zginęła w tragicznych okolicznościach, bo z mostu miała ją zepchnąć jej sąsiadka. 49-latka już usłyszała zarzut zabójstwa.

Po długiej światopoglądowej batalii prezydent jeden przepis kieruje do Trybunału Konstytucyjnego, ale ustawę ws. in vitro podpisuje. Daje zielone światło dla małżeństw i par, bo - jak mówi - nie jest prezydentem ludzkich sumień. Wszystko dzieje się w środku kampanii i na dwa tygodnie przed opuszczeniem urzędu. Czy to sukces i dobry kompromis?