Polska i Świat

Polska i Świat

Najpierw zbudził ich potężny huk, potem wołanie o pomoc. Mieszkańcy wieżowca w centrum Warszawy, w którym nad ranem doszło do wybuchu i pożaru - na długo tej nocy nie zapomną. Szkło wbiło się w sąsiedni budynek, drzwi i okna powyrywało z futrynami.

Niemcy ostro biorą się za cudzoziemców, a to oznacza, że kończy się polityka tolerancji i otwartości. Po zamachach terrorystycznych, które bezpośrednio dotknęły ich kraj, Berlin chce wprowadzić przepisy o natychmiastowej deportacji. Ale to jedyny sposób walki z terroryzmem.

Już nie jeden, a dwóch na dopingu. Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie potwierdziła - Adrian Zieliński brał niedozwolony nandrolon - ten sam który wykryto u jego brata, przez co musiał zakończyć walkę o medal w Rio. Teraz to czeka Adriana.

Płacenie za parkowanie w Szczecinie - tak, ale tylko w dokładnie wyznaczonych miejscach. Naczelny Sąd Administracyjny nie pozostawia złudzeń. Miasto nie powinno karać wszystkich kierowców, którzy nie płacą za postój w strefie płatnego parkowania. To może być ważna decyzja dla wszystkich miast.

Jak pomóc narodowi wyniszczonemu i zmęczonemu kilkudziesięcioletnim konfliktem, którego końca wciąż nie widać? Odpowiedź jaką nasz reporter znalazł w Palestynie jest zaskakująca. Kluczem do odbudowy mogą być... kobiety. To one stają się najaktywniejszą częścią palestyńskiego społeczeństwa i to dzięki ich energii może zacząć się proces gojenia ran.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o TK autorstwa PiS. Rząd odmawia jego publikacji i atakuje prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Marszałek Senatu mówi o kompromitacji, a Jarosław Kaczyński już wczoraj zapowiedział, że wyrok nie powinien pojawić się w Dzienniku Ustaw.

Śmierć lekarki po "tasiemcowym" dyżurze. Kobieta nie była zatrudniona na etacie, prowadziła działalność gospodarczą. W tym przypadku trwający nawet kilkaset godzin dyżur okazuje się zgodny z prawem. Związki zawodowe alarmują: to zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. 

Po wykrytych dopingach pytamy - czy polska sztanga jeszcze się podniesie? Kilka lat temu zapowiadano rewolucję, oznaką tej dobrej zmiany miał być Szymon Kołecki. Prezesowi Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów - który teraz podaje się do dymisji - niewiele udało się zdziałać, bo działacze nie chcieli o tym słyszeć.

To był kapitalny wyścig wioślarek - była ostra walka, wielkie emocje i to do ostatnich metrów - bo dopiero na finiszu udało się dopaść Brytyjki. Dwójka podwójna w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj sięgnęły w Rio po olimpijskie złoto. To największy sukces w historii kobiecego wioślarstwa w Polsce.

Poruszająca historia małego chłopca. Los od urodzenia go nie oszczędzał: nie dość, że porzucili go rodzice, to jeszcze zmaga się z chorobą. Jego stan zdrowia w końcu jest na tyle dobry, że niespełna dwuletni Hubert ma szansę opuścić szpital. Pytanie, czy tym razem będzie miał na tyle szczęścia i zamiast do domu dziecka trafi do kochającej go i pełnej ciepła rodziny.

Po dwóch tygodniach od pionierskiej operacji jest pierwszy wybudzony ze śpiączki. 35-letni Tomek porusza rękami, nogami i głową oraz rozumie, co się do niego mówi. Jest nadzieją dla rodzin, którze czekają na cud i potwierdzeniem, że wszystko - nawet po wielu latach - może się zdarzyć.

Żyjemy na kredyt, ale kiedyś przyjdzie go nam spłacić. Teraz beztrosko o nim nie myślimy, ale ten cały czas rośnie i co jakiś czas już przypomina o sobie. Ziemia nie nadąża z corocznym odnawianiem zasobów naturalnych wykorzystanych przez ludzi. W tym roku, według specjalnego kalendarza, starczyło ich do wczoraj.

Amerykanin, który pokazał jak pisze się prawdziwą historię. Był na szczycie, potem upadł, by ponownie wstać i to w stylu prawdziwego mistrza. Michael Phelps w Rio przeszedł samego siebie - w kilkadziesiąt minut zdobył dwa olimpijskie medale.

Mniej zmarnowanej żywności dzięki ustawie. Biorą się za to senatorowie, którzy chcą w tym przypadku iść śladem Francji. Co będzie oznaczać dodatkowy obowiązek dla handlowców?

Polska sztanga na dopingu i pytanie: czy to jej upadek? Tomasz Zieliński już wrócił do Polski, a tu kolejna próbka i dowód, że brał niedozwolony nandrolon. Ten sam środek, który wykryto u niego w Rio. Podejrzenie o doping pada też na brata Tomasza Zielińskiego. Wyników jeszcze nie ma, a ich trener staje za nimi murem. I mówi, że daje sobie głowę uciąć, że nic nie brali.

Kto może, niech pomaga. Czasu jest mało, walka zacięta, a stawką jest wzrok małej Bianki. Choroba nie oszczędziła dziewczynki - 2-latka zmaga się ze złośliwym nowotworem oka. Szansą na to, by widziała, jest kosztowna operacja w Stanach Zjednoczonych, czyli w skrócie: ludzie dobrej woli, którzy wesprą ją finansowo i pomogą jej tam pojechać.

Dwie akcje przeciwstawne tak bardzo, że znów mogą podzielić Polskę. Społeczny komitety z posłami PiS-u na czele rozpoczyna zbiórkę na smoleńskie pomniki, które miałyby stanąć na Krakowskim Przedmieściu. Miejski konserwator zabytków już dawno temu pomysłowi powiedział nie, a dziś dolał oliwy do ognia, bo chce też usunąć kamień i tablice upamiętniające katastrofę smoleńską sprzed Pałacu Prezydenckiego.

Tak blisko nie byli od dawna. Prezydent Rosji po raz pierwszy od zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego samolotu spotyka się z przywódcę tego kraju - Receptem Erdoganem. Były wzajemne uściski, uśmiechy uprzejmości. Zachód patrzy na to z uwagą i pyta o co w tym wszystkim chodzi i czy to reset w relacjach Putin - Erdogan.

Węgierska telewizja publiczna wymieniła wszystkie zawodniczki, oprócz niej, ale nie ma to żadnego znaczenie, bo dla wielu sam fakt że wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich jest aktem wielkiej odwagi. 18-letnia Syryjka Yusra Mardini jest podwójną bohaterką, bo po pierwsze wygrała życie, uciekając z ogarniętej wojną ojczyzny, po drugie - zmierzyła się z najlepszymi pływakami w Rio. Materiał "Polska i świat".