Polska i Świat

Polska i Świat

W Kongo dzieci do 16. roku życia nie mogą pracować - to ustawa, która obowiązuje od 11 lat. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej, bo ustawa to fikcja. Dzieci pracują i to ciężko - w kopalni, szukając kobaltu. Tylko nielicznym udaje się wyrwać z tego świata. Decyduje przypadek, szczęście i nagłośnienie sprawy - jak w przypadku Dorsena - i oby o sytuacji dzieci coraz częściej był głośno.

Markus W., chłopak Magdaleny Żuk, która zmarła w Egipcie, przerwał milczenie i zrelacjonował ostatnie dni życia swojej dziewczyny. Policja bada kilka wersji wydarzeń, a śledztwo prowadzone jest pod specjalnym nadzorem, bo okoliczności śmierci młodej Polki są bardzo tajemnicze.

Białe róże w ławach opozycji. Posłowie przynieśli je na znak protestu po słowach prezesa PiS na miesięcznicy smoleńskiej. Wówczas mieli je ze sobą kontrmanifestanci, a Jarosław Kaczyński nazwał je symbolem nienawiści i skrajnej głupoty. Po tej wypowiedzi ostre słowa padają już po obu stronach politycznej  barykady. Jednych kłuje miesięcznica na nowych zasadach, a drugich decyzje sądu, który jednak zezwolił na inne zgromadzenia w tym samym czasie. Stąd pytanie, czy szykuje się zaostrzenie przepisów.

ONZ krytykuje Polskę, a polski rząd uwagi bagatelizuje. Lista krytykowanych aspektów jest długa: reforma sądownictwa, chaos w Trybunale Konstytucyjnym, brak związków partnerskich i rasizm. PiS nie bierze krytyki do siebie, umniejsza rolę organizacji i obraża, tyle że już nie ekspertów, a przedstawicieli rządów krajów z całego świata.

Mija ultimatum - PO rusza do prokuratury. Składa zawiadomienie w sprawie przetargu na śmigłowce i wylicza Ministerstwu Obrony Narodowej kłamstwa. Wacław Berczyński miał dostęp do tajnych dokumentów i uczestniczył w rozmowie z Francuzami - twierdzą posłowie Platformy. MON odpiera zarzuty i straszy kontrwnioskiem, ale za składanie fałszywych powiadomień.

Platforma odpowiada na pytania PiS i zapewnia, że utrzyma program 500 plus oraz nie podwyższy wieku emerytalnego. Najwięcej emocji budzi sprawa przyjmowania uchodźców. Grzegorz Schetyna jednym zdaniem zmienia politykę partii. Potem się z tego tłumaczy, ale polityczni koledzy są bez litości: sprzedał wizję Polski i poszedł za dobrym wynikiem w sondażu. Czy PiS zapędzi PO w kozi róg?

Nagła zmiana na czele FBI i pytania o kontakty z Rosją. Donald Trump w trybie natychmiastowym zwalnia szefa Federalnego Biura Śledczego. Amerykański prezydent mówi, że to przez brak zaufania, ale demokraci i część mediów pytają - czy chodzi o to, że służby sprawdzały powiązania sztabu Trumpa z Rosją.

Czy odstawienie glutenu jest tak zdrowe, jak myślimy? Amerykańscy naukowcy publikują badania, z których jasno wynika, że niespożywanie glutenu może prowadzić do choroby serca.

Platforma nie ma wątpliwości: złamano prawo, Wacław Berczyński miał dostęp do tajnych dokumentów. PO chce zawiadomić prokuraturę w sprawie szefa MON, a MON odpowiada, że jeśli posłowie to zrobią, to resort złoży wniosek o ściganie posłów za fałszywe zawiadomienie. Jest pojedynek na wnioski i brak precyzji w odpowiedziach, choć akurat tu precyzja to podstawa.

Głosowanie nad projektem o Krajowej Radzie Sądownictwa odłożone. Poszło o zakończenie kadencji członków Rady. Opozycja nazywa to wprost: to upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa, działanie na niekorzyść obywateli. Ale spór jest nie tylko na linii opozycja-PiS, ale też PiS-prezydent.

Nie miała problemów psychicznych ani depresji. Nigdy. Do Egiptu wyjeżdżała uśmiechnięta i pełna życia - zapewniają rodzice młodej Polki, która pojechała na wakacje i nie wróciła. 27-letnia Magda wypadła z okna. Jej śmierć jest zagadkowa, a pytań jest wiele: dlaczego wcześniej zachowywała się dziwnie, dlaczego trafiła do szpitala i w końcu: dlaczego chciała z niego uciec? Odpowiedzi ma szukać polski prokurator, który właśnie pojechał do Egiptu.

Trudno o niej powiedzieć siostra zakonna - raczej demon w habicie. Kosaka Kumiko zamiast opiekować się głuchoniemymi dziećmi przez lata wysyłała je do księży, którzy molestowali i gwałcili jej podopiecznych. Jedna z ofiar miała tylko pięć lat. Kobietę aresztowano i oskarżono.

Ostra krytyka Polski przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Już nie eksperci, ale przedstawiciele rządów krajów z całego świata krytykują nasz kraj za reformę sądownictwa, chaos w Trybunale, brak związków partnerskich i rasizm. Sprawa jest poważna, bo to zarzuty, które zazwyczaj nie padają wobec państw demokratycznej Europy.

Ich koszmar nareszcie się skończył. 82 uczennice porwane trzy lata temu przez Boko Haram są wolne. Udało się to po negocjacjach między nigeryjskim rządem a terrorystami. Zakładniczki wymieniono na kilku bojowników.

Wyrok sądu pokazuje, że z PiS można wygrać - takimi słowami z wygranej w sądzie cieszy się prezydent Białegostoku. Tadeusz Truskolaski poszedł walczyć o swoje po tym, jak radni PiS obniżyli mu pensje o cztery tysiące złotych. Sąd przyznał prezydentowi rację: to była polityczna dyskryminacja.

Prokuratura cofa się przed ONR-em. Śledztwo w sprawie szefowej dolnośląskiego ONR oskarżanej o nawoływanie do nienawiści właśnie zostało umorzone. Prokuratura nie widzi nic złego w słowach "islamskie ścierwo", choć wcześniej widziała - do momentu aż do akcji wkroczył resort Zbigniewa Ziobry.