Polska i Świat

Polska i Świat

Ministerstwo Obrony Narodowej odcina się od wypowiedzi doktora Berczyńskiego, ale echo jego słów "to ja wykończyłem caracale" nie cichnie. Opozycja składa zawiadomienie do prokuratury. Pytań jest wiele, jak te na jakiej podstawie i w czyim interesie działał szef zespołu badającego katastrofę smoleńską. Materiał z programu "Polska i Świat".

Czy Andrzej Duda postawi się reformie Zbigniewa Ziobry? Na razie rzecznik Kancelarii Prezydenta mówi o kilku punktach, z którymi głowa państwa się nie zgadza. A to w tej sytuacji, jak światełko w tunelu. Sędziowie, którzy protestują przeciwko zmianom w Krajowej Radzie Sądownictwa mogą już tylko liczyć na niego. Materiał z programu "Polska i Świat".

Jak bardzo wesołe może być życie staruszka? Seniorzy nie poddają się wiekowi, przełamują stereotypy i zaczynają tworzyć zupełnie inny obraz siebie.

Mają różne historie, często tragiczne, ale żyją ze sobą w zgodzie - nie jak pies z kotem, choć mieszkają tam i psy i koty i to całkiem spora liczba. Odwiedziny w hospicjum dla zwierząt, wyjątkowym miejscu, które tworzą wyjątkowi ludzie.

Agresja na drodze to wciąż nie rzadkość na naszych drogach. Z ostatnich europejskich badań dotyczących odpowiedzialnej jazdy wynika, że Polska zajmuje trzecie - niechlubne miejsce.

Arcybiskup Juliusz Paetz przypomina o sobie i to w Wielki Czwartek. Razem z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim współprowadził mszę. Episkopat i archidiecezja w Poznaniu sprawy nie chcą komentować, ale my pytamy, czy w dniu, kiedy duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, arcybiskup oskarżany o molestowanie kleryków powinien stanąć przy ołtarzu.

Trybunał Konstytucyjny i spór o zaległy urlop. Sędzia Mariusz Muszyński chce wyjaśnień od sędziego Stanisława Biernata, dlaczego ten przyznał byłemu prezesowi Trybunału Andrzejowi Rzeplińskiemu 150 tysięcy złotych za niewykorzystany urlop. Argument wysuwany przez sędziego Muszyńskiego jest taki, że wobec swojego zaległego urlopu sędzia Biernat zastosował inne kryterium.

Resort Antoniego Macierewicza znów pod ostrzałem, tym razem za sprawą słów Wacława Berczyńskiego. Berczyński znany był do tej pory z kierowania podkomisją smoleńską, teraz dał się też poznać jako ekspert od zakupu śmigłowców dla polskiej armii - a właściwie odwołania tej transakcji, bo jak sam mówi - wykończył caracale. MON w komunikacie odcina się od słów Berczyńskiego, ale mleko się rozlało. Stąd pytanie kto i na co miał wpływ.

Ojciec skazany za umieszczenie zdjęcia swojego dziecka w Internecie. Chłopiec był nagi. To pierwszy taki wyrok w Polsce i przestroga dla innych, że pewnych granic nie można przekraczać. Materiał z programu "Polska i Świat".

W Wielki Piątek wielki powrót. Fotoradary straży miejskiej w stolicy znów zaczną działać. Urządzenia przeszły dzisiaj ostatnie testy, a od rana zaczną robić zdjęcia piratom drogowym. Materiał z programu "Polska i Świat".

Pieczenie ciast może być sposobem na zmniejszenie stresu - tak dowodzą badania amerykańskich naukowców. Warto o tym przypomnieć, szczególnie przed świętami. Maria Mikołajewska sprawdziła, jaki wpływ może mieć na nasze zdrowie zdrowe podejście do świątecznych przygotowań. Materiał z programu "Polska i Świat".

Mija 50 lat od słynnego koncertu The Rolling Stones w Polsce. Wizyta emocje budzi nawet po tylu latach. Zespół już wtedy był u szczytu sławy. Przyjechali tylko dlatego, że odwołano ich koncert w Związku Radzieckim. Materiał z programu "Polska i Świat".

Walka o sądy nie ustaje. Sędziwie krytykują nowy projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Mówią wprost: będzie więcej władzy w rękach Zbigniewa Ziobry. Oznacza to, że minister sprawiedliwości będzie mógł powoływać prezesów sądów bez żadnych konsultacji i opinii. Materiał z programu "Polska i Świat".

Od zamachu na szkołę w Biesłanie minęło już 13 lat, ale trudno o niej zapomnieć, ponieważ zginęły w niej 334 osoby, w tym wiele dzieci. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a ten nie ma wątpliwości, że Rosja najpierw zignorowała informacje o planowanym ataku, a potem popełniła szereg błędów przy śledztwie. Teraz  musi wypłacić rodzinom ofiar trzy miliony euro. Materiał z programu "Polska i Świat".

Bartłomiej Misiewicz odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości. Przed partyjną komisją tłumaczył się dziś ze swojej błyskotliwej kariery w administracji publicznej. Prawo i Sprawiedliwość mówi przepraszam, a opozycja, że takich "misiewiczów" są tysiące. Platforma Obywatelska i Nowoczesna domagają się dymisji ministra obrony. Materiał z programu "Polska i Świat".

Małe dzieci płaczą średnio dwie godziny na dobę przez pierwsze cztery tygodnie życia. Później jest gorzej, ale tylko przez chwilę - mówią naukowcy, którzy zajęli się płaczem dzieci. Chcą pomóc, przede wszystkim zmęczonym rodzicom.

Pomysł ministra Mariusza Błaszczaka na uchodźców. Chce umieszczać ich w obozach kontenerowych za drutem kolczastym. Takie rozwiązanie tłumaczy masowym napływem imigrantów do Polski. Problem w tym, że statystyki mówią zupełnie co innego. Obrońcy praw człowieka przekonują, że plany ministra to dehumanizacja ludzi.

Ich obawy podzielają Komisja Europejska oraz OBWE, ale nie polski rząd. Po zignorowaniu ich projektu w Sejmie sędziowie twierdzą, że nie mają już innego wyjścia, jak przerwać rozprawy. Na razie symbolicznie: na pół godziny, aby zamanifestować sprzeciw wobec zmian w KRS, które forsuje Prawo i Sprawiedliwość.

Będzie referendum w sprawie edukacji? Związek Nauczycielstwa Polskiego robi co może, by do niego doszło. Zbiera podpisy pod wnioskiem i ma już ich prawie 900 tysięcy. Pytanie, co w tej sytuacji zrobi premier, która jeszcze niedawno zapewniała, że będzie słuchać głosu obywateli w referendach.

Kolejny skandal pedofilski, który wychodzi na jaw - tym razem we włoskim Kościele. Księża opiekujący się głuchoniemymi dziećmi wykorzystywali je przez wiele lat. Opisy są wstrząsające. Jeden z duchownych przyznaje się nawet do tego przed kamerą. Nie ma jednak poczucia winy i krzywdy, którą wyrządził.