Polska i Świat

Polska i Świat

Wicepremier Jacek Sasin. Zajmie się koordynacją

Rekonstrukcja rządu oznacza dla polityków nowe otwarcie i nowe zdania. Jacek Sasin, który został wicepremierem, ma koordynować prace wszystkich resortów. Ma się też skoncentrować na przygotowywaniu nowych propozycji, jakie rząd będzie chciał Polakom przedstawiać przed wyborami.

Elżbieta Witek będzie się uczyć MSWiA

Elżbieta Witek, nowa minister spraw wewnętrznych i administracji nie kryje, że nowy resort to dla niej duża niespodzianka. Przyznaje, że sporo nauki przed nią, a czasu mało, bo do kolejnych wyborów zostało kilka miesięcy.

Samorządowcy wystartują do Senatu?

Opozycja zwiera szeregi. Rozważana jest możliwość zbudowania wspólnej listy, na której znaleźliby się samorządowcy i prezydenci miast. Senat dla opozycji jest o tle ważny, że mógłby zagwarantować statusu quo w kraju.

Rząd po rekonstrukcji

Wbrew pozorom rekonstrukcja to misterna układanka. Trudnością nie jest tylko znalezienie następców odchodzących ministrów, ale przede wszystkim znalezienie równowagi między różnymi grupami politycznych interesów.

Droga ku wolności

Wolna prasa nie istniała. Z gazet, radia i telewizji sączyła się jedynie słuszna narracja. Kampania wyborcza ruszyła w nieprawdopodobnym tempie, a cała Polska została zaklejona wyborczymi plakatami Solidarności.

30 lat polskiej demokracji

Liderzy Solidarności 30 lat temu wydawali się wielu jako ludzie pewni swego, zdecydowani i niezłomni. Po latach działacze opozycji w PRL przyznają jednak, że się bali, a ich nadzieje równe były obawom. Chociaż 30 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach w Polsce, zmieniło się niemal wszystko – przy bramie Stoczni Gdańskiej atmosfera była podobna.

30 lat od wyborów 4 czerwca 1989 roku

Trzydzieści lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce. Areną wspomnień był Gdańsk – w uroczystościach rocznicowych uczestniczyli bohaterowie sprzed lat i dzisiejsza opozycja. W obchodach nie wzięli za to udziału członkowie obecnej władzy.

Spór wokół zaproszenia premiera na obchody

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała osobiście zaprosić premiera Mateusza Morawieckiego na wtorkowe uroczystości w Gdańsku. - Takich spraw nie załatwia się na ulicy - oburzają się politycy Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Dulkiewicz poinformowała jednak, że oficjalny list został przesłany prawie dwa miesiące temu.

Rekonstrukcja rządu w rocznicę

We wtorek, w rocznicę częściowo wolnych wyborów sprzed 30 lat, premier Mateusz Morawiecki ogłosi, kogo wybrał na następców ministrów wyjeżdżających do Brukseli. Przed południem dowiemy się także, kto jeszcze opuści rząd.

Problemy na budowach dróg

Stanęły prace na kluczowych odcinkach budowanych autostrad i dróg szybkiego ruchu. Drogowcy wyrzucają z budów kolejne firmy, a nowych, chętnych do kontynuowania prac nie widać.

Apel centrum onkologii. Groźba zamknięcia

Jednemu z oddziałów wrocławskiego centrum onkologii, do którego rocznie trafia wiele dzieci z całej Polski, grozi zamknięcie. Powodem jest brak personelu. Sytuacja jest tak trudna, a czasu jest tak mało, że kierownik oddziału pilnie szuka pielęgniarek. Osoby chętne do pracy przyjmie od zaraz.

Premier ujawnił oświadczenie majątkowe

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił oświadczenie majątkowe, ale opozycji to nie satysfakcjonuje. Po informacji o przepisaniu części majątku na żonę polityczni przeciwnicy będą forsować w Sejmie ustawę "Czyste ręce", która ma zobowiązać najważniejsze osoby w państwie do ujawnienia majątku współmałżonków.

Dokument "My, naród" w niedzielę

Już we wtorek, 4 czerwca będziemy obchodzić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji Ewa Ewart i Jacek Stawiski przygotowali dokument "My, naród". Film opowiadający o roli, jaką odegrały Stany Zjednoczone w pokojowej transformacji w Polsce, będzie można zobaczyć już w niedzielę o godzinie 21 na antenie TVN24 i TVN24 BiS.

Szkoła bez homofobii

Szkoła bez homofobii jest możliwa - udowodniły to placówki, które wygrały ranking tolerancji wobec osób homoseksualnych. Na czele jest społeczne liceum Bednarska w Warszawie, gdzie według ankiet przeprowadzonych wśród uczniów każdy uczeń może czuć się akceptowany i szanowany. Ale nie każda szkoła chciała wziąć udział w takim badaniu, dlatego ludzie z Kampanii Przeciwko Homofobii podkreślają, że w temacie tolerancji jest jeszcze wiele do zrobienia.

Kontrola na dystans

Policjanci chcieli pokazać ludzką twarz, ale nie spodobało się to obywatelom. Zwrot po imieniu do zatrzymanego kierowcy to już przeszłość. Policjanci podczas kontroli mają być oficjalni.

Muzyka cyfrowa mniej ekologiczna od płyt

Naukowcy z uniwersytetów w Glasgow i Oslo sprawdzili, jak przemysł muzyczny wpływa na środowisko. Okazuje się, że muzyka cyfrowa bardziej szkodzi środowisku,niż płyty. Streaming, słuchanie muzyki za pośrednictwem internetu, miażdży sprzedaż kompaktów, ale zużywa też znacznie więcej energii.

Najmniejsze dziecko świata

Najmniejsze dziecko świata przyszło na świat w San Diego w Kalifornii pięć miesięcy temu. Szpital upublicznił tę informację dopiero teraz, kiedy dziewczynka nabrała sił i wychodzi do domu. Było tak małe, że mieściło się w jednej dłoni.