Polska i Świat

Polska i Świat

Prawie milion podpisów pod wnioskiem o referendum - to głos przeciw niszczeniu polskiej szkoły. Podpisy przez ponad dwa miesiące zbierali Związek Nauczycielstwa Polskiego i opozycja. Teraz decyzja należy do Sejmu, a właściwie PiS-u, który w kampanii wyborczej przekonywał, że będzie słuchał głosu obywateli i będzie za referendami.

Mówił, że wykończył caracale, teraz podaje się do dymisji. Wacław Berczyński rezygnuje z kierowania podkomisja smoleńską. MON to przyjmuje i wyznacza na tę funkcję nowego człowieka - dr. Kazimierza Nowaczyka. Opozycja z dymisji się cieszy i składa wniosek o odwołanie Antoniego Macierewicza, bo - jak mówi - w gruncie rzeczy to kompromitacja szefa MON-u.

Przerywali rozprawy w samo południe - sędziowie na pół godziny opuścili sale rozpraw, ale nie siedzieli bezczynnie. Były zebrania i cel - formowanie własnego samorządu. To sędziowska obrona przed reformą ministra Zbigniewa Ziobry, która ma upolitycznić wymiar sprawiedliwości.

Była już Krajowa Rada Sądownictwa, czas na Sąd Najwyższy. Zbigniew Ziobro bierze go na celownik i planuje kolejna kadrową czystkę. Stanowisko ma stracić nie tylko pierwsza prezesa Małgorzata Gersdorf, ale też i inni - w sumie 93 osoby. Do projektu, który jest już gotowy, dotarli dziennikarze "Rzeczpospolitej" - my pytamy o kolejne walki z wymiarem sprawiedliwości.

Pogoda daje się we znaki w kwietniu. W stolicy jeszcze nie najgorzej, ale im dalej, tym sytuacja pogodowa mniej napawa optymizmem. Są połamane drzewa, zerwane linie energetyczne i kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Po ponad ośmiu godzinach przesłuchania Donald Tusk opuszcza warszawską prokuraturę. - Cała sprawa ma charakter polityczny - mówi szef Rady Europejskiej, który zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Tusk do Warszawy przyjechał z Gdańska pociągiem. Na dworcu witano go jak bohatera, ale różnych bajek - bo byli i jego zwolennicy, i przeciwnicy z transparentami.

Andrzej Duda nie mogąc doczekać się od szefa Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedzi na poprzednie listy, wysyła jeszcze jeden - ale już w zupełnie innym tonie. Odpowiedź podobno już jest, o czym poinformował nas szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Obok tych danych nie można przejść obojętnie: co trzecia kobieta w Polsce co najmniej raz doznała przemocy. Co roku w ten sposób jest traktowanych 800 tysięcy z nich. Według Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości co tydzień w Polsce trzy kobiety giną z powodu przemocy domowej. Wstrząsający przykład takiego znęcania się pokazała właśnie żona radnego z Bydgoszczy. Karolina Piasecka opublikowała w internecie nagrania i zdecydowała się wystąpić przed kamerą, pokazać twarz.

O tym artyście można było powiedzieć, że miał wszystko, a jednak nie umiał sobie poradzić z rzeczywistością. Niemal dokładnie w rocznicę śmierci Prince'a na jaw wychodzą nowe fakty. Potwierdzają, że piosenkarz był uzależniony od leków. Materiał z programu "Polska i Świat".

Korespondencja jest wyjątkowa, bo napisana w Auschwitz przez esesmana. Właśnie trafiła do muzeum w Oświęcimiu. To odpowiedź na apel muzeum, które chce opisać anatomie zła, bo nadal trudno zrozumieć jak można mordować, a potem prowadzić normalne życie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Dwa lata totalnego chaosu - tak księże Harry mówi o swoich problemach, z którymi dopiero teraz sobie poradził. Nie sam, z pomocą rodziny i psychologa. Książę przerywa milczenie. W poruszającym wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Telegraph" opisuje, jak trudno było żyć po śmierci matki. Materiał z programu "Polska i Świat".

Siostra Annie ze Zgromadzenia Jezusa i Maryi od kilku lat pomaga rodzinom, które okrutnie okaleczyła wojna w Syrii. Siostra przyjechała do Warszawy, żeby organizować pomoc dla podopiecznych. Materiał z programu "Polska i Świat".

Nie takiej pogody spodziewaliśmy się w kwietniu. Zamiast słońca deszcz, niekiedy śnieg - do tego ślisko. IMGW znów ma ręce pełne roboty, bo ostrzeżenia pogodowe wydano niemal w całej Polsce. Materiał z programu "Polska i Świat".

Ministerstwo Obrony Narodowej odcina się od wypowiedzi doktora Berczyńskiego, ale echo jego słów "to ja wykończyłem caracale" nie cichnie. Opozycja składa zawiadomienie do prokuratury. Pytań jest wiele, jak te na jakiej podstawie i w czyim interesie działał szef zespołu badającego katastrofę smoleńską. Materiał z programu "Polska i Świat".

Czy Andrzej Duda postawi się reformie Zbigniewa Ziobry? Na razie rzecznik Kancelarii Prezydenta mówi o kilku punktach, z którymi głowa państwa się nie zgadza. A to w tej sytuacji, jak światełko w tunelu. Sędziowie, którzy protestują przeciwko zmianom w Krajowej Radzie Sądownictwa mogą już tylko liczyć na niego. Materiał z programu "Polska i Świat".

Jak bardzo wesołe może być życie staruszka? Seniorzy nie poddają się wiekowi, przełamują stereotypy i zaczynają tworzyć zupełnie inny obraz siebie.

Mają różne historie, często tragiczne, ale żyją ze sobą w zgodzie - nie jak pies z kotem, choć mieszkają tam i psy i koty i to całkiem spora liczba. Odwiedziny w hospicjum dla zwierząt, wyjątkowym miejscu, które tworzą wyjątkowi ludzie.

Agresja na drodze to wciąż nie rzadkość na naszych drogach. Z ostatnich europejskich badań dotyczących odpowiedzialnej jazdy wynika, że Polska zajmuje trzecie - niechlubne miejsce.

Arcybiskup Juliusz Paetz przypomina o sobie i to w Wielki Czwartek. Razem z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim współprowadził mszę. Episkopat i archidiecezja w Poznaniu sprawy nie chcą komentować, ale my pytamy, czy w dniu, kiedy duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, arcybiskup oskarżany o molestowanie kleryków powinien stanąć przy ołtarzu.