Polska i Świat

Polska i Świat

Roztańczona piękna armia Kima czyli cheerleaderki z Korei Północnej, które skradły serca kibiców. Film, na którym dziewczyny dopingują swoją drużynę podczas meczu hokejowego w Pjongczangu, bije rekordy popularności w sieci. Nic dziwnego, przy tych dziewczynach wyrażenie "być na dopingu" nabiera nowego znaczenia.

Społeczeństwa starzeją się, a chętnych do opieki nad osobami starszymi zaczyna brakować. Japonia stawia na roboty - bardzo im się spieszy, bo opiekunów-ludzi już zaczyna brakować.

Warszawscy radni znoszą obowiązek wyprowadzania psów na smyczy i wywołują sporo kontrowersji. Nie wszystkim decyzja się podoba, mieszkańcy są podzieleni. Bo poczucie własnego bezpieczeństwa jest silniejsze, niż prawo psa do szerszej wolności.

W magazynie "Polska i Świat" pytamy, czy polski rząd i polskie organy ścigania mają pod nadzorem grupy neonazistowskie. Niecały miesiąc po reportażu "Superwizjera" TVN, w którym pokazano spotkania i koncerty neonazistów, ci szykują kolejne złoty i wcale się z tym nie kryją.

Czy kurek z unijnymi pieniędzmi będzie dla Polski przykręcony? Czy Polska wypracuje z UE kompromis w sprawie praworządności, która jest kością niezgody od dwóch lat. Szef Komisji Europejskiej łagodzi ton, Polski rząd to zauważa, ale polityka jest polityką i oprócz dyplomacji, i gestów liczą się też konkrety. Pytanie brzmi, jaka propozycja padnie z polskiej strony.

Micheil Saakaszwili deportowany do Polski. Błyskawiczna deportacja byłego prezydenta Gruzji z Ukrainy do Polski rodzi mnóstwo pytań - m.in czy swoją dalszą działalność polityczną będzie kontynuował stąd, i czy będą to kłopoty dla Warszawy? O akcji Ukraińców sam zainteresowany mówi, że – było to nielegalne porwanie. Domaga się wsparcia Unii Europejskiej.

Walka o zwycięstwo i lepsze życie. Pięcioletnie i sześcioletnie tajskie dzieci walczą na ringu, żeby utrzymać siebie i rodzinę. Organizacje zajmujące się prawami dzieci alarmują, a ich głos idzie w próżnie, bo chęć wyciągniecie tajskich rodzin z biedy jest tak silna, że każda inna walka to walka z wiatrakami.

Krajowa Rada Sądownictwa na celowniku. Spore zainteresowanie wzbudzają nowi kandydaci. Z pośród 11 osób ujawnionych przez Kancelarię Sejmu, aż osiem jest powiązanych ze Zbigniewem Ziobro - pracowali z ministrem sprawiedliwości w resorcie lub zostali ostatnio mianowani na prezesów sądów. Opozycja nie szczędzi krytyki i pyta czy mamy do czynienia z KRS czy z radą "ziobrystów".

Barack i Michelle Obamowie w nowej odsłonie, czyli oficjalna prezentacja malarskich portretów byłej pary prezydenckiej Stanów Zjednoczonych. Obrazy trafią do Narodowej Galerii Portretów w Waszyngtonie.

Ustawa o IPN podpisana, ale czy emocje wokół niej ostudzone? Oskarżenie o bierność Żydów wobec Holocaustu temu studzeniu na pewno nie służy. A to właśnie te słowa padły z ust prezydenckiego doradcy i te słowa poszły w świat. Chyba z większa siłą niż symboliczny gest ze strony marszałka Senatu.

Nie tylko fizyczna, nie tylko psychiczna. Jest także przemoc ekonomiczna. Słychać o niej rzadziej, ale nie rzadko bywa doświadczana. I też potrafi zaboleć. Bo prosić o pieniądze, wypraszać je od męża lub żony. To bywa bolesne upokorzenie.

Kto do Krajowej Rady Sądownictwa? Znamy nazwiska kandydatów. Wiemy, jak dotąd sądzili i co sądzą o zmianach wprowadzanych przez ministra Ziobrę. Ale nie wiadomo oficjalnie, kto ich popiera. Bo nie wszystko, co ważne, jest tu jawne.

- Nie bój się. Nie jest źle, zostaniesz gwiazdą - takimi słowami Adam Bielecki i Denis Urubko pocieszają Elisabeth Revol. W magazynie "Polska i Świat" najnowsze nagranie z akcji ratunkowej francuskiej himalaistki.

Topniejąca ekipa olimpijska. Prawie 50 sporowcom z Rosji odmówiono udziału w Igrzyskach. To kolejna grupa, której Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie dopuszcza do startu z powodu manipulowania systemem antydopingowym.

Premier podróżuje nie tylko po Europie. Nie zapomina także o naszych polskich zakładach pracy, na przykład mleczarniach. Nie brakuje również żywych rozmów z młodzieżą i seniorami.

Wstrząsające zdjęcia i relacje z Syrii. To były najkrwawszy tydzień od trzech lat. W ciągu czterech dni zginęło ponad dwieście osób. 1/4 ofiar to dzieci. Bombardowane dzielnice zostały całkowicie odcięte od wszelkiej pomocy.

Zmiana czasu dwa razy w roku niczemu już dziś nie służy, a tylko generuje koszty. Warto to zmienić - sugeruje Parlament Europejski. Problem w tym, że jeśli nie chcemy przestawiać zegarków, musi się na to zgodzić cała Unia.

Jak udowodnić, że zdobyło się ośmiotysięcznik? Filmy, zdjęcia, wskazania przyrządów, a także przedmioty znalezione na górze, zostawione przez poprzednie ekipy. Najważniejsze jest jednak słowo, że było się na szczycie. - Byliśmy zafascynowani tą górą - mówiła reporterce magazynu "Polska i Świat" Elisabeth Revol, która z Tomaszem Mackiewiczem wspinała się na Nanga Parbat.