Polska i Świat

Polska i Świat

Ustawa o majątkach rodzin polityków tkwi w Trybunale

Ustawa o jawności majątku rodzin polityków osiem miesięcy temu utknęła w Trybunale Konstytucyjnym. Premier Mateusz Morawiecki, którego żony sprawa dotyczyła bezpośrednio, mówił wtedy: nie mamy nic do ukrycia, chcemy pełnej transparentności. Dziś pytania padają w kontekście wątpliwości wokół majątku rodziny ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Materiał Dawida Rydzka.

Opozycja chce interwencji CBA i NIK w sprawie Szumowskiego

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w centrum uwagi, przepychanka posłów Koalicji Obywatelskiej z jego zastępcą i nieoczekiwanie ujawniony SMS od posła z Platformy Obywatelskiej. W tle liczne pytania o majątek Łukasza Szumowskiego, jego powiązania z biznesem i aferę maseczkową. Opozycja chce, by sprawą ministra zajęły się CBA i NIK. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Unia walczy z młodymi palaczami

Ze sklepowych półek zniknęły wszystkie rodzaje papierosów smakowych i mentolowych. Kto nie zrobił zapasu, może się zdziwić. O zakazie sprzedaży zadecydowała unijna dyrektywa. Nowe przepisy mają ograniczyć palenie wśród młodych. Materiał Jakuba Loski.

Model ewolucji wirusa opracowany

Doktor Marta Łuksza z nowojorskiego szpitala Mount Sinai opracowała model ewolucji SARS-CoV-2, z którego wynika, że koronawirus mutuje wyraźnie wolniej niż wirus grypy. To dobra informacja dla naukowców pracujących nad szczepionką. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Część RDS apeluje o zawieszenie zakazu handlu w niedziele

Wraca temat zakazu handlu w niedzielę. Przez pandemię w kłopoty finansowe wpadło wiele sklepów. Centra handlowe mają do odrobienia miliardy złotych. Część Rady Dialogu Społecznego obawia się, że pracę stracą tysiące osób. Stąd postulat zawieszenia zakazu handlu w niedziele do końca roku. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Psi los w dobie koronawirusa

Czas epidemii COVID-19 to bardzo niepewny, trudny czas dla nas, ludzi. Niestety, z tego powodu łatwo jest zapomnieć o potrzebach zwierząt, a te są ogromne - zwłaszcza w schroniskach. W wielu z nich brakuje pieniędzy na jedzenie i leki dla podopiecznych. Nie ma także wolontariuszy, a adopcje zostały zawieszone. Materiał Patryka Rabiegi.

LOT wznawia połączenia

PLL LOT od czerwca wznawia część połączeń krajowych. Same linie mówią o pierwszym kroku do normalności dla branży, która przez pandemię ucierpiała niebywale. Jednak zewnętrzni eksperci widzą w tym raczej ruch wizerunkowy. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Trudniej o kredyt mieszkaniowy

Ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach, nieco spadły w porównaniu do niebotycznego poziomu sprzed pandemii. Z drugiej strony, ze względu na niepewność gospodarczą, jest o wiele trudniej, by dostać kredyt. Materiał Łukasza Wieczorka.

RPO apeluje w sprawie prawa do zgromadzeń

Jak protestować, gdy protestować nie wolno? To pytanie zadają sobie nie tylko przedsiębiorcy, których demonstrację rozpędziła policja. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o to, by wraz z odmrażaniem gospodarki, następowało odmrażanie prawa do zgromadzeń. A inni obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że zakaz demonstracji, bez wprowadzenia stanu wyjątkowego, jest niezgodny z konstytucją. Materiał Michała Tracza.

Pytania o oświadczenie majątkowe ministra zdrowia

Polskie gazety rozpisują się na temat oświadczenia majątkowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. "Gazeta Wyborcza" i "Fakt" pytają o firmę, której Szumowski był współwłaścicielem wraz ze swoim bratem. Sam minister, przed wejściem do rządu, miał pozbyć się udziałów. Jednocześnie, odkąd pojawił się w wielkiej polityce, firma jego brata dostała 74 miliony złotych dotacji. Minister zapewnia, że nie ma i nie było konfliktu interesów. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Nadzwyczajna kampania prezydencka

Formalnie jeszcze nie ma kampanii wyborczej, a to rodzi zarzuty, że niektórzy kandydaci są uprzywilejowani. Na przykład ci, którzy mogą pokazywać się publicznie z racji pełnionych urzędów. Dochodzi aspekt kryzysu: zdrowotnego i gospodarczego. We wtorek każdy kandydat przekonywał, że to właśnie on jest idealny na te bezprecedensowe czasy. Materiał Barbary Sobskiej.

W oczekiwaniu na termin wyborów

Ciągle nie stwierdzono oficjalnie nieważności wyborów z 10 maja. Jeśli chodzi o drugie podejście, to ciągle nie wiadomo, kiedy nastąpi. Wszystko w rękach marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Od niej zależy ponadto, ile kandydaci będą mieli czasu na formalną kampanię. Materiał Adrianny Otręby.

Kazik żąda wycofania utworu z listy radiowej Trójki

Kazik żąda wycofania swojej najnowszej piosenki z notowania listy przebojów radiowej Trójki. To reakcja muzyka na to, że utwór najpierw zdobył pierwsze miejsce, a później notowanie zniknęło. Piosenka zawiera krytykę Jarosława Kaczyńskiego, ale kierownictwo publicznej rozgłośni zapewnia, że to wcale nie jest cenzura. - Kiedyś być może nazywano to propagandą, dziś narracją - komentuje Krzysztof Czabański, przewodniczy Rady Mediów Narodowych. Materiał Dawida Rydzka.

Niewygodna piosenka

Pierwsze miejsce podczas piątkowej listy przebojów Radiowej Trójki zajęła piosenka Kazika - utwór krytyczny wobec zachowania Jarosława Kaczyńskiego. Kolejne oświadczenia dyrekcji rozgłośni są coraz bardziej kuriozalne. Szefostwo stacji oskarża prowadzącego o złamanie regulaminu, a fani oskarżają szefostwo, że z obaw o gniew wład, uciekają w absurd. Materiał Patryka Rabiegi.

Film, który wstrząsnął polskim kościołem

Gdy rok temu bracia Sekielscy opublikowali swój pierwszy film o pedofilii, w polskim Kościele, politycy i hierarchowie grzmieli, że te zbrodnie trzeba wyjaśnić. Teraz, kiedy ci sami dziennikarze publikują kolejny film - pojawiają się pytania, czy od czasu poprzedniego kogokolwiek z czegokolwiek rozliczono i ukarano. Materiał Dawida Rydzka.

Otwarte restauracje, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie

Polki i Polacy masowo ruszyli do zakładów fryzjerskich. Choć obowiązują ograniczenia, to fryzjerzy w końcu mogą zacząć pracować. Podobną ulgę mogą czuć właściciele zakładów kosmetycznych i restauracji. O pełnej radości jednak trudno mówić: ledwo przetrwali okres zamrożenia gospodarki, zaś wsparcie ze strony państwa, jak mówią, niewiele dało. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Trzaskowski walczy o urząd prezydenta

Rafał Trzaskowski walczy o urząd prezydenta Polski. Jednocześnie pozostaje prezydentem Warszawy. On sam chce, by doświadczenie samorządowe było jego atutem. Rywale widzą w tym obciążenie - pytając, co polityk ze stolicy może zaoferować Polsce lokalnej. Materiał Barbary Sobskiej.

Przedsiębiorcy czekają na wsparcie

Ile można czekać na wsparcie z tarczy antykryzysowej? Denerwują się kolejni przedsiębiorcy - zwłaszcza ci z największych miast. Lokalne władze przyznają, że jest problem, ale ich zdaniem winny jest rząd, który nie stworzył warunków do sprawnego dostarczenia wsparcia. Materiał Michała Tracza.