Polska i Świat

Polska i Świat

Koronawirus uderza w gospodarkę

Koronawirus uderza w gospodarkę - rząd pracuje nad planem i pomocą dla przedsiębiorców. Pomoc jest pilna, bo ekonomiści już liczą spore straty. Są też już pierwsze dane, ile osób skorzystało z dwutygodniowego zasiłku opiekuńczego, by zająć się dziećmi w domu. Minister rozwoju zmieniła jednak zdanie i nie rozszerzyła zapisu, że z zasiłku mogą skorzystać też rodzice dzieci powyżej ósmego roku życia. Materiał Macieja Cnoty.

Koronawirus dotyka szczególnie seniorów

W związku z licznymi zakażeniami koronawirusem uważać na siebie powinni szczególnie seniorzy. Są w grupie podwyższonego ryzyka. Niektórzy są jednak samotni - nie mają nikogo, a jedzenie, czy leki muszą kupić. Mieszkaniec Białegostoku Radosław Puśko wyciągnął do nich sąsiedzką dłoń i zorganizował akcję, którą warto naśladować. Materiał Pauli Praszkiewicz.

31 przypadków koronawirusa w Polsce

31 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki ogłasza decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków do 25 marca. Jeszcze w czwartek i w piątek placówki będą czynne, ale zajęć nie będzie - ma być zapewniona tylko opieka nad dziećmi. Minister zdrowia  Łukasz Szumowski podkreśla, że to czas kwarantanny dla wszystkich, a nie wolne na spotkania i zabawę. Prosi, by podejść do tego poważnie i nie powtarzać błędu Włochów, którzy zamiast siedzieć w domu, spotykali się na mieście ze znajomymi. Materiał Adrianny Otręby.

Zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem, rodzice sami muszą zorganizować opiekę dla swoich dzieci. Co zrobić z najmłodszymi, czy i kiedy przysługuje nam zasiłek opiekuńczy, a także kogo dotyczy - to wszystko reguluje specustawa. Materiał Macieja Warsińskiego.

Generał z koronawirusem

Koronawirus dotknął dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. Generał Jarosław Mika czuje się dobrze - przebywa w szpitalu w Warszawie. Zaraził się podczas piątkowej narady w Niemczech. Nie wiadomo, czy osoby, z którymi miał kontakt po powrocie do kraju, są poddane kwarantannie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Zwiększa się liczba zakażonych koronawirusem

Liczba zakażonych koronawirusem zwiększa się, a to oznacza, że szpitale muszą być dobrze zabezpieczone i przygotowane na przyjęcie kolejnych chorych. Maciej Cnota sprawdzał jak radzą sobie do tej pory szpitale, czy brakuje maseczek, kombinezonów, sprzętu i co z łózkami dla chorych.

Policja będzie sprawdzać przestrzeganie kwarantanny

Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ważne jest, by wszyscy stosowali się do zaleceń. Osoby poddane kwarantannie nie mogą opuszczać domów, wychodzić po zakupy, a takie przypadki zdarzają się. Od teraz policja będzie sprawdzać, czy warunki kwarantanny są przestrzegane. Materiał Łukasza Wieczorka.

Odwołane imprezy masowe. Zamknięte kina, teatry i muzea

Nie tylko szkoły, przedszkola, czy żłobki będą zamknięte w związku z koronawirusem. Ta decyzja dotyczy też basenów, kin, teatrów, muzeów i wielu innych placówek, które do tej pory było często odwiedzane. Każdy decyzje rozumie, ale klienci pytają, czy ich bilety przepadną. Materiał Anny Wilczyńskiej.

22 potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce

Mamy 22 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. We wtorek stwierdzono pięć kolejnych zakażeń - jeden w Warszawie, dwa w Cieszynie jeden we Wrocławiu i kolejny przypadek z województwa lubelskiego. Wśród zakażonych jest między innymi dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Materiał Patryka Rabiegi.

Rozszerzone kontrole na granicach, promach i pociągach

Służby sanitarne zobaczymy już nie tylko na lotniskach, ale też na granicach, promach i w pociągach. Uczelnie odwołują zajęcia - zamykają się niektóre szkoły i przedszkola. Będzie również wprowadzony monitoring osób, które poddane zostały kwarantannie. Materiał Łukasza Wieczorka.

Pytania o zasoby i stan przygotowań w szpitalach

W skali od 1 do 10 prezes Polskiej Federacji Szpitali stan przygotowań do walki z koronawirusem ocenia co najwyżej na sześć. W szpitalach bez oddziałów zakaźnych brakuje jednorazowych maseczek, kombinezonów i rękawiczek. Placówki próbują pozyskać produkty, ale te starania miażdży wysoka cena. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Koronawirus uderza w przewoźników

Starcie z koronawirusem odczuli już przewoźnicy. Kierowcy boją się, że stracą pracę, a firmy transportowe już mają mniejsze wpływy - dlatego rząd szykuję koleją specustawę. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Koronawirus wkracza do polityki

Andrzej Duda zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - po raz pierwszy od czterech lat. O zagrożeniu i scenariuszach rozmawia nie tylko z ministrami, ale też z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Rozmawiać jest o czym, bo wirus pojawił się w trakcie kampanii wyborczej. Materiał Adrianny Otręby.

Polska lista Schindlera

Na liście Aleksandra Ładosia jest ponad trzy tysiące uratowanych Żydów. Listę odkrył były ambasador polski w Szwajcarii i historycy Instytutu Pileckiego, a pokazał Światowy Kongres Żydów w Nowym Jorku. Materiał Jacka Tacika.

Prawie dwa miliardy dla telewizji państwowej

Prawie dwa miliardy dla TVP i prawie trzy na Fundusz Medyczny. Prezydent Andrzej Duda podpisuje i argumentuje, że pieniądze na onkologię też będą. Problem w tym, że o ile dofinansowanie mediów państwowych wygląda bardzo konkretnie, to Fundusz Medyczny już nie. Materiał Adrianny Otręby.

Dyskusja o Polsce w Luksemburgu

O polskiej Izbie Dyscyplinarnej dyskutowano za zamkniętymi drzwiami Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W poniedziałek odbyła się rozprawa, a werdykt będzie znany za kilkanaście dni. Materiał Michała Tracza.

Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce

Dramatyczne, pełne niepokoju odliczanie trwa. W Polsce do poniedziałku potwierdzono już 17 przypadków koronawirusa, w tym dwa ciężkie.  Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie ma złudzeń, że te liczby będą szybko rosły. Na razie na polskiej mapie zakażeń mamy między innymi Warszawę, Wrocław, Kraków, Ostródę czy Poznań. Materiał Anny Wilczyńskiej.