Polska i Świat

Polska i Świat

Zasłynął pytaniem o grasujących po Poznaniu łowcach organów i zwróceniem się do wiceprezydent, by "ruszyła tyłek". Teraz poznański radny PiS w nietypowy sposób postanowił zawalczyć o reelekcję. Zamieścił grę, która polega na strzelaniu do konkurencyjnych ugrupowań. Gry nie ma, emocje zostały.

Paryż nie poszedł przykładem Londynu. Na wybiegu pokaz najnowszych kolekcji, w tym również tych z naturalnymi futrami. Organizacje pro-zwierzęce głośno wyrażają swój sprzeciw, wspiera ich Joanna Krupa, od lat zaangażowana w walkę o prawa zwierząt.

Tracą dzieciństwo, zyskują boską cześć. To Kumari, żywe boginie z Nepalu. Tym razem została nią czteroletnia dziewczynka.

Takiej operacji w Polsce jeszcze nie było. Drogowcy na kilka godzin zamknęli autostradę A1 koło Włocławka, żeby nasunąć nad jezdnię kładkę dla pieszych. 150-tonową konstrukcję przestawiał specjalny dźwig. Liczył się każdy centymetr. Nie było mowy o pomyłce.

Młodzi w wyborach samorządowych kończą 18 lat i chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Jedni  będą startować w wyborach, a inni głosować. Łukasz Wieczorek zapytał ich o wizje miast i o to, czym będą kierować się, stawiając krzyżyk.

Nie było jej w Polsce od ponad 70 lat. Wraca w chwale, choć rozstanie z dwoma dżentelmenami, których oczarowała, nie było łatwe. Zrabowany w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego "Portret damy" Melchiora Geldorpa wrócił do macierzy. Obraz udało się odzyskać dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską służbami śledczymi.

Cieplejsza pogoda cieszyła turystów i tych, którzy z nich żyją, martwiła jednak rolników. Teraz jednak jej skutki odczujemy wszyscy. Susza spowodowała mniejsze zbiory i wielkie straty, co już przekłada się na wzrost cen. A gdy dodamy do tego rosnące koszty pracy i ceny paliwa - suma stanie się jeszcze bardziej odczuwalna w naszych portfelach.

Wiadomo już na pewno, czyje nazwiska zobaczymy na kartach do głosowania. Zaskakuje, że nie wszędzie będzie można zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość, natomiast w każdym województwie pojawią się listy komitetu, którego w krajowej polityce próżno szukać.

Nawet jeśli za Platformy drogi budowano, to drogo - PiS zmienia już nieco retorykę i zapowiada zmiany. Żeby było taniej i skuteczniej, rząd powoła Fundusz Dróg Samorządowych. Które gminy i powiaty dostają wparcie, zdecydują najpierw wojewodowie, potem ministerstwo infrastruktury, a zdanie decydujące będzie miał premier.

Druga porażka Platformy Obywatelskiej. Sąd ponownie oddalił wniosek przeciwko premierowi. Mateusz Morawiecki przekonywał w Świebodzinie, że za czasów PO nie budowano dróg i mostów. Za pierwszym razem sąd uznał, że premier w wyborach nie startuje, więc w trybie wyborczym sądzić go nie można. Tym razem jego słowa okazały się być chwytem retorycznym. Niekaralnym.

W przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego pada słowo "ojkofobia" i od razu staje się amunicją dla przeciwników prezesa PiS. Ich zdaniem to kolejny dowód na dzielenie społeczeństwa. Tym razem na sędziów dobrych i tych, co zdaniem szefa Prawa i Sprawiedliwości Polski nienawidzą.

W reakcji na zarzuty ks. Jacek Stryczek rezygnuje z prowadzenia fundacji. 21 osób oskarżyło twórcę "Szlachetnej Paczki" o mobbing. Sprawę ujawnili dziennikarze Onetu. Ksiądz z zarzutami nie zgadza się, krakowska kuria czeka na jego wyjaśnienia, sprawę zbada też prokuratura.

Nie krzyczą, nie okazują cierpienia. Fantomy to już za mało. Uczelnie medyczne stawiają na "żywych" pacjentów. Śląski Uniwersytet Medyczny ogłosił casting. Szuka ludzi, którzy wcielą się w rolę chorych. Aktorzy-amatorzy za pieniądze będą udawać pacjentów, ale nauka będzie całkiem na serio.

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na Chiny. Przyczyną jest zakup rosyjskiego sprzętu. Waszyngton przekonuje, że to głównie kara wymierzona w stronę Rosji, ale Pekin tego argumentu nie przyjmuje. Traktuje ją jako cios i ostrzega przed konsekwencjami.

Kolejni sędziowie przesłuchiwani przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Na przesłuchanie stawił się dziś sędzia Igor Tuleya. Przed wejściem dostał wsparcie innych sędziów i protestujących w obronie konstytucji.

Po nieformalnym szczycie UE w Austrii atmosfera między wspólnotą europejską a Wielką Brytanią wciąż się pogarsza. Premier Theresa May mówi o twardym Brexicie. Uważa, że brak umowy jest lepszy niż zła umowa. W dyskusji mamy zatem pat, bo to co jest akceptowalne dla jednej strony, dla drugiej już nie. Jak może to wpłynąć na gospodarkę?

Sprawa mostów i sądów jeszcze nie jest przesądzona. Sąd Apelacyjny przyznał rację PO. Uznał, że premier Mateusz Morawiecki jest uczestnikiem kampanii wyborczej. Wypowiedź szefa rządu ma zbadać sąd. Być może premier Morawiecki będzie składał zeznania, w piątek był w Trójmieście na konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Ministerstwo Środowiska podejmuje kolejną walkę ze smogiem. Tym razem stawia na program "Czyste powietrze". Program sporo kosztuje, ale efekty mają być znaczące. Kto będzie mógł z niego skorzystać?