Polska i Świat

Polska i Świat

Brakuje szczepionek przeciwko grypie

Ministerstwo Zdrowia zachęcało, a Polacy na apel odpowiedzieli - tłumnie ruszyli do aptek po szczepionkę przeciwko grypie i zdziwili się, że szczepionek brakuje. Anna Wilczyńska pyta, czy szczepionek wystarczy dla wszystkich zainteresowanych, ile państwo ich zamówiło i jak Ministerstwo Zdrowia przygotowało się na ten trudny okres.

Podejrzewany o pedofilię dalej katechetą i proboszczem

Ksiądz podejrzewany o pedofilię dalej pracuje jako katecheta i proboszcz w jednej z łowickich parafii. Do Jarosława W. dotarli dziennikarze Oko.press. Ksiądz do winy się nie przyznaje, a jego zwierzchnicy nie widzą nic złego w tym, że ksiądz, wobec którego byli ministranci kierują poważne zarzuty, nadal pracuje z dziećmi. Maria Mikołajewska.

Powikłania po koronawirusie

Lekarze biorą pod obserwację pacjentów, bo samo wyzdrowienie wcale nie musi oznaczać pełnego powrotu do zdrowia. Koronawirus często uszkadza płuca, a widoczne jest to dopiero po kilku tygodniach od przebytej choroby. Pod kontrolą powinno być też serce. Patryk Rabiega.

PiS chce zamknięcia ferm futrzarskich

Jarosław Kaczyński zapowiada koniec ferm futrzarskich po dramatycznych zdjęciach z fermy w Wielkopolsce. Opozycja przypomina, że taki projekt już był w Sejmie, ale wtedy PiS ugięło się przed futrzarskim lobby. Sylwia Pietrzyńska.

Spór o noszenie maseczek

Lekarze przypominają, aby nosić maseczki i choć częściowo zabezpieczać się przed koronawirusem. Tyle że jedni do obostrzeń stosują się, a inni nie - twierdząc, że mają do tego prawo, bo przepisy są wadliwe. Dlatego w kieszeni często noszą swoją wykładnię. Polska Rada Centrów Handlowych apeluje o doprecyzowanie przepisów tak, by nikt nie miał wątpliwości, co jest obowiązkiem każdego z nas. Monika Celej.

Maseczki czy przyłbice?

Dzieci wróciły do szkół, dorośli do pracy, a naukowcy po raz kolejny przeprowadzili testy i podzieli się swoimi wnioskami. Karolina Bałuc.

Importowany węgiel z zagranicy

Żadna z państwowych grup energetycznych nie importuje węgla z zagranicy - mówi wiceminister Artur Soboń. Rzeczywistość okazuje się inna, o czym na swoich stronach informuje spółka PGE Paliwa. Jacek Tacik.

Ujawniono dokumentację dotyczącą respiratorów

Bez gwarancji, bez listy dostawców części zamiennych i podmiotów uprawnionych do serwisu, bez paszportów urządzenia i przede wszystkim bez przewodów umożliwiających podłączenie urządzeń do tlenu - tak według ujawnionych przez Watchdog Polska dokumentów miało wyglądać 60 respiratorów od firmy byłego handlarza bronią. Tomasz Marzec.

Lekarze krytykują strategię ministerstwa

To rosyjska ruletka i zagrożenie kwarantanną dla całej poradni - alarmują lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. W ten sposób komentują nową strategię resortu zdrowia. Anna Wilczyńska.

PIS | Przedsiębiorcy w desperacji

Polscy przedsiębiorcy są coraz częściej zrezygnowani i rozgoryczeni. Zwłaszcza ci, którzy próbują składać wnioski o wsparcie z tarcz antykryzysowych. Jacek Tacik.

Odwołany półmaraton i duży problem

To miał być największy bieg w historii Polski. Do półmaratonu w Gdyni szykowały się dziesiątki tysięcy biegaczy. Jednak z powodu koronawirusa bieg odwołano. Karolina Bałuc.

Wyrok dla zabójcy jeży

Zabił bestialsko 12 jeży, dwa lata spędzi w więzieniu. Z wyroku sądu w Zielonej Górze zadowolone są organizacje broniące praw zwierząt, bo sprawca nie dostał kary w zawieszeniu. Łukasz Wieczorek.

Alaksandr Łukaszenka staje w obronie Kremla

Kanclerz Angela Merkel oczekuje wyjaśnień od Moskwy w sprawie Aleksieja Nawalnego. Zapowiada również wspólną reakcję Unii. Rosyjskiego opozycjonistę próbowano otruć nowiczokiem, czyli środkiem wykorzystywanym przez wojsko. W obronie Rosji stanął Alaksandr Łukaszenka, który twierdzi, że Kreml nie ma nic wspólnego z próbą zabójstwa Nawalnego. Jakub Loska

Przyspiesza zmiana klimatu

Fakty i liczby nie kłamią - zmiana klimatu przyspiesza. Z najnowszych prognoz wynika, że lód morski na Oceanie Arktycznym może całkowicie zniknąć w ciągu najbliższych 15 lat. Patryk Rabiega.

Wzrost zainteresowania edukacją domową

Powodem wzrostu zainteresowania edukacją domową jest oczywiście pandemia COVID-19 i obawa przed zakażeniem. Wiele wskazuje, że zmienia się także podejście instytucji, które decydują o zgodzie na taka formę nauki. Adrianna Otręba.

Resort zdrowia chce szczepień na rotawirusa

Szczepienia na schorzenia inne niż COVID-19 mogą pomóc nie tylko pacjentom, ale pozwolą odciążyć lekarzy i szpitale. Ministerstwo Zdrowia chce, aby jak najwięcej dzieci otrzymało szczepionkę na rotawirusa. Przygotowano w tej sprawie rozporządzenie. Anna Wilczyńska.