Polska i Świat

Polska i Świat

Skróty myślowe i ćwiczenie analityczne - tak minister Bartłomiej Sienkiewicz tłumaczył posłom, dlaczego pytał o to, jak NBP może wspomóc tracący poparcie przed wyborami rząd Platformy Obywatelskiej. Wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych zmusił go do złożenia wyjaśnień, ale przeprosiny padły już wyłącznie za język. Bo nagrany przez kelnerów zwierzchnik służb utrzymuje, że rozmawiał dla dobra państwa.

Burza w Sejmie, czyli polityczny ping pong podczas debaty nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Jarosław Kaczyński atakuje Donalda Tuska, Donald Tusk zarzuty odpiera i wylicza błędy PiS. dyskusja jest tak ożywiona, że przenosi się poza sale plenarną i dotyczy już nie polityki, a dosłownie politycznej kuchni.

Dwa popularne małe samoloty typu Cessna spadły w pobliżu aeroklubowego lotniska pod Radomiem. Maszyny najprawdopodobniej zderzyły się w powietrzu i próbowały potem lądować. Obie przewróciły się do góry kołami. W jednej zginęły dwie osoby, z drugiej pilot-instruktor i jego kursant wydostali się o własnych siłach.

Jest raport, jest decyzja. Prezydent Warszawy zwalnia profesora Chazana. Dyrektor szpitala świętej rodziny traci stanowisko, bo jak wynika z kontroli, przekroczył klauzulę sumienia, a w dokumentacji medycznej były  nieprawidłowości. Profesora w obronę bierze kardynał Nycz i pisze w oświadczeniu, że taka decyzja uderza nie tylko w katolików, ale i w pozostałych ludzi.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz, główny antybohater taśm, pozytywnie oceniony. Sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych opowiedziała się przeciwko odwołaniu szefa MSW. Wniosek złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Bartłomiej Sienkiewicz decyzji nie komentuje i czeka na najważniejszą rozgrywkę. Wynik wydaje się przesądzony, bo za ministrem stanie koalicja. PSL stanie też murem za rządem Donalda Tuska.

Nie tylko pogoda krzyżuje wakacyjne plany. Zapewne zupełnie inaczej miała wyglądać wycieczka ojca z pięcioletnim synem w góry. Mężczyzna wybrał się z dzieckiem na Orlą Perć, czyli jeden z najtrudniejszych polskich szlaków. Dziecku zabrakło sił, aby zejść, ojciec nie do końca wiedział, gdzie jest - z pomocą przyszli ratownicy TOPR. My pytamy, z kim i gdzie można się wybrać i na co zwracać uwagę, by nie narażać najmłodszych na niebezpieczeństwo.

Amerykańska armia zwraca się do Hollywood - chce wyposażyć żołnierzy elitarnych. To, co kiedyś było zarezerwowane dla filmu, dziś staje się rzeczywistością. Amerykanie chcą mieć Iron Menów, a dokładnie ich zbroje. "Polska i Świat" o broni przyszłości.

Upada wrocławska spółka giełdowa Gant Development. Nie ma ani grosza, ani majątku - ma za to setki klientów, którzy albo zostaną bez mieszkań, albo będą musieli spłacać jej długi. "Polska i Świat" o największej upadłości w branży deweloperskiej.

Koalicja jest zjednoczona, o jedność walczy teraz opozycja. Pierwsze spotkanie na prawicy nie przyniosło porozumienia. Kolejna runda rozmów już jutro. Prezes Solidarnej Polski stawia warunki, prezes PiS niczego nie obiecuje. Polityczny godowy taniec trwa więc nadal. Jak długo? I kto jaki ma plan awaryjny?

Upomnienie dla kierowcy, czyli czerwona kartka za przekroczenie prędkości. Do akcji wkracza zarządca autostrady A1 i wręcza ulotki. Ostrzeżenia dostaną ci, którzy zbyt szybko będą chcieli dotrzeć nad morze. Nowe metody walki z drogowymi piratami nie wyeliminują jednak tradycyjnych sposobów radzenia sobie z brawurowymi kierowcami. Policja - jak co roku - stawia na kontrole i mandaty.

Od katastrofy samolotu pod Częstochową, gdzie zginęło jedenaście osób, mijają dwie doby. Eksperci analizują sytuację, a śledczy przesłuchują mężczyznę, który jako jedyny ocalał. Z jego zeznań można wnioskować, że samolot spadł, bo miał problemy z silnikiem.

Demoniczny relaks w centrum Poznania, czyli warsztaty jogi. Przed ćwiczeniami ostrzega katolicki portal i zachęca do protestów - joga ma zagrażać życiu wiecznemu i prowadzić do duchowego zniewolenia. Organizatorzy się sprzeciwiają i twierdzą, że to bzdury.

Niemcy mówią stop darmowym drogom - Ministerstwo Transportu w Berlinie chce wprowadzić winiety. Opłaty mają wejść w życie za półtora roku. Dotyczą nie tylko autostrad, ale też lokalnych dróg.

Eksperci przyznają, że to najtragiczniejsza katastrofa małego samolotu cywilnego, do której doszło w Polsce. Zginęło jedenaście osób, jedna cudem się uratowała - to instruktor spadochronowy z Krakowa. Mężczyzna jest w szpitalu - jego stan się poprawia.

Brak porozumienia na linii Kaczyński - Ziobro. Według informacji TVN24 PiS nie spełniło warunków stawianych przez Solidarną Polskę (chodziło o pisemne gwarancje zapewniające miejsca na listach wyborczyc dla polityków Zbigniewa Ziobry). Spotkanie zakończyło sie po dwóch godzinach. W tej sytuacji Solidarna Polska nie wyklucza zawarcia sojuszu z Ruchem Narodowym.

Kupił kozę i postanowił przewieźć ją, jak to zakupy, w bagażniku. O zdarzeniu policję w Ostródzie poinformowała kobieta, która w samochodzie jadącym przed nią zobaczyła głowę kozy. Według jej relacji bagażnik auta otworzył się a zwierzę "rozpaczliwie krzyczało".

Pięcioletni dawca szpiku czyli siła braterskiej miłości. Jameson oddaje szpik dla chorej siostry bo ta cierpi na rzadką chorobę krwi. Gdyby nie on, jej stan zdrowia znacznie by się pogorszył. Operacja udała się, Samanta dochodzi do siebie, a mały superbohater stał się nie tylko dużym wsparciem dla dziewczynki, ale też przykładem, że w każdym wieku można nieść pomoc i walczyć o życie bliskich.

Pierwsze czarne skrzynki w kopalniach. Są już w pięciu miejscach i mają, podobnie jak w samolotach, mierzyć najważniejsze parametry. Urządzenia będą też kontrolować i zmuszać kopalnie do prowadzenia prawidłowych pomiarów stężeń gazów. Co na to górnicy?

Gwałtownie skręcał, zmieniał pasy, hamował - jednym słowem - żółtym Fiatem zajeżdżał drogę innym. Prawdopodobnie chciał doprowadzić do kolizji. Tego na szczęście nie udało się zrobić, ale udało się nagrać film, na którym widać drogowe wyczyny mężczyzny z Rybnika. Kierowca znany jest policji - tak jak znane są podobne triki by najpierw zderzyć się z innym autem, a potem wymusić odszkodowanie.

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. profesora Chazana, pacjentka zapowiada złożenie pozwu a komentarze wokół decyzji profesora nie milkną. Przeciwko dyrektorowi szpitala św. Rodziny staje lekarz, do którego trafiła kobieta z uszkodzonym płodem i opisuje jak wygląda noworodek, który za chwile umrze, bo nie ma dla niego ratunku. Opis jest makabryczny. Profesor Chazan z zarzutami i karą NFZ nie zgadza się - bo jak mówi - jego szpital ma misję.