Polska i Świat

Polska i Świat

Polityczne tło pracy Trybunału

Pytanie posłów Prawa i Sprawiedliwości o zgodność obowiązujących przepisów aborcyjnych z konstytucją trafiło do Trybunału trzy lata temu. Odpowiedzi o czas rozpatrywania sprawy należy szukać w piśmie, jakie do prezes Trybunału Julii Przyłębskiej skierował jeden z sędziów w ubiegłym roku. Materiał Tomasza Marca.

Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawie aborcji

Polskie prawo aborcyjne, które i tak jest jednym z najostrzejszych w Europie, staje się jeszcze bardziej restrykcyjne. Polki mówią: to nie zakończy aborcji. To zakończy bezpieczną aborcję. Michał Tracz.

Medyków jak na lekarstwo

10 tysiącami pacjentów zajmują się dwie lekarki, w dodatku na emeryturze. Tak jest w Braniewie, ale takich miejsc w Polsce jest więcej. Anna Wilczyńska.

Władze Warszawy apelują do pracodawców

Lekarze i eksperci zalecają by zachowywać dystans i unikać tłoku, ale w komunikacji publicznej jest to trudne, a czasem niemożliwe. Dlatego warszawskie władze apelują do pracodawców, by w jak największym stopniu umożliwili pracownikom pracę zdalną. Łukasz Wieczorek.

Ministerstwo Zdrowia sięga po wsparcie sektora prywatnego

W efekcie rozmów Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami sektora prywatnego przybędzie tysiąc łóżek na tzw. cele covidowe. Te łóżka od szpitali prywatnych znajdują się głównie w dużych miastach, a więc tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Inne kraje w Europie na takie rozwiązanie zdecydowały się wcześniej. Anna Wilczyńska.

Sejm uchwalił tak zwaną ustawę covidową

Wśród kluczowych zapisów uchwalonej w czwartek ustawy covidowej są dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek. Barbara Sobska.

Irlandia wprowadza niemal pełny lockdown

W Irlandii obowiązuje piąty, najwyższy, poziom zagrożenia. Przywrócono prawie wszystkie restrykcje, które obowiązywały w trakcie pierwszej fali pandemii. Władze chcą w ten sposób maksymalnie uspokoić sytuację pandemiczną, co pozwoliłoby na zniesienie jak największej liczby restrykcji przed Świętami Bożego Narodzenia. Jacek Tacik.

Zamiast do szkoły, dzieci idą do pracy

Co dziesiąte dziecko na świecie zmuszane jest do pracy. Często w tragicznych warunkach. Był moment, że coś pod tym względem zaczęło się poprawiać, ale pojawiła się pandemia. Z jej powodu kolejni dorośli tracą szansę na zarobek, więc jedyną szansą dla rodziny na pieniądze jest wysłanie syna lub córki nie do szkoły, ale do pracy. Patryk Rabiega.

Sejmowa dyskusja o sytuacji epidemicznej

Mamy strategię i cztery głównie linie obrony. Polska została przygotowana na epidemię - mówi Mateusz Morawiecki. Opozycja jednak wytyka władzy kompletne przespanie okresu między pierwszą a drugą falą epidemii COVID-19 w Polsce. Maciej Warsiński.

Kardynał pytany o sprawę wykorzystywania seksualnego

Chcą przerzucić na mnie odpowiedzialność, a tej odpowiedzialności nie miałem, wiedzy nie miałem - mówi w rozmowie z Piotrem Kraśką kardynał Stanisław Dziwisz. Chodzi o sprawę pana Janusza, który jako nastolatek był wykorzystywany seksualnie przez księdza pedofila. Sprawa miała lata temu trafić właśnie do kardynała Dziwisza, a on sam miał w ogóle nie zareagować. Adrianna Otręba.

Historie walki z COVID-19

Myślałam, że to już koniec - mówi 62-letnia kobieta spod Krakowa. Zaraziła się koronawirusem i dla niej to była droga przez mękę. Nie każdy ma poważne objawy, ale niektórzy opowiadają o nich z płaczem i przerażeniem. Znani i mniej znani ku przestrodze opowiadają swoje historie walki z COVID-19. Sylwia Piestrzyńska.

Nadwaga może wpłynąć na przebieg zakażenia

Waga ciała jest kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na przebieg zakażenia. Nadwaga sprawia, że rośnie ryzyko powikłań, obniża też odporność, a niestety, ograniczenia ostatnich miesięcy sprawiły, że łatwiej przytyć niż schudnąć. Łukasz Wieczorek.

Wracają surowe obostrzenia

Jeśli chodzi o dane epidemiczne sytuacja jest niezwykle poważna, a w codziennym życiu pojawiają się kolejne ograniczenia, które skutkują niewygodami a czasem nawet utratą źródeł zarobku. Stąd powraca pytanie, dlaczego nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej? Maciej Warsiński.