Polska i Świat

Polska i Świat

Działania władz w czasie walki z koronawirusem

Pandemia wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie i majętność - wpłynęła też na politykę. Przez pryzmat walki z koronawirusem ocenialiśmy skuteczność lub nieskuteczność władz oraz pomysły opozycji. Przez pandemię wybory prezydenckie odbyły się później, ale już nie z powodu koronawirusa po drodze zmarnowano wielkie pieniądze. Barbara Sobska.

Losy przedsiębiorców w czasie pandemii

Cztery historie właścicieli z czterech różnych branż, które ucierpiały przez pandemię. Jaki to był dla nich rok? Jak musieli zmienić swoją działalność? Które z tych zmian mogą zostać z nimi na dłużej? Adrianna Otręba.

Polska praworządność pod obstrzałem

Na początku roku zajmiemy się Polską i Węgrami - mówi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. W tym roku polska praworządność była pod wyjątkowym obstrzałem. Michał Tracz.

Zdrowie psychiczne w czasie pandemii

Brytyjscy psychiatrzy twierdzą, że COVID-19 stanowi "największe zagrożenie dla zdrowia psychicznego od czasów drugiej wojny światowej" . To mocne twierdzenie ma swoje odzwierciedlenie w liczbach pacjentów potrzebujących fachowej pomocy. Karolina Bałuc.

Prokuratura ściga za obrazę uczuć religijnych

W porównaniu do poprzednich lat odnotowuje się znaczący wzrost postępowań za tak zwaną obrazę uczuć religijnych. Eksperci zastanawiają się, czy to konieczne, by w konflikcie między wolnością słowa a uczuciami religijnymi państwo musiało wytaczać wszystkie najcięższe działa? To z tego paragrafu zarzuty ma usłyszeć między innymi posłanka Lewicy. Michał Tracz.

Nowe obostrzenia w Polsce

Od poniedziałku Polacy mierzą się z nowymi obostrzeniami. Galerie handlowe w części zamknięte, hotele i stoki też. Zakazane mają być też huczne imprezy sylwestrowe. Nowy Rok powinniśmy przywitać w domu, z najbliższymi. Premier Mateusz Morawiecki precyzuje, że w Sylwestra nie ma godziny policyjnej. Jest za to apel o nieprzemieszczanie się między godziną 19 a 6 rano. Jacek Tacik.

Koronawirus i trudne powroty do domu

Z jednej strony jest szczepionka, z drugiej jest nowa mutacja koronawirusa. Maria Mikołajewska zebrała kluczowe informacje - gdzie ta mutacja już jest, jak świat się przed nią chroni i co wiadomo na temat jej obecności w Polsce. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Szczepienia: 4 dni do godziny zero 

Pierwsze w Polsce szczepienie przeciw COVID-19 odbędzie się za kilka dni, w niedzielę. Pierwsza symboliczna partia szczepionek trafi do naszego kraju dzień wcześniej. Już za to opublikowano informacje o przeciwwskazaniach i potencjalnych skutkach ubocznych oraz o zyskach, nie tylko zdrowotnych, dla tych, którzy na szczepionkę się zdecydują. Anna Wilczyńska.

Gdzie jest Polska w walce z pandemią?

Jak Polska radzi sobie z pandemią? Gorzej niż Iran albo Bangladesz. Tak wynika z najnowszego wydania raportu Bloomberga. Wzięto w nim pod uwagę 53 kraje. Polska zajęła 47. miejsce. Materiał Jacka Tacika.

Pierwsze w życiu święta i już bez guza

Dla malutkiego Marcelka to będą pierwsze w życiu święta. Dla jego rodziny będą cudowne, bo spędzą je razem. A to wcale nie było pewne. U dziecka, gdy było w łonie matki, wykryto guza w klatce piersiowej. Dzięki badaniom prenatalnym lekarze wiedzieli, co zrobić i wszystko skończyło się najlepiej, jak mogło. Reportaż Moniki Celej.

Czytanie jest trendy

To, mówiąc delikatnie, nie był dobry rok. Z tym większą radością możemy powiedzieć, że Karolina Bałuc znalazła w nim jednak coś pozytywnego. Chodzi o czytelnictwo. Czytamy więcej, a książki są coraz częstszym prezentem dla bliskich. 

Kolejki ciężarówek przy porcie w Dover

To wyjątkowo ponure święta dla tysięcy kierowców ciężarówek, którzy utknęli na granicy Wielkiej Brytanii i chcą z Dover dostać się do Unii Europejskiej. Francja wstrzymała ruch na granicy, bo na Wyspach pojawiła się groźna odmiana koronawirusa. Z czasem zgodziła się wpuścić kierowców, którzy będą mieli negatywny test na obecność wirusa, ale to niewiele zmienia. Materiał Michała Tracza.

Gotowa część warszawskiej ekspresówki

Kilkadziesiąt lat mieszkańcy czekali na tę trasę - fragment Południowej Obwodnicy Warszawy został otwarty. 15-kilometrowa ekspresówka z mostem połączyła Wilanów z trasą na Lublin. Do pełni szczęścia brakuje jednak tunelu pod Ursynowem. Na niego kierowcy poczekają jeszcze kilka miesięcy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Polski rynek pracy w czasie pandemii

W związku z pandemią wiele osób musiało się przebranżowić - wiele nadal nie ma perspektyw. Najbardziej ucierpieli młodzi. Ich branże, w których dorabiali lub pracowali, zamknięto. Łatwiej też ich zwolnić, bo nie mają dużego doświadczenia. Materiał Adrianny Otręby.