Polska i Świat

Polska i Świat

Brutalne incydenty przemocy to wyzwanie dla polskiej policji. Policji w ostatnich dniach wyjątkowo mało licznej, bo chorującej. Mało ludzi i mało czasu, by przejąć całą odpowiedzialność za bezpieczeństwo m.in. podczas Marszu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Jaki jest plan? Pyta Maciej Warsiński.

Amerykański gaz i polski plan, by w ten sposób uniezależnić się od dostaw z Rosji. Ma być taniej niż ze Wschodu. I pewniej. Na razie na 24 lata. Jacek Tacik o tym, co oznacza podpisana dziś umowa.

Relacja Gdańsk-Warszawa i na torach znowu wolniej. Pendolino hamuje nawet do 10 kilometrów na godzinę. Nie wszędzie, ale odczuwalnie, bo sypią się kolejowe nasypy. Te, które powstały w ramach niedawnego generalnego remontu. Teraz czas na kolejny.

Handel dziećmi i areszt dla byłego szefa policji w Peru. Miał kierować całym gangiem. Razem z nim zatrzymano kilkadziesiąt innych osób, z pozoru przykładnych, szacownych obywateli. Szczegóły tego procederu są wstrząsające.

Trud pracy służb jest tym większy, że coraz poważniejszy jest zasięg protestu w policji. Lokalne posterunki zamknięte na cztery spusty. Wywieszka "nieczynne do odwołania" działa na wyobraźnię. także na wyobraźnię szefa MSWiA, bo minister usiadł do rozmów z protestującymi.

Sejm jednak za obowiązkiem szczepień. Komisje zdrowia i polityki społecznej nie chcą dalej pracować nad ustawą antyszczepionkowców. Jest rekomendacja, by parlament projekt odrzucił. Pytanie, dlaczego wcześniej zdecydował inaczej.

Najbliższy poniedziałek bez pracy, bez handlu, ale za to ze sporym zamieszaniem. Bo ustawa o 12 listopada wchodzi w życie 8 listopada, czyli zaledwie cztery dni przed. W kalendarzu trzeba dostrzec coś jeszcze, na co zwraca uwagę Maria Mikołajewska.

Różowa mapa samorządowa, ale czy rzeczywistość też? We wtorek prezes Jarosław Kaczyński zaprezentował mapę, podsumowanie i zasadnicze zdanie, że PiS jest zwycięzcą wyborów samorządowych. Konkret24 przyjrzał się zaprezentowanym informacjom.

Nieszczepiona, zakażona - zmarła. Prokuratura chce wiedzieć, czy ktoś swoimi decyzjami nie przyczynił się do tej śmierci. Po tragedii w Poznaniu, gdzie zmarła 14-miesięczna dziewczynka zakażona pneumokokami jest śledztwo, ale także oświadczenie rodziców dziecka.

Kto pykał, a kto pytał - czyli drugoplanowy aktor posiedzenia komisji śledczej do spraw Amber Gold. Oprócz przesłuchania Donalda Tuska swoją rolę odegrał też telefon komórkowy. Momentami swoją obecnością przysłonił świadka.

Donald Tusk o zagrożeniu polexitem. Sprawa jest poważna, a ryzyko realne - mówi szef Rady Europejskiej i przypomina, jak wychodzenie z Unii zaczęło się w Wielkiej Brytanii i do czego doprowadziło. PiS twierdzi, że polexit to absurd, ale już inni politycy w działaniach rządzących absurdu nie widzą. Widzą za to zniechęcenie Unii do Polski i Polaków do Unii.

Są kolejne przypadki zachorowań na Odrę. Co ważne, każde nowe ognisko choroby zaczynało się od osoby nieszczepionej. W Polsce jednak obowiązkowo na odrę szczepi się dzieci dopiero od 1975 roku. Zagrożone jest więc bezpieczeństwo dorosłych, bo ci urodzeni wcześniej szczepionki mogli nie dostać, a inni otrzymali tylko jedną dawkę, która nie daje stuprocentowej ochrony przed chorobą.

W pierwszej turze zdobyli tę samą liczbę głosów - urzędnik i leśnik -  dlatego dogrywka w walce o fotel wójta Bałtowa w świętokrzyskim wzbudziła wielkie emocje. Mieszkańcy wiedząc, że każdy głos może zaważyć o zwycięstwie, tłumnie ruszyli do urn, bijąc frekwencyjny rekord.

Piotr Grzymowicz już trzeci raz walczył w drugiej turze wyborów prezydenckich ze swoim poprzednikiem Czesławem Małkowskim. I trzeci raz zwyciężył, dzięki czemu - jak twierdzą jego zwolennicy - Olsztyn uniknął wstydu. Reporterzy "Polski i Świata" pytali, dlaczego poparciem mieszkańców, choć malejącym, wciąż cieszy się osoba oskarżona o przestępstwa seksualne.