Polska i Świat

Polska i Świat

Resort zdrowia stawia na rezydentów

Rezydenci mają zapełnić braki w systemie zdrowia. Chodzi o tych medyków, którzy są po czwartym roku specjalizacji anestezjologicznej - która trwa sześć lat - i z półrocznym doświadczeniem w opiece na oddziale intensywnej terapii. Jednocześnie będą traktowani jak samodzielni pracownicy, a to znaczy pełną odpowiedzialność, choć nie mają jeszcze pełnego przygotowania do tej roli. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Drogi zamiast autobusów

Wykluczenie komunikacyjne to jeden z wielkich problemów, z których mieszkańcy miast często nie zdają sobie sprawy. W skrócie jest to sytuacja, w której ludzie nie mają jak dostać się do pracy, domu czy na uczelnię. Receptą miał być plan reaktywacji połączeń autobusowych, ale odcięte od świata wsie sięgnęły ledwie po ułamek dostępnych na to pieniędzy. Teraz mają one więc pójść na remonty dróg. Materiał Łukasza Wieczorka.

Protest rolników w Warszawie

Rolnicy chcą kompletnego wycofania nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Nie zgadzają się na propozycje modyfikacji projektu. Na warszawskim proteście byli też obecni politycy przeciwni tej zmianie. PSL oceania, że to prawo jest haniebne, a Konfederacja, że jest niesprawiedliwe, a opór musi być stały i głośny. Natomiast Renata Beger mówi, że to bubel nad buble i trzeba go wycofać, bo inaczej protestujący "zablokują Kaczyńskiego w domu i zabiorą mu kota". Materiał Adrianny Otręby.

Kwestionowana Izba Dyscyplinarna uchyla immunitet sędzi Morawiec

Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet Beacie Morawiec. Sędzia została również zawieszona i obniżono jej połowę uposażenia. Stało się to na wniosek prokuratury, która chce postawić jej zarzuty między innymi przyjęcia korzyści majątkowej. Jej obrońcy mówią, że to proces polityczny, który ma na celu zastraszenie niewygodnych sędziów. Podkreślają, że Izba Dyscyplinarna sądem nie jest i mówią, że trwa właśnie prawny polexit z Unii Europejskiej. Materiał Michała Tracza.

Trudna sytuacja epidemiczna w Polsce

We wtorek w Polsce znowu odnotowano ponad 5 tysięcy nowych zakażeń. Zapytany o sytuację Jacek Sasin odpowiada w Polskim Radiu, że czas na przygotowania do drugiej fali nie został zmarnowany i dodaje, że problemy, jakie występują to "brak woli części środowiska lekarskiego". Materiał Barbary Sobskiej.

TSUE bada sprawę niezawisłości sędziów w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmował się dzisiaj sprawą dwóch Polaków, na których ekstradycję nie zgadza się Holandia. Tamtejsi sędziowie mają ogromne wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce. Jeśli Trybunał uzna, że można odmawiać wydawania obywateli do państw, gdzie nie ma gwarancji niezawisłości sędziowskiej, to wchodzi w grę, że takich odmów względem Polski będzie więcej. Materiał Michała Tracza.

Możliwe zmiany w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Premier i minister rolnictwa zapowiedzieli możliwe zmiany w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. W oczach rolników przegłosowane przez Sejm rozwiązania są dla ich branży zabójcze. Wśród zmian pojawiło się odsunięcie w czasie zakazu hodowli zwierząt na futra. Ma też powstać Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt. Materiał Moniki Celej.

Spada liczba dostępnych respiratorów

Coraz więcej osób w związku z zakażeniem koronawirusem, wymaga terapii z użyciem respiratorów. Teraz zajętych jest prawie połowa dostępnych takich urządzeń ratujących życie. Barbara Sobska sprawdziła, czy wystarczy ich dla wszystkich i czy jest w Polsce wystarczająca liczba specjalistów do ich obsługi.

Urzędnicy wspierają sanepidy

Sytuacja jest bardzo poważna - to szczególne wyzwanie dla Sanepidu, który i bez drugiej fali epidemii był skrajnie przepracowany i wycieńczony. Z pomocą przychodzą dodatkowe pary rąk w postaci wsparcia urzędników: miejskich i wojewódzkich. Tak dzieje się między innymi w Poznaniu i Warszawie. Materiał Łukasza Wieczorka.

Ponad 5 tysięcy osób w szpitalach

Sytuacja epidemiczna zaczyna wymykać się spod kontroli. Aby uniknąć najgorszego, wszyscy wspólnie musimy stosować się rygorystycznie do sanitarnych zaleceń - alarmuje i apeluje zespół ekspertów przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. W szpitalach z powodu koronawirusa jest ponad 5 tysięcy osób. Ponad 400 z nich jest pod respiratorami. Kwarantanną objętych jest ćwierć miliona ludzi. Materiał Jacka Tacika.

Obawy o kadry w polskich szkołach

W województwie kujawsko-pomorskim zmarła pedagog, a na Śląsku ledwie 31-letni nauczyciel. W związku z zakażeniami koronawirusem rosną obawy kadry w polskich szkołach. Związek Nauczycielstwa Polskiego zarzuca władzy, że "nie przedstawiła żadnej strategii dotyczącej ochrony zdrowia" milionów uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty. Materiał Patryka Rabiegi.

Miasta próbują łatać budżety

Przez pandemię podrożeje komunikacja miejska. Kraków proponuje podwyżkę za bilety miesięczne prawie o 40 procent. Wrocław już zdecydował. Droższe bilety wprowadzi od nowego roku. Miasta stają przed trudną decyzją. Z jednej strony muszą łatać budżety, z drugiej nie chcą zrazić mieszkańców do jazdy tramwajami i autobusami. Łukasz Wieczorek.

Pandemia uderza w rynek pracy

Są nowe dane dotyczące rynku pracy w pandemii, które mogą zaskakiwać. Bezrobocie udało się wyhamować, ale wielu z nas skarży się na obniżone pensje. Pracę straciły przede wszystkim kobiety. Teraz jak nigdy wcześniej, w strachu przeszukują ofert pracy. Michał Tracz.

Resort zdrowia wprowadza szpitale koordynacyjne

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć liczbę łóżek dla zarażonych pacjentów i wprowadza szpitale koordynacyjne – Anna Wilczyńska ustaliła, jak mają działać i czy nie spowoduje to chaosu w służbie zdrowia.

Zarzuty dla młodej aktywistki

Jest pierwsze zatrzymanie za akcje przed Ministerstwem Edukacji Narodowej, gdzie farbą wypisano imiona młodych ludzi, którzy popełnili samobójstwo, bo byli prześladowani ze względu na orientację seksualną. Zatrzymana została młoda aktywistka - ma postawiony zarzut, ale może liczyć też na wsparcie. Monika Celej.

Świątek nie zagra w dwóch finałach French Open

Iga Świątek nie zagra w dwóch finałach tegorocznego Roland Garros. Polka w parze z Amerykanką Nicole Melichar pożegnała się z tym turniejem po niesamowitym półfinale w deblu. Teraz walczyć na korcie będzie sama - stawka wysoka – mistrzostwo French Open. Tomasz Marzec. 

Wzrost zakażeń po otwarciu szkół

Po rosnącej liczbie zakażeń i wprowadzeniu strefy żółtej na terenie całego kraju, wraca temat szkół, bo kolejne placówki przechodzą na pracę zdalną, a mamy dopiero początek października. Jacek Tacik.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Czarnka

Szpitale zakazują odwiedzin, ale nie do wszystkich zakazy przemawiają. Przyszły minister Przemysław Czarek odwiedza swoją babcie w szpitalu, po czym dwa dni później informuje o zakażeniu koronawirusem. Opozycja uważa, że jest to nieetyczne i składa zawiadomienie do prokuratury. Barbara Sobska.

Brakuje miejsc w szpitalach

Niektórzy pacjenci muszą uzbroić się w dużą cierpliwość. Chora na COVID-19 77-latka spędziła 15 godzin w namiocie przed szpitalem w Kielcach. Bez jedzenia, picia i przez jakiś czas bez ogrzewania. Rodzina kobiety twierdzi, że szpital nie zaopiekował się pacjentką i że sama zanosiła jej herbatę i koc. Szpital tłumaczy się brakiem miejsc. Wojewoda świętokrzyski mówi nie o fali zakażeń a o tsunami. Sylwia Piestrzyńska.