Polska i Świat

Polska i Świat

Globalne ocieplenie widać nawet w wiosce świętego Mikołaja. Rovaniemi zamiast w śniegu w te Mikołajki w błocie. Turyści w kłopocie, bo w planach mieli kulig. Ostatecznie trochę śniegu spadło, ale wyraźnie mniej niż przed laty.

Wolność słowa to ogromna wartość, ale ma swoje granice. Sąd wydaje wyrok w procesie Kaczyński-Wałęsa i nakazuje byłemu prezydentowi przeprosić prezesa PiS. Nie za wszystko. Za sugestie, że przyczynił się do śmierci brata w Smoleńsku.

Koniec z parkowaniem na chodnikach? Sprawą zajęli się posłowie. Warszawskie stowarzyszenie Miasto jest nasze zaproponowało, żeby zabronić stawiania aut na chodnikach, jeżeli nie ma na nich wyznaczonych miejsc parkingowych. Komisja do spraw petycji nie mówi nie. Na razie poprosi o opinię rząd i samorządy. Potem zapadnie decyzja czy i jakie wprowadzić zmiany.

Naukowcy mówią, że to kwestia najbliższej dekady. Jeśli w tym czasie nie zrobimy nic istotnego dla klimatu, nasze późniejsze działania mogą być bezsensowne. To oznacza dla nas poważne konsekwencje. Na konferencji klimatycznej w Katowicach eksperci prezentują raport i apelują o szybkie działania na każdym poziomie organizacji.

Gdy ogłaszano reformę edukacji, Anna Zalewska obiecywała, że uczniowie nie odczują zmiany. Dziś mówi to samo, ale liczby które podaje nie przekonują ani rodziców, ani nauczycieli. Chodzi o przyszłoroczną rekrutację do liceów i podwójny rocznik. Minister dalej zapewnia, że miejsc w liceach i technikach starczy dla każdego. Przeciwnicy reformy natomiast kiwają głową i mówią, że może i starczy, ale nie niekoniecznie tam, gdzie uczniowie chcieliby pójść. Warszawa rozważa nawet wprowadzenie zajęć w sobotę.

Do czerwca 2019 roku światło dzienne powinny ujrzeć dane dotyczące pedofili w polskim Kościele. Ofiary księży w zapewnienia kleru jednak wątpią. Boją się, że upublicznione dane mogą być zafałszowane. Część z nich domaga się nawet powołania państwowej komisji do zbadania przestępstw i przypadków ich tuszowania. Politycy już mówią "nie".

Weganizm u dzieci może powodować uszkodzenia mózgu - alarmują lekarze z Danii. W jednym z tamtejszych miast wprowadzono zakaz wegańskich potraw w stołówkach publicznych i w żłobkach. Okazuje się, że dzieci z taką dietą nie brakuje również w Polsce. Pojawiają się pytania, czy jest to zdrowe i bezpieczne.

Trzeciego dnia szczytu klimatycznego, którego celem jest szukanie rozwiązań na poprawę klimatu i utrzymania porozumień paryskich, Andrzej Duda swoimi słowami zaskakuje. Polski prezydent nie bacząc na to, co dzieje się w Katowicach, zapewnia, że Polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i to się nie będzie zmieniało, czym wywołuje lawinę komentarzy.

Jaką drogę wybierze Nowoczesna? Są różne scenariusze i różne poglądy. Szefowa partii Katarzyna Lubnauer współpracę w ramach Koalicji Obywatelskiej nadal widzi, ale nie chce połączenia Nowoczesnej z PO. Szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz za połączeniem klubów już jest.

Sojusz tronu z ołtarzem. Choć na dłuższą metę może szkodzić obu, na razie jednak przynosi im zysk. Bo do ojca Rydzyka szerokim strumieniem płyną rządowe dotacje, a z eteru płyną słowa poparcia dla rządzących. Na urodzinach Radia Maryja zjawili się premier z najważniejszymi ministrami. Były tańce, śpiewy i pytanie o dofinansowanie.

Reagujemy wolniej niż trzeba, a zmiany postępują szybciej, niż zakładaliśmy. Sekretarz generalny ONZ otwierając szczyt nie pozostawia złudzeń i mówi jasno, że "mamy poważne kłopoty". Mamy też zapasy węgla, które dają nam niezależność i nie mamy ochoty z nich rezygnować - odpowiada prezydent Andrzej Duda.

Na Śląsku trwa szczyt klimatyczny, na którym powinno się ustalić, w jaki sposób zrealizować cele, które postawiliśmy sobie trzy lata temu, w Paryżu. Tyle, że tam decyzje podejmowali przedstawiciele najważniejszych gospodarek świata, a w Katowicach ich nie ma.

Za ponad cztery i pół miliona złotych sprzedano pracę Wojciecha Fangora. - To jest absolutny rekord, sztuka współczesna po raz pierwszy przebiła sztukę klasyczną - twierdzą eksperci. Kolejna aukcja z pracami Fangora już niebawem i szacuje się, że rekord może zostać pobity.

W Katowicach ostatnie godziny przygotowań przed szczytem klimatycznym COP24. Przyjadą delegaci z całego świata, ale światowych przywódców jak prezydenta Stanów Zjednoczonych, kanclerz Niemiec, czy prezydenta Francji zabraknie. Lista nieobecnych jest długa, dlatego ekolodzy pytają o sens takiego szczytu, z kolei byłego ministra środowiska Marcina Korolca bardziej niż lista nieobecnych martwi to, że goście zobaczą Jastrzębską Spółkę Węglową - jednego ze sponsorów.