Rynki

Rynki

Wzrosty na Wall Street. Nasdaq z rekordem

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Nasdaq Composite przekroczył po raz pierwszy od 15 lat poziom 5 tysięcy punktów.

Nasdaq Composite na historycznej górce. Pękło 5 tys. punktów

Amerykański indeks Nasdaq Composite przebił w poniedziałek barierę 5 tys. punktów, osiągając maksymalny poziom 5001,07 po raz pierwszy od 15 lat. Przyczyniły się do tego mieszane dane z gospodarki. Ostatni raz taką górkę indeks uzyskał w marcu 2000 roku, kiedy pękła banka spekulacyjną spółek związane z branżą informatyczną.

PKN Orlen zwalnia. 246 osób odejdzie dobrowolnie

Do rozpoczętego w PKN Orlen w ramach restrukturyzacji Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) pracowników zgłosiło się 246 osób, czyli o 66 więcej niż zakładano. Wszystkie złożone przez pracowników wnioski w sprawie odejść zostały zaakceptowane.

Nowa Kompania Węglowa zanotuje spory zysk. "Nie będzie fedrowania na hałdy"

Nowa Kompania Węglowa, w której ma się znaleźć 11 kopalń w 2017 r. ma mieć 2 mld zysku EBITDA i sprzedawać rocznie 28 mln ton węgla - wynika z biznesplanu, który został w poniedziałek przedstawiony w ministerstwie skarbu państwa. Będzie to możliwe dzięki wydzieleniu nierentownych kopalń, dostosowaniu się do potrzeb rynku i optymalizacji kosztów wydobycia.

OPEC zalewa rynek ropą. Ceny znów niższe

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na zwiększenie produkcji przez OPEC - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 49,22 USD, po zniżce o 54 centy.

Londyn blokuje sprzedaż pól naftowych rosyjskiemu oligarsze

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że zablokował sprzedaż 12 złóż gazu i ropy naftowej na Morzu Północnym, rosyjskiemu oligarsze Michaiłowi Fridmanowi. Stawia to pod znakiem zapytania finalizację transakcji między Rosjanami a niemieckim RWE.

Buzek w TVN24 Biznes i Świat: unia energetyczna nie jest skierowana przeciw komukolwiek

- Projekt unii energetycznej nie jest przeciwko komukolwiek. Jeśli ktoś chciałby stosować broń energetyczną wobec państw Unii Europejskiej, to może myśleć, że to projekt przeciwko niemu. My nie pozwalamy na stosowanie broni energetycznej - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Jerzego Buzka "jesteśmy znowu w fazie gorącej wojny gazowej".

Grecja dostanie pomoc. Niemiecki parlament "za"

Bundestag zatwierdził uzgodnione między Atenami i eurogrupą przedłużenie pomocy finansowej dla Grecji. Za dalszą pomocą zagłosowało 542 parlamentarzystów. Wśród nich byli członkowie rządzącej koalicji CDU/CSU-SPD, a także opozycyjna partia Zielonych.

"Kommiersant": unia energetyczna groźna dla Rosji

Unia Europejska nie włączyła Rosji do grona swoich strategicznych partnerów energetycznych - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant", komentując przyjętą poprzedniego dnia przez Komisję Europejską strategię budowy unii energetycznej UE.

Europejski Trybunał orzekł, że zapis umowy kredytowej można uchylić. Oręż dla "frankowiczów"?

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości, orzekając ws. pary węgierskich "frankowiczów", dopuścił możliwość podważenia zapisu umowy kredytowej, na podstawie którego wyliczana jest rata. Aby to zrobić trzeba jednak wykazać, że konkretny zapis nie był głównym przedmiotem umowy oraz, że nie został wyrażony prostym i zrozumiałym językiem. Czy ten wyrok może być orężem w sądowych bataliach polskich "frankowiczów"? Zapytaliśmy ekspertów.

Były minister skarbu przekonuje: gaz z Rosji nie jest nam potrzebny, wystarczy ten z Europy Zachodniej

Powinniśmy wykorzystać fakt powstania unii energetycznej do tego, aby całkowicie odejść od zakupów gazu z Rosji. Ten gaz jest nam niepotrzebny - powiedział w TVN24 Biznes i Świat były minister skarbu Mikołaj Budzanowski, chwaląc założenia unii energetycznej. - W tym roku zostanie oddany do użytku terminal LNG w Świnoujściu, do tego będą nowe połączenia międzysystemowe. Mamy otwarty rynek do gazu z zachodniej Europy i to nam wystarczy - przekonywał Budzanowski.

Rynek zalany ropą. Ceny znów spadają

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po publikacji cotygodniowego raportu o amerykańskich zapasach paliw - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,41 USD, po zniżce o 58 centów.