Prawo

Prawo

Pełnomocnictwo pocztowe – na czym polega i jak złożyć wniosek?

Pełnomocnictwo pocztowe, czyli upoważnienie określonej osoby do odbioru przesyłek lub przekazów pocztowych, to rozwiązanie, które umożliwi ich odebranie w razie nieobecności adresata. Może ono zostać udzielone na czas określony lub bezterminowo, dotyczyć ogółu przesyłek lub jednej, szczegółowo określonej. 

Wojska Obrony Terytorialnej. Jak dostać się do WOT, ile trwa szkolenie i na czym polega służba?

W 2021 roku Wojska Obrony Terytorialnej liczyły 32 tys. żołnierzy, na 2023 przewiduje się wzrost tej liczny do 55 700 tys. Żołnierze WOT pełnią służbę na obszarze swojego zamieszkania, a ich głównym zadaniem jest ochrona i wspieranie miejscowej ludności w czasie pokoju, np. podczas klęsk żywiołowych, oraz wojny – działania militarne. Choć służba pełniona jest zazwyczaj w czasie wolnym od pracy, wiele przepisów chroni prawa zarówno pracodawcy, jak i żołnierza WOT. 

Powołanie do wojska. Kto podlega służbie wojskowej w przypadku powszechnej mobilizacji?

Obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona 1 stycznia 2010 roku – jej głównym celem było przygotowanie rezerw do zadań obronnych na wypadek ewentualnej wojny. Szkolenia obejmowały m.in. korzystanie z broni i wykorzystanie sprzętu militarnego. W jakiej sytuacji obywatele RP mogą obecnie stanowić rezerwy dla zawodowej armii? Kto podlega służbie wojskowej w przypadku powszechnej mobilizacji?

Przedawnienie roszczeń – kiedy następuje? Jak liczyć termin przedawnienia?

Niespłacanie ciążących na sobie roszczeń grozi poważnymi konsekwencjami, z kolei niedomaganie się przez wierzyciela ich spłaty może skończyć się przedawnieniem. Wówczas dłużnik nie jest już zobowiązany do spłaty roszczenia. Czym dokładnie jest przedawnienie roszczeń i jakie ma konsekwencje? Po jakim czasie przedawniają się mandaty?

Edukacja domowa – czym jest? Kto może z niej skorzystać?

Nie każdy ma świadomość, że obowiązek szkolny dziecka może być realizowany we własnym domu. Edukacja domowa oznacza, że rodzice sami biorą odpowiedzialność za edukację swojego dziecka i zapewniają mu odpowiednie warunki. Jak w praktyce wygląda nauczanie dziecka w domu? Kto i w jaki sposób może wnioskować o zgodę na prowadzenie edukacji domowej?

Giełda długów – co to takiego i jak działa

Giełda długów czy też giełda wierzytelności to stosunkowo nowy rejestr informacji gospodarczych, który staje się coraz bardziej popularny. Krajowa giełda długów stanowi doskonały sposób na odzyskanie wierzytelności, a co najważniejsze działa całkowicie zgodnie z prawem. Czym dokładnie jest internetowa giełda długów i w jaki sposób pomaga wierzycielom odzyskać należności?

Licytacje komornicze – czym są i kto może wziąć w nich udział?

Licytacje komornicze to forma publicznej sprzedaży ruchomości lub nieruchomości dłużnika w celu ich spieniężenia i zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła możliwość przeprowadzania licytacji online, uruchomiona została bowiem elektroniczna platforma licytacji komorniczych.