Prawo

Prawo

Jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?

Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej powinien złożyć właściciel nieruchomości po spłacie kredytu. Wierzyciel zobowiązany jest zaś w takiej sytuacji do dokonania czynności, które umożliwią takie wykreślenie. Wniosek o wykreślenie hipoteki należy złożyć na formularzu KW-WPIS, czyli wniosku o wpis do księgi wieczystej. Jak wypełnić i złożyć wniosek?

Ile ważna jest recepta? Siedem dni, 30, 120 czy może 365?

Zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, od 8 stycznia 2020 r. na terenie Polski, poza kilkoma wyjątkami, istnieje obowiązek wydawania elektronicznych recept. Wątpliwości jednak budzą terminy realizacji e-recept.

Unieważnienie małżeństwa – z jakich powodów można unieważnić ślub kościelny?

Gdy małżonkowie podejmują decyzję o rozstaniu, zazwyczaj dochodzi do rozwodu. W uzasadnionych przypadkach można jednak ubiegać się o unieważnienie ślubu kościelnego, a także stwierdzenie nieważności małżeństwa cywilnego. Jakie mogą być przyczyny unieważnienia małżeństwa? Jak wyglądają procedury? Czy istnieje możliwość unieważnienia małżeństwa cywilnego?

Jak złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych? Komu przysługuje?

Sprawy sądowe mogą się wiązać z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Zgodnie z przepisami, w niektórych sytuacjach można liczyć na zwolnienie z kosztów sądowych. Warto wiedzieć, co trzeba zrobić, aby było to możliwe. Jak złożyć wniosek do sądu o zwolnienie z opłat? Komu takie zwolnienie przysługuje?

Co to jest podżeganie i czy jest karalne?

Podżeganie jest to nakłanianie kogoś do popełnienia przestępstwa. Aby można było mówić o wystąpieniu podżegania, działanie musi być świadome – podżegacz musi chcieć, żeby osoba trzecia popełniła przestępstwo, na przykład podżega do pobicia. Prawo zna również instytucję podżegania do nienawiści. Przepisy regulujące podżeganie zawarte są Kodeksie karnym. W artykule wyjaśniamy, jak odróżnić podżeganie od pomocnictwa i podżeganie od sprawstwa. Podajemy, jakie konsekwencje z tytułu podżegania przewidział ustawodawca.

Czym jest szalbierstwo i co za nie grozi?

W literaturze szalbierz to pejoratywne określenie osoby, która oszukuje i wykorzystuje kogoś. Słownik języka polskiego definiuje szalbierstwo jako oszustwo, zwłaszcza wyłudzenie czegoś, a słownik synonimów podaje, że szalbierstwu blisko do macherstwa, malwersacji czy bałamuctwa. Polskie prawo szalbierstwem nazywa skorzystanie z jakiegoś świadczenia lub usługi bez zamiaru zapłaty należności. W artykule rozstrzygniemy, czym jest szalbierstwo (przestępstwo czy wykroczenie?) i co za nie grozi.

Delikt – na czym polega odpowiedzialność cywilna deliktowa?

Odpowiedzialność deliktowa to obok odpowiedzialności kontraktowej jeden z rodzajów odpowiedzialności cywilnej. Polega ona na odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, czyli tzw. deliktem. Szczególnym rodzajem deliktu jest delikt konstytucyjny. 

Pełnomocnictwo pocztowe – na czym polega i jak złożyć wniosek?

Pełnomocnictwo pocztowe, czyli upoważnienie określonej osoby do odbioru przesyłek lub przekazów pocztowych, to rozwiązanie, które umożliwi ich odebranie w razie nieobecności adresata. Może ono zostać udzielone na czas określony lub bezterminowo, dotyczyć ogółu przesyłek lub jednej, szczegółowo określonej.