Ułatwienia dla migrantów zarobkowych. Komisja poparła rządowy projekt

Rząd chce ułatwień w korzystaniu z prawa swobodnego przepływu pracownikówShutterstock

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się za ułatwieniami i pomocą w korzystaniu z prawa do swobodnego przepływu pracowników wewnątrz UE. Zmiany mają zapewnić m.in. wsparcie równego traktowania takich osób i przeciwdziałać ich dyskryminacji.

Komisja podczas środowych obrad nie zmieniła treści projektu. Zmieniono jedynie tytuł - zamiast numeru i nazwy dyrektywy unijnej posłowie zdecydowali wymienić trzy ustawy, które projekt zmienia.

O projekcie

Rządowy projekt zmian dotyczy ustaw o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, o Państwowej Inspekcji Pracy i o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Rząd chce ułatwień w korzystaniu z prawa swobodnego przepływu pracowników, a projekt nie zmienia - nie ogranicza, ani nie rozszerza - ich praw - zaznaczył. Projekt przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej zakłada, że to ten resort będzie instytucją odpowiedzialna za promocję praw osób korzystających z tych przepisów. Do tej pory przebywający w Polsce pracownicy z państw unijnych oraz członkowie ich rodzin otrzymywali z PIP porady prawne dotyczące prawa pracy i dostępu do zatrudnienia. Po zmianach będą mogli liczyć także na pomoc w takich kwestiach jak: dostęp do przywilejów socjalnych i podatkowych; członkostwo w związkach zawodowych; dostęp do zasobów mieszkaniowych; dostęp do kształcenia, nauki zawodu i szkolnictwa zawodowego dla dzieci; pomoc udzielana przez urzędy pracy. W ustawie o promocji zatrudnienia dopisane mają zostać obowiązki dotyczące promowania, monitorowania i analizowania skali zjawiska swobodnego przepływu pracowników i ich równego traktowania. Resort rodziny i pracy będzie mógł zlecać niezależne badania tego zjawiska i sprawdzać, czy w Polsce nie ma nieuzasadnionych ograniczeń, przeszkód lub dyskryminacji przy stosowaniu prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników.

Nowe zadania

Według projektu, pozytywnie ocenionym przez komisję, nowym zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy będzie udzielanie niezależnego poradnictwa prawnego dla wspierania równego traktowania obywateli państw członkowskich UE oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników oraz członków ich rodzin. PIP będzie wspierać ich i analizować dostęp do zatrudnienia takich osób, ich warunki zatrudnienia i pracy, dostęp do przywilejów socjalnych i podatkowych, szkoleń i pomocy urzędów pracy oraz prawa do ich udziału w związkach zawodowych oraz radach pracowników. Z Inspekcją w realizacji tych zadań mają współdziałać m.in. administracja państwowa i samorządowa, związki zawodowe i organizacje pracodawców, samorząd załogi oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. PIP uzyska też prawo do uzyskiwania informacji o korzystających z prawa do swobodnego przepływu osób, m.in. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędów skarbowych. Inspekcja będzie mogła dla realizacji nowych zadań zatrudnić dwie osoby, a po czterech latach kolejną.

Obcokrajowcy w Polsce

Z danych zawartych w ocenie skutków regulacji projektowanych zmian wynika, że 1 stycznia 2016 r. 63,5 tys. obywateli UE posiadało ważne prawo pobytu w Polsce, a 7,1 tys. prawo stałego pobytu. Nie wiadomo ile osób faktycznie przebywa rzeczywiście na terytorium Polski, ponieważ nie ma obowiązku wyrejestrowania tych dokumentów. W 2015 r. wydano ponad 9 tys. dokumentów potwierdzających pobyt obywatela UE i ponad 500 potwierdzających prawo stałego pobytu. Na koniec 2015 r. w ZUS zgłoszonych było 29,8 tys. osób z obywatelstwem jednego z państw UE i EOG - 19,9 tys. pracowników i 5,7 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą; pozostałe osoby to przeważnie wykonujący pracę na umowę zlecenia. Projektowana nowelizacja miałaby wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Teraz projektem w drugim czytaniu może zająć się Sejm.

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?
Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej? tvn24bis.pl

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Globalne przejście na pojazdy elektryczne będzie miało "daleko idący" wpływ na inwestycje, produkcję, handel międzynarodowy i zatrudnienie - stwierdził we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach aktualizacji prognoz światowego wzrostu gospodarczego.

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Źródło:
Reuters

- Prowadzę schronisko dla osób bezdomnych. Coraz młodsi ludzie do nas trafiają - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 Rusłan Oniszczuk z Monaru. W ten sposób komentował wyniki najnowszego raportu na temat ubóstwa w Polsce. Zdaniem Piotra Ikonowicza, społecznika i prawnika, lektura opracowania prowadzi do wniosku, że "praca nie wyzwala z biedy".

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Zwiększenie sieci płatnych dróg o około 1,6 tysiąca kilometrów zakłada przyjęte przez rząd rozporządzenie - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Nowe przepisy będą dotyczyć wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton, czyli ciężarówek i autobusów.

Od listopada więcej płatnych dróg

Od listopada więcej płatnych dróg

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przewiduje on obowiązek tworzenia stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców w przypadku przekroczenia tam dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu.

Obowiązkowe strefy czystego transportu. Jest decyzja rządu

Obowiązkowe strefy czystego transportu. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wydał nienależycie, nieracjonalnie i nieefektywnie ponad 148 milionów złotych na kampanie społeczne prowadzone od 2016 roku do połowy roku 2023 - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. W wyniku kontroli NIK przygotowała zawiadomienia do prokuratury w sprawie trzech byłych urzędników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Finansów.

"Zwroty, które cieszą". Są zawiadomienia do prokuratury

"Zwroty, które cieszą". Są zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
PAP

W Polsce z usług tylko jednego banku korzysta obecnie 45 procent Polaków. To o 10 punktów procentowych mniej niż wynosi europejska średnia - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Kearney.

Raport w sprawie kont. "Banki powinny mocniej postawić na obsługę klienta"

Raport w sprawie kont. "Banki powinny mocniej postawić na obsługę klienta"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2024 roku spadła o 3,0 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. GUS poinformował również, że w ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 5,7 procent. "To jest bez dwóch zdań jeden z najgorszych odczytów sprzedaży detalicznej, jakie kiedykolwiek widzieliśmy" - ocenili ekonomiści.

"Konsument umarł". Takiego wyniku się nie spodziewano

"Konsument umarł". Takiego wyniku się nie spodziewano

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące nałożenia kary pieniężnej na spółkę LPP w sprawie niepodania niezwłocznie przez spółkę informacji o kluczowych warunkach i strukturze transakcji sprzedaży przez spółkę 100 procent udziałów spółki RE Trading OOO - podała KNF w komunikacie. LPP w oświadczeniu wskazało, że w dniach 8-10 maja 2022 roku trwały negocjacje, a szczegóły warunków umowy były sporządzane w kolejnych dniach.

Polski gigant odzieżowy może otrzymać karę

Polski gigant odzieżowy może otrzymać karę

Źródło:
PAP

Aplikacja i bankowość internetowa działają już prawidłowo - poinformował w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych Alior Bank. Wcześniej klienci mieli problemy w korzystaniu z usług takich jak Alior Online, Alior Mobile, Business Pro oraz Kantor Walutowy.

Awaria usunięta. "Aplikacja i bankowość internetowa działają prawidłowo"

Awaria usunięta. "Aplikacja i bankowość internetowa działają prawidłowo"

Źródło:
tvn24.pl

Zamrożenie cen energii w 2025 roku to koszt około 4,4 miliarda złotych - przekazała we wtorek ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, pomysł przedłużenia osłon energetycznych popiera zarówno premier, jak i liderzy partii politycznych.

"Nikt nie ma takich planów". Deklaracja ministry

"Nikt nie ma takich planów". Deklaracja ministry

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie wyjaśniające po zmianach wprowadzonych w serwisie Facebook przez spółkę zarządzającą tą platformą z amerykańskiej grupy Meta (Meta Platforms Ireland) - podał UOKiK w komunikacie. Treści polskich wydawców na platformie wyświetlane są w postaci pojedynczego odnośnika, a nie jak to było dotychczas, jako graficzny podgląd materiału. Zmiana mogła spowodować niższe zainteresowanie treściami dziennikarskimi oraz zmniejszyć liczbę odsłon artykułów - ocenił urząd.

Meta pod lupą polskich urzędników. Jest postępowanie

Meta pod lupą polskich urzędników. Jest postępowanie

Źródło:
PAP

Uwaga na fałszywe wiadomości podszywające się pod bank - alarmuje w komunikacie PKO BP. "Nie otwieraj załączników i nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach. Jeśli klikniesz w link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" - ostrzegają przedstawiciele banku.

Oszuści podszywają się pod PKO BP. "Możesz stracić pieniądze"

Oszuści podszywają się pod PKO BP. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) wydała pierwsze wytyczne dotyczące dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Bruksela wskazała, że od początku 2025 roku przestaną być dofinansowane nowe piece na paliwa kopalne, w tym na gaz.

Koniec pieców na gaz. To będzie pierwszy etap

Koniec pieców na gaz. To będzie pierwszy etap

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Kończą się środki na Czyste Powietrze, programowi trzeba zapewnić stałe finansowanie - stwierdził Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego. Dodał, że wyczerpują się nawet pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczone na ten cel.

Gigantyczny program "jedzie na oparach". Apel do rządu

Gigantyczny program "jedzie na oparach". Apel do rządu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji autopoprawkę przesuwającą o sześć miesięcy wejście w życie pełnego systemu kaucyjnego - podano na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego.

System kaucyjny opóźniony. Autopoprawka w konsultacjach

System kaucyjny opóźniony. Autopoprawka w konsultacjach

Źródło:
PAP

Serwis społecznościowy X ujawnił najnowszą wersję swojego regulaminu, która ma wejść w życie już 15 listopada. Jedna zmiana przykuła szczególną uwagę użytkowników. Jak pisze CNN, niektórzy zaczęli już usuwać z platformy swoje zdjęcia.

Popularny serwis szykuje zmiany. Są kontrowersje

Popularny serwis szykuje zmiany. Są kontrowersje

Źródło:
CNN

Zaledwie rok po ponownym otwarciu sklepów amerykańska sieć z artykułami dla niemowląt Buy Buy Baby zdecydowała o zamknięciu wszystkich swoich placówek handlowych - pisze CNN. Detalista ma skupić się na sprzedaży internetowej.

Nieudany powrót. Sieć zamyka sklepy

Nieudany powrót. Sieć zamyka sklepy

Źródło:
CNN

"Otwieramy nowy rozdział w historii polskiego samorządu: 345 miliardów złotych więcej w ciągu dziesięciu lat" - napisał w poniedziałek na platformie X minister finansów Andrzej Domański, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy dotyczącej finansów samorządowych.

Zmiany w finansach samorządowych. "Otwieramy nowy rozdział"

Zmiany w finansach samorządowych. "Otwieramy nowy rozdział"

Źródło:
PAP

500 plus nie wpłynęło negatywnie na aktywność zawodową kobiet - wynika ze sprawozdania Rady Ministrów wysłanego do Sejmu. Jednocześnie, jak zauważyła poniedziałkowa "Rzeczpospolita", rząd po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie przyznał, że program poniósł klęskę w dziedzinie demografii.

Rząd przyznał to po raz pierwszy. "Klęska"

Rząd przyznał to po raz pierwszy. "Klęska"

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Globalne wydatki w odnawialne źródła energii (OZE) mogą wynieść dwa biliony dolarów w 2024 roku - wynika z szacunków ManpowerGroup. Zdaniem analityków dzięki transformacji energetycznej ma powstać ponad 10 milionów nowych miejsc pracy w tej dekadzie.

Na tych pracowników będzie zapotrzebowanie

Na tych pracowników będzie zapotrzebowanie

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach we wrześniu 2024 roku wyniosło 8140,98 złotego, co oznacza wzrost o 10,3 procent rocznie - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Przeciętne wynagrodzenie. Najnowsze dane

Przeciętne wynagrodzenie. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2024 roku spadła o 0,3 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9 procent - podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ekonomiści spodziewali się lepszych wyników.

Najnowsze dane z przemysłu poniżej oczekiwań

Najnowsze dane z przemysłu poniżej oczekiwań

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu w ujęciu rocznym spadła o 9 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu do ubiegłego miesiąca odnotowano natomiast wzrost o 12 procent.

Kluczowa branża ze spadkiem. "Od początku roku jest pod negatywnym wpływem"

Kluczowa branża ze spadkiem. "Od początku roku jest pod negatywnym wpływem"

Źródło:
tvn24.pl

Mimo uwag, między innymi Europejskiego Banku Inwestycyjnego do projektu programu dopłat do rowerów elektrycznych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie rezygnuje z niego. Fundusz szuka "optymalnego" źródła finansowania programu.

Co z dopłatami do rowerów elektrycznych?

Co z dopłatami do rowerów elektrycznych?

Źródło:
PAP