Pieniądze

Pieniądze

Internetowi piraci piorą brudne pieniądze

Coraz częściej naruszanie praw autorskich w internecie np. przez pirackie serwisy filmowe, wiąże się z praniem brudnych pieniędzy przez fikcyjne spółki - mówił Jarosław Mojsiejuk prezes Stowarzyszenia Sygnał podczas środowego Copycamp w Warszawie.

"Podatek bankowy wstrzyma rozwój kraju"

Szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz apeluje o rozwagę ws. podatku bankowego, tak by nie obrócił się on przeciwko bezpieczeństwu polskich instytucji finansowych: "Możliwości udzielania kredytów firmom przez sektor bankowy w Polsce są obecnie jednymi z najniższych w UE".

"Politycy zmierzają do emerytury obywatelskiej"

Jedynie zakaz reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych jest niezgodny z konstytucją. Pozostałe zaskarżone zapisy wprowadzono zgodnie z prawem - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. - Politycy zmierzają do czegoś znacznie gorszego, czyli do tzw. emerytury obywatelskiej - mówił w TVN24 Biznes i Świat prof. Jerzy Stępień.

Stopy procentowe bez zmian. Ale ceny rosną

W ocenie Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych kwartałach dynamika cen będzie powoli rosnąć - głosi komunikat RPP. Rada postanowiła w środę utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Dziś decydujące orzeczenie w sprawie emerytur. Reforma zostanie cofnięta?

- Liczę, że dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego fundusze znów będą mogły inwestować w obligacje. Bo chyba wolimy mieć dług publiczny w kraju a nie za granicą - powiedział w "Otwarciu Dnia" dr Wojciech Nagel z Business Center Club. Z kolei Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE stwierdził, że zmiany w OFE spowodowały pogorszenie bezpieczeństwa systemu emerytalnego.

RPP znów nie zaskoczyła: stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował w środę NBP w komunikacie po dwudniowym posiedzeniu rady. To decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Finlandia eksperymentuje: 800 euro dla każdego co miesiąc

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy, jeśli zrealizują się plany przedstawione w ubiegłym tygodniu przez fiński zakład ubezpieczeń społecznych KELA.

Co zrobić, żeby Polki rodziły więcej dzieci? Uczmy się od Francuzów

Analitycy PricewaterhouseCoopers zestawili ze sobą systemy wsparcia z całej Unii Europejskiej. Polska na tle innych państw "28" uplasowała się na końcu tabeli, zarówno pod względem wysokości zasiłków, jak i dzietności rodzin. PwC wskazuje, że największe sukcesy w zwiększaniu dzietności zanotował system francuski.

Współtwórca propozycji PiS: obniżenie stawki VAT jest bez sensu

Obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. jest bez sensu, ponieważ skorzystają na tym sprzedawcy a nie konsumenci i budżet państwa, który jest w stanie katastrofy - mówi PAP prof. Witold Modzelewski, współautor PiS-owskiego projektu nowej ustawy o VAT.

TK zbadał konstytucyjność przepisów o OFE. Dziś wyrok

Bezpieczeństwo przyszłych emerytów - to główny argument używany w Trybunale Konstytucyjnym zarówno przez skarżących przepisy ograniczające rolę OFE w systemie emerytalnym, jak i autorów tych zasad. W środę o godz. 16.00 zostanie ogłoszony wyrok.

Sebastian Kulczyk wybiera nową drogę. Zainwestuje w Apple, Google i Teslę?

Zarządzanie Kulczyk Investments spadło nagle na Sebastian Kulczyka, syna zmarłego najbogatszego Polaka. Jak jednak zapewnia spadkobierca fortuny, śpi dobrze, bo wie, że ma "wspaniałych współpracowników w firmie, którzy tworzą wielki zespół" i wie, co chce osiągnąć. W rozmowie z "Financial Times" zdradza plany na przyszłość.

Trybunał cofnie reformę OFE? "Ważna jest kwestia stabilności systemu finansowego"

Niektóre parametry, które zaskarżył prezydent Komorowski Trybunał może podważyć. Mówię o reklamie, o nakazie inwestowaniu w akcje, o zakazie inwestowania w obligacje. To jest dyskusyjne, mogą zapaść różne decyzje - powiedział Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion w programie "Otwarcie Dnia". Zdaniem ekonomisty Marka Zubera, ważna jest kwestia zachowania stabilności systemu finansowego. - Trybunał może powiedzieć, że reforma została źle zrobiona, ale jednocześnie wcale nie zaleci powrotu do tego co było, bojąc się destabilizacji systemu finansów publicznych - powiedział.

Ponad 40 proc. Polaków ma długi

Dwie piąte Polaków (41 proc.) zadeklarowało, że ich gospodarstwa domowe mają do spłacenia jakieś długi, pożyczki, kredyty. Najwięcej badanych ma je w bankach (37 proc.) - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

OFE przed Trybunałem. Bada, czy reforma rządu Tuska była zgodna z konstytucją

Zmiany w OFE miały na celu m.in. zapewnienie stabilności finansów publicznych oraz ochronę emerytur i są zgodne z konstytucją – odpierali we wtorek przed Trybunałem Konstytucyjnym zarzuty prezydenta i RPO wobec zmian w OFE przedstawiciele Sejmu i rządu. Zdaniem Prokuratora Generalnego Trybunał powinien uznać skargi jedynie w części dotyczącej zakazu reklamy.

Prezes NBP: banki muszą odbudować zaufanie klientów

- Banki podpadły klientom sposobem dystrybucji niektórych produktów, a wśród nich polisolokat - twierdzi prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. - Bardzo napięta jest także sytuacja wokół kredytów walutowych. Same kredyty były ryzykowne i często niezabezpieczone, banki manipulowały kursami, a słynne spready napsuły dużo krwi. To wszystko trzeba nadrabiać i odbudowywać zaufanie klientów - mówi szef NBP w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Kwota wolna od podatku musi wzrosnąć. Kasa samorządów opustoszeje?

Wzrost kwoty wolnej od podatku może być ogromnym problemem dla samorządów, gdyż udział w PIT to ich podstawowe źródło dochodów; może się okazać, że zwłaszcza w powiatach i województwach nie będzie pieniędzy nawet na wynagrodzenia pracowników - mówi PAP prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Płoną płuca Ziemi. "Chciwość koncernów nie zna granic"

- NASA stwierdziła, że to największa katastrofa ekologiczna do tej pory spowodowana przez człowieka - Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska komentuje pożar wielkich połaci lasów w Indonezji. W ciągu trzech tygodni do powietrza dostanie się więcej szkodliwego pyłu niż wynosi ich roczna emisja w całej gospodarce niemieckiej. Eksperta Greenpeace wskazując na przyczyny tej katastrofy, wymienia chciwość koncernów, które od ponad 60 lat wycinają lasy pierwotne pod uprawy palmy olejowej. - Chciwość nie zna granic i karczuje się coraz większe połacie lasów. A ktoś stwierdził, że ich wypalanie jest mniej czasochłonne - tłumaczy Katarzyna Jagiełło.

PiS opodatkuje sklepy? "Wówczas ceny mogą wzrosnąć"

Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora generalnego Polskiej Izby Handlu, podatek od hipermarketów w formie zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość "może uderzyć w te sklepy i przedsiębiorców, których powinien chronić". - Jeżeli ustawodawca miałby wprowadzać jakieś rozwiązania w tym zakresie, to trzeba mądrze podejść do konstrukcji tego podatku. Tak żeby nie uderzyć w przedsiębiorców krajowych - stwierdził gość "Biznesu dla Ludzi".