Pieniądze

Pieniądze

Bierzesz świąteczne pożyczki? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

O ile na żywność wydamy mniej niż w zeszłym roku, o tyle pożyczki będą droższe. Prawdopodobnie wpływ na to może mieć wizja nadchodzącego podatku bankowego. Na rynku funkcjonuje wiele wariantów kredytów, których koszt jest zróżnicowany. - Przyzwyczajmy się do tego, że tym kosztem jest oprocentowanie, ale w dużym stopniu także prowizja oraz ubezpieczenie - uprzedza Paweł Majtkowski. Ekspert ostrzega, że należy być bardzo ostrożnym przy korzystaniu z instytucji parabanków - w ich przypadku RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania może wynieść nawet 1000 proc., co powoduje, że koszt kredytu urasta do horrendalnych sum.

GUS: ceny jednak nadal spadają. Najbardziej żywności

Deflacja w listopadzie wyniosła 0,6 proc. rok do roku, a ceny spadły o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Inflacja wciąż utrzymuje się na ujemnym poziomie równym -0,1 proc. Wynik ten nie odpowiada wcześniejszym, tzw. szybkim szacunkom GUS, które wskazywały na to, że ceny w tym miesiącu w porównaniu do października nie zmienią się.

Belka krytycznie o podatku bankowym. "Lepiej, by był inaczej skonstruowany"

Lepiej, by podatek bankowy był inaczej skonstruowany i by raczej polegał na podwyżce stawki CIT - mówił we wtorek prezes NBP Marek Belka, komentując projekt podatku bankowego. Na konferencji prasowej podsumowującej kończącą się kadencję Rady Polityki Pieniężnej Belka pytany był też o komentarz do niektórych pomysłów rządu i budżetu na 2016 rok.

Nowy podatek uderzy w banki. Niektóre przestaną udzielać kredytów

Podatek bankowy oraz nowe regulacje uderzą w cały sektor. - W przypadku przynajmniej czterech banków możemy mieć do czynienia z sytuacją utraty całkowitej zdolności do udzielania nowych kredytów - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Piotr Bujak, szef analiz ekonomicznych PKO BP. - To mogą być 2-3 banki z pierwszej dziesiątki w Polsce - wskazuje ekspert.

BIEC: w grudniu wzrósł Wskaźnik Przyszłej Inflacji

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen, wzrósł w grudniu o 0,3 pkt - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Zdaniem ekspertów w najbliższej przyszłości spadek cen konsumpcyjnych będzie nieco wolniejszy.

Chiny zapalnikiem, ropa się odbije. "Kiedy to pęknie, trudno określić"

W przyszłym roku presja na ceny surowców może się utrzymywać, chociaż możliwe jest odbicie przecenionej mocno ropy. Ryzykiem jest sytuacja w Chinach - uważają uczestnicy debaty "Strategie rynkowe TFI 2016". Ich zdaniem trudno będzie też zarobić na obligacjach rządowych, zwłaszcza krajów rozwiniętych.

Szałamacha o budżecie i programie 500 plus. "Pomoże rodzinom zredukować stres"

Deficyt budżetowy w 2016 roku wyniesie 54,7 mld złotych - poinformował w poniedziałek minister finansów Paweł Szałamacha, przedstawiając założenia do projektu budżetu na 2016 rok. Dodał, że PKB ma wzrosnąć o 3,8 proc., a inflacja ma wynieść 1,7 proc. Podkreślił, że program 500 plus, to "bodziec ekonomiczny, który ma pomóc zredukować stres, poczucie niepewności, które się wiąże z większą rodziną".

Kserowanie dowodów w bankach zabronione? Bo "stwarza duże zagrożenie”

Kserowanie dowodów osobistych przez np. banki zostanie zabronione? Tego chce Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych (GIODO), który uważa, że taka praktyka jest niezgodna z prawem i przekracza zakres danych, które może zbierać bank. - Bezrefleksyjne kopiowanie jest szkodliwe. Stwarza duże zagrożenia - uważa dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda.

ZBP ostrzega: Banki będą reagować na podatek bankowy

Banki będą reagować na wejście w życie podatku bankowego; skutkiem może być nie tylko podwyższanie marż, ale także zmniejszenie akcji kredytowej - mówi wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek, komentując fakt, że już dwa banki podwyższyły marże kredytów hipotecznych.

Unia coraz dalej od "podatku Robin Hooda"

W UE jak na razie nie udało się wprowadzić podatku od transakcji finansowych, a grupa państw, która miała nawiązać wzmocnioną współpracę w tej sprawie stopniała. Polska - mimo nadziei ze strony KE - też nie zamierza iść w tym kierunku.

Inwestorzy tracą zaufanie do Polski

Pogarsza się wiarygodność Polski na rynkach finansowych. W piątek rentowność 10-letnich obligacji podskoczyła do 3,17 proc. podczas, gdy pod koniec stycznia wynosiła zaledwie 1,93 proc.

Niższy wiek emerytalny to niższa emerytura? Sprawdź, ile możesz stracić

Nie ma zgody co do różnic w wysokości emerytur po przywróceniu niższego wieku emerytalnego. Rząd Beaty Szydło zapewnia, że emerytury będą mniejsze najwyżej o 10 do 30 proc., podczas gdy politycy PO straszą, że świadczenia mogą być uszczuplone nawet o 70 proc. wartości. Skąd te różnice? Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP na antenie TVN24 BiŚ tłumaczył ich źródło.

Ropa coraz tańsza. Niskie ceny także w 2016 roku

Ceny ropy na rynkach światowych spadają. Za baryłkę ropy WTI należy zapłacić już tylko 36,20 dolarów. To efekt rozczarowania inwestorów decyzją OPEC. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że niskie ceny utrzymają się również w 2016 r.

A miało być 500 zł na każde dziecko... Jak ewoluuje sztandarowy program PiS

Najpierw było hasło 500 zł na każde dziecko, bez żadnych warunków - taką propozycję w kampanii wyborczej przedstawiało Prawo i Sprawiedliwość. Teraz okazuje się, że na pieniądze na pierwsze dziecko mogą liczyć tylko najubożsi, a co więcej będzie on najpewniej wliczany do dochodu i opodatkowany. Co więcej najbogatsi, którzy sięgną po pieniądze na dzieci - zdaniem Stanisława Karczewskiego, marszałka Senatu z PiS-u - skompromitują się. Materiał "Faktów TVN".

Gorący spór o emerytury. "Dajemy ludziom wolność"

- Ktoś, kto osiągnie wiek emerytalny i będzie miał możliwość pozostania na rynku pracy, nie będzie chciał przechodzić na emeryturę. Będzie korzystał z tego, że ma możliwość pracowania i w ten sposób zwiększania swojego potencjału - przekonywał w TVN24 BiŚ Maks Kraczkowski z PiS. Z kolei zdaniem byłej wiceminister finansów Izabeli Leszczyny, po osiągnięciu prawa do emerytury pracodawca bardzo chętnie wypycha nas z rynku pracy.

Przez nowy podatek więcej zapłacisz w banku

Banki dostosowują się do sytuacji rynkowej. W tym roku obniżyły się przychody banków. Nie można wykluczyć, że wzrosną np. opłaty za prowadzenie konta - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.