Ksawery i Grzegorz mogą rozdmuchać ceny polis


Niewykluczone, że ubezpieczając dom od skutków żywiołów wkrótce będziemy musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Scenariusz podwyżek jest coraz bardziej prawdopodobny, bo rośnie kwota odszkodowań wypłacanych po przejściu nawałnic i wichur.

- Oczywiście, że będziemy mieli do czynienia z podwyżkami – mówi nam Przemysław Bona, wiceprezes Profika Broker, firmy która specjalizuje się w ubezpieczeniach dla przedsiębiorców. - Ceny polis muszą wzrosnąć, ponieważ przez anomalie pogodowe znacznie wzrosła w ostatnich miesiącach ilość szkód - dodaje.

Bona szacuje, że sierpniowe nawałnice oraz orkan Ksawery i cyklon Grzegorz, które w październiku przeszły przez Polskę, mogą kosztować ubezpieczycieli ok. 500 mln złotych, które trzeba będzie wydać na odszkodowania. Wypłata takich pieniędzy zmusi firmy ubezpieczeniowe do ostrzejszego szacowania ryzyka związanego ze skutkami wichur i nawałnic. I ostatecznie może odbić się na cenach polis.

Stanowiska ubezpieczycieli

Arkadiusz Bruliński, rzecznik Grupy Ergo Hestia wylicza, że od sierpniowych nawałnic do firmy wpłynęło 6 tysięcy zgłoszeń o szkoda, w 80 proc. przypadków odszkodowania już zostały wypłacone, głównie dla poszkodowanych w sierpniu, kiedy skutki nawałnic były najbardziej odczuwalne. Tyle, że pogoda nie przestaje zaskakiwać, a firma po październikowych wichurach kolejny raz uruchomiła uproszczoną procedurę zgłaszania szkody i ubiegania się o odszkodowanie.

Rzecznik nie wyklucza, że może to przełożyć się na wysokość składek, ale zaznacza, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły. - Ocenimy to w dłuższej perspektywie. Przyjrzymy się, czy anomalie pogodowe to nasilający się trend czy pojedyncze sytuacje i czy w związku z tym składki powinny zostać zmienione - mówi nam Bruliński.

To tylko kwestia czasu, gdy ubezpieczyciele na wzór zagrożenia powodzią będą tworzyć mapy zagrożeń huraganami w Polsce i uzależniać wysokość składek od danej lokalizacji. Arkadiusz Wiśniewski

W podobnym tonie wypowiada się Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali. - Do tej pory największym zagrożeniem katastroficznym w Polsce była powódź i zakłady ubezpieczeń poczyniły pewne zabezpieczenia. Pomagają im w tym systemy oparte o mapy powodziowe, na podstawie których można ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia tego żywiołu w danej części kraju. To tylko kwestia czasu, gdy ubezpieczyciele na wzór zagrożenia powodzią będą tworzyć mapy zagrożeń huraganami w Polsce i uzależniać wysokość składek od danej lokalizacji. Jednak dużo trudniej jest zdefiniować teren bardziej narażony na wystąpienie huraganu niż powodzi - tłumaczy Wiśniewski.

Do Generali, tylko po sierpniowych nawałnicach wpłynęło tysiąc zgłoszeń szkód. Były to głównie zerwane dachy czy budynki zniszczone przez przewracające się drzewa. Ostatni cyklon - Grzegorz - miał już znacznie mniejszą skalę. Uszkodzenia są również mniejsze.

Nastroje stara się tonować Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Aby mówić o wpływie na ceny, musielibyśmy mieć trwały trend. Tymczasem co roku mamy owszem do czynienia z żywiołami, ale na małą czy też średnią skalę. Szkody żywiołowe na dużą skalę zdarzają się względnie rzadko. Dlatego pojedyncze zjawisko żywiołowe nie musi skutkować wyższymi cenami, szczególnie że mamy jednocześnie bardzo silną konkurencję na rynku - mówi nam Tarczyński.

Pytania do Rzecznika Finansowego

Tarczyński przypomina, że już od kilku lat ubezpieczyciele w przypadku szkód spowodowanych wichurami, powodziami czy gradobiciem stosują tzw. uproszczone i przyspieszone procedury zgłaszania roszczeń. Drobne szkody (do kilku tys. złotych) wypłacane są w ciągu kilku dni, a na miejscu zdarzenia nie pojawia się nawet przedstawiciel ubezpieczyciela. W przypadku większych szkód wypłacane są zaliczki na poczet przyszłego odszkodowania, żeby np. szybko zabezpieczyć dom przed ulewą.

Tymczasem, do Rzecznika Finansowego wpływają pytania od osób poszkodowanych przez wichury, które nie rozumieją idei wypłacanych zaliczek, albo uważają, że przyznane im odszkodowanie nie pokrywa wszystkich strat. Na razie do biura Rzecznika Finansowego nie wpływają jednak oficjalne skargi na ubezpieczycieli.

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że na koniec 2016 roku wskutek ognia i innych żywiołów wypłacono w Polsce 1,3 mld złotych odszkodowań. Na koniec II kwartału bieżącego roku z tego tytułu wypłacono prawie 700 mln złotych.

Autor: sta//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP