Pieniądze

Pieniądze

Aprecjacja – co to jest i jak wpływa na sytuację gospodarczą kraju

Poznawanie świata ekonomii warto zacząć od zaznajomienia się z najważniejszymi prawami, jakie nim rządzą. Należą do nich prawo popytu i podaży. Odpowiadają one za działalność światowej gospodarki, w tym walutowej. Popyt i podaż to jeden z czynników, który doprowadza do zjawiska, jakim jest aprecjacja waluty. Czym dokładnie jest aprecjacja i jaki ma wpływ na sytuację ekonomiczną?

Deprecjacja – na czym polega i jakie są jej przyczyny

Czym dokładnie jest deprecjacja? Kiedy można mówić o zjawisku deprecjacji i czy niesie ona za sobą tylko negatywne skutki? Pojęcie to brzmi dosyć obco dla większości osób. Tymczasem deprecjacja ma wpływ na życie praktycznie każdego człowieka.

Konsolidacja kredytów i konsolidacja na giełdzie – jak rozumieć to pojęcie?

Pojęcie konsolidacji jest niezwykle szerokie. Konsolidację definiować można jako zamianę kilku zobowiązań finansowych na jedno, mówiąc wówczas o tzw. kredycie konsolidacyjnym. Mianem konsolidacji określa się także sytuację na giełdzie, gdzie przez pewien czas wykresy utrzymują się na tym samym poziomie. Konsolidacja w rachunkowości zaś to łączenie sprawozdań finansowych w określony sposób.

Na czym polega cesja leasingu?

Cesja leasingu to przeniesienie przez leasingobiorcę praw i obowiązków, które wynikają z umowy leasingu, na osobę trzecią. Podstawą cesji leasingu są przepisy ogólne dotyczące cesji, ustawodawca nie uregulował jej bowiem w sposób szczegółowy. Przejęcie leasingu może być dokonane z tzw. odstępnym leasingu.

Rodzaje i elementy weksla. Jak funkcjonuje weksel in blanco?

Weksel to rodzaj papieru wartościowego, który stanowi zabezpieczenie umowy. Pełnić może on kilka funkcji – zabezpieczającą, kredytową, obiegową lub płatniczą. Na gruncie polskiego porządku prawnego wyróżnia się dwa rodzaje weksla, tj. weksel własny oraz weksel trasowany. Przepisy dopuszczają także wystawienie wersji in blanco. 

Spirala inflacyjna - na czym polega i kiedy do niej dochodzi?

Spirala inflacyjna to zjawisko polegające na tym, że na skutek wzrostu kosztów produkcji, podnoszone są ceny wyprodukowanych towarów i usług, co prowadzi do wzrostu wynagrodzeń, a to z kolei do dalszego wzrostu cen. Taki cykl może powtarzać się wielokrotnie, napędza się bowiem samoistnie.