Najnowsze

Najnowsze

3682 zł - tyle średnio zarabiamy

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2011 r. wyniosło 3682,19 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w ujęciu rocznym wzrosło o 4,4 proc., a miesięcznym o 1,8 proc.

"Polska daleko od progu 55 proc. PKB"

Przy obecnych kursach euro i dolara jesteśmy daleko od ryzyka przekroczenia ostrożnościowego progu długu w wysokości 55 proc. PKB - powiedział w piątek w Sejmie wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Zynga na giełdę

W TVN CNBC dzień z tożsamością cyfrową, a w Stanach Zjednoczonych - dzień z debiutem Zyngi. O komentarz do tego wydarzenia poprosiliśmy Przemysława Pająka z portalu Spidersweb.pl

Kupuj KGHM?

Spadek notowań akcji KGHM na giełdzie to reakcja na wyrost, z informacje dotyczące opodatkowania kopalin nie powinny tak silnie wpływać na wycenę spółki - tak wynika z rekomendacji dla KGHM, przygotowanej przez DM BZ WBK. O jej szczegółach rozmawialiśmy z szefem zespołu analiz DM BZ WBK, Pawłem Puchalskim

Hygienika i Euro

Hygienika chce zarobić na euro 2012 i wypuszcza linię produktów, opatrzonych logiem mistrzostw. O szczegółach nowej oferty rozmawialiśmy z prezesem spółki, Kamilem Klilniewskim.

Idą żniwa

Firmy windykacyjne szykują się na żniwa. Przyszły rok ma im przynieść poprawę wyników finansowych. Rozmowa z członkiem zarządu Kruk SA, Michałem Zasępą.

Power Ring

W Ministerstwie Gospodarki odbyła się konferencja Power Ring - poświęcona energetycznej przyszłości Europy. Jak będzie wyglądać rynek energii w 2050 roku? Rozmowa z prezesem Gaz-Systemu, Janem Chadamem.

Sejm za wyższymi akcyzami i likwidacją antybelek

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową wprowadzającą m.in. podwyżkę akcyzy na olej napędowy i wyroby tytoniowe oraz likwidację lokat tzw. antybelkowych. Posłowie wprowadzili do niej dwie poprawki, które przywracają możliwość dofinansowania samorządom z budżetu do 100 proc. kosztów realizacji niektórych zadań własnych.

Szefowa Avonu odchodzi po 12 latach

Największy na świecie bezpośredni sprzedawca kosmetyków - firma Avon, szuka nowego prezesa. Andrea Jung, najdłużej urzędująca kobieta prezes amerykańskiej korporacji, po 12 latach odchodzi ze stanowiska. Jej dymisja ma związek z tym, że amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd prowadzi dochodzenie w sprawie korumpowania zagranicznych polityków i niewłaściwych powiązań pomiędzy kierownictwem firmy, a analitykami z Wall Street.

Strategia na dzień 3 wiedźm

Co zrobić na ze swoimi pozycjami podczas dnia trzech wiedźm? Co widać na rynku i jakie są prawidłowości? Ostatnie 4 na 6 serii pokazywało taką prawidłowość, że różnica w bazie między starym a nowym kontraktem pokazywała na wzrost lub spadek. Teraz baza jest pozytywna, zatem ... O scenariusze inwestycyjne zapytamy Tomasza Jerzyka, analityka technicznego DM BZ WBK.

Będzie konsolidacja sieci detalicznych

Polski rynek sprzedaży detalicznej skazany na konsolidację. Penta Investments stworzyła raport na temat sieci detalicznych w Polsce. Jakie mogą czekać nas przejęcia czy połączenia sieci sklepów mówi Adam Jarmicki, menedżer inwestycyjny Penta Investments.

 Ciepła zima topi zyski NG2

Ciepły koniec roku to brak zapotrzebowania na nowe kozaki. To dla dystrybutorów obuwia oznacza niższą sprzedaż. O tym, czy pogoda może popsuć plany NG2 rozmawiamy z Pioterem Nowjalisem, wiceprezesem firmy.

HRC na NewConnect

HRC to nowa spółka na NewConnect. Firma zajmuje się doradztwem personalnym, w tym rekrutacja i selekcją. Kurs HRC wzrósł na otwarciu o 34%. O planach firmy i o tym, jakich zawodów brakuje na rynku pracy porozmawiamy z Waldemarem Paturejem, prezesem grupy HRC.

Podatek od kopalin szkodzi KGHM

Rynek jest zaskoczony skalą podatku od kopalin proponowana przez ministerstwo finansów. Zgodnie z projektem obciążenie podatkowe wyniesie od 1% do ponad 60% ceny wydobytego surowca. Im miedź czy srebro będą droższe, tym stawka podatku będzie wyższa. W żadnym kraju, w którym wydobywa się miedź, nie ma tak wysokiego opodatkowania kopalin mówi Robert Maj, analityk KBC Securities.

Projekt paktu fiskalnego dziś trafi do stolic UE

Kraje spoza euro, które podpiszą nowy traktat międzyrządowy, będą musiały respektować jego zasady z dniem wejścia do euro, chyba, że same zdecydują się na to wcześniej - wynika z projektu nowego traktatu rozsyłanego w piątek do europejskich stolic przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya - podała Polska Agencja Prasowa.

Nadzór listy pisze

Po bankach i ubezpieczycielach czas na Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Szef nadzoru finansowego Andrzej Jakubiak listownie upomina PTE, by utrzymywały wysoką wypłacalność i grozi karami za jej niezachowanie. Powszechne Towarzystwa Emerytalne uspokajają, że list szefa nadzoru finansowego nie dotyczy aktualnych problemów branży. Gościem Roberta Stankiewicza był Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE

Co jest w stanie uspokoić rynki?

Aukcje obligacji pokazują czy szczyt uspokoił nastroje w UE. Włoskie bony sprzedały się dobrze. Jakiej premii mogą oczekiwać inwestorzy, którzy weszli w fundusze obligacji w listopadzie lub w  grudniu mówi Olaf Pietrzak, zarządzający funduszami Skarbiec TFI.

Power Ring 2011

W Ministerstwie Gospodarki trwa konferencja „Power Ring 2011 – Energy Roadmap 2050”, podczas której zostanie przedstawiona szczegółowa strategia Komisji Europejskiej dla sektora energetycznego. W Pieniądzach w Południe Robert Stankiewicz rozmawiał z Bartoszem Wojszczykiem, dyrektorem ds. rozwoju Smart Grid w Ge Energy.

Niemcy nie planują sprzedaży polskiego BRE

Commerzbank nie planuje sprzedaży polskiego BRE Banku - donosi Reuters powołując się na słowa prezesa niemieckiego banku. Commerzbank chce poradzić sobie również bez rządowej pomocy, której przyjęcie oznaczałoby nacjonalizację.

Fedu pomysły na koniec roku

Na początku listopada Ben Bernanke powiedział, że możliwość wprowadzenia nowych działań pobudzających gospodarkę wciąż nie jest wykluczona. Szef Rezerwy nie określił warunków w których maerykański bank centralny mógłby zdecydować o dodatkowym wspieraniu wzrostu gospodarczego. Jakie mogą być dalsze kroki Fedu mówi Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company. Porozmawiamy także o tym, jakie prezenty na święta powinien dostać Ben Bernanke.

KBJ już na NewConnect

Następna firma informatyczna na NewConnect. KBJ jest małą spółką, która generuje duże marże. Ma tez dużych klientów. Jakie są plany zagospodarowania pieniędzy ze sprzedaży akcji mówi prezes KBJ Artur Jedynak.

Włoscy producenci AGD uciekną do Polski?

Włoskie firmy produkujące sprzęt AGD grożą, że jeśli we Włoszech nie poprawią się warunki dla przemysłu i na rynku pracy, przeniosą fabryki do Polski - napisał w piątek dziennik "Corriere della Sera". Producenci domagają się głównie obniżenia podatków i kosztów pracy.

"The Economist" o ustaleniach szczytu UE: "Komedia euro"

Ustalenia ubiegłotygodniowego szczytu UE są puste, a planowana umowa międzyrządowa, która ma odbudować fiskalną dyscyplinę w strefie euro może łatwo zostać "zabita przez rynki" i nie przekonuje inwestorów - pisze w piątkowym komentarzu zatytułowanym "Komedia euro" brytyjski "The Economist".

Plany SMT Software

Po trzech kwartałach, obroty SMT Software są wyższe niż w całym poprzednim roku. Co szykuje spółka na czwarty kwartał? Rozmowa z członkiem zarządu SMT Software, Szymonem Purą.

Walka z mocnym frankiem

Bank Centralny Szwajcarii powtarza, że będzie do utraty tchu walczył o osłabienie franka - bo waluta wciąż jest za mocna. Jakie działania może jeszcze podjąć? Rozmowa z głównym ekonomistą banku Millennium, Grzegorzem Maliszewskim

Banki do przygarnięcia?

Czy PKO BP jest zainteresowany bankami-sierotami? Czy szykuje się do przejęć polskich oddziałów zagranicznych banków? Rozmowa z prezesem PKO BP, Zbigniewem Jagiełło.

NBP chce obniżyć opłaty za transakcje kartami

Narodowy Bank Polski naciska, by Visa i MasterCard obniżyły wysokie opłaty dla handlowców za transakcje kartami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jeśli firmy nie obniżą opłat, stawki mają być regulowane administracyjnie lub zostanie wprowadzona dodatkowa opłata, którą obciążeni będą płacący kartą.

Przyszłość e-administracji

Kiedy polska będzie prawdziwym e-państwem? O rozwój e-administracji w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz Michała Boniego ministra administracji i cyfryzacji.

Droższe święta...

Podróżowanie w święta będzie w tym roku rekordowo drogie. Ceny paliw na stacjach wciąż rosną. Według Rafała Zywerta z Biura Maklerskiego Reflex na razie nie ma co liczyć, że to się zmieni. Mimo przeceny ropy naftowej na światowych rynkach w ostatnich dniach, na obniżkę cen nie pozwala wciąż słaby złoty.

Kryzys napędza hazard

Ponad 1000 euro rocznie wydaje każdy mieszkaniec Włoch na gry hazardowe. W tym roku zanotowano rekordowo wysokie wpływy w wysokości 76 miliardów euro, co oznacza, że w kryzysie Włosi zdają się na łut szczęścia w grze.