Najnowsze

Najnowsze

Z czego pożyczymy Unii?

Skąd Polska weźmie pieniądze, które obiecała na ratowanie strefy euro? Z rezerw Narodowego Banku Polskiego.

"Światu grozi powtórka z Wielkiej Depresji"

- UE nie jest w stanie przezwyciężyć kryzysu zadłużenia w pojedynkę, wymaga to pomocy także innych państw; bez zdecydowanych kroków światu grozi powtórka z Wielkiej Depresji lat 30. XX wieku - powiedziała w czwartek w Waszyngtonie szefowa MFW Christine Lagarde.

Rentowność obligacji

Rentowności polskich obligacji ustabilizowały się. Jest to efektem interwencji NBP. O polskich obligacjach i o perspektywach dla złotego w przyszłym roku w rozmowie z prof. Andrzej Sławiński, dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP.

Obecność Rosji w WTO ułatwi polsko-rosyjski handel?

Czy wejście Rosji do WTO wpłynie na kontakty handlowe Polski z Rosją? Według Zbigniewa Pisarskiego, prezesa fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, polsko-rosyjskie stosunki gospodarcze zależą od sytuacji politycznej i atmosfery panującej w stosunkach między oboma krajami.

Niskie stopy FED

Rezerwa federalna nie daje rynkom nadziei na szybkie ożywienie w amerykańskiej gospodarce. FED utrzymał stopy w rekordowo niskim przedziale od zera do 0,25% i podtrzymał zapowiedź, że nie zmieni ich do połowy 2013 roku. Według prof. Marcina Kacperczyka z Uniwersytetu w Nowym Jorku ekonomistów niepokoją przyczyny, dla których Fed tak długo nie chce zmieniać stóp.

Inwestycje w surowce

Złoto będzie jeszcze taniało, ale wciąż jest sens w nie inwestować, bo z czasem cena odbije - tak mówi TVN CNBC Jim Rogers. O perspektywy dla cen surowców zapytaliśmy w Bilansie eksperta Efix Polska Wojciecha Szymona Kowalskiego.

Podatkiem w KGHM

Rynek surowo ocenia szczegóły nowego podatku od kopalin, krytycznie o nowej daninie wypowiada się także były minister finansów Mirosław Gronicki. Obecny doradca prezesa NBP przestrzega, by wyciąganie pieniędzy ze spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa nie stało się zwykły sposobem na łatanie dziury w budżecie.

Bielecki: Złoty w 2012 powinien się umacniać

- Po Nowym Roku nasza waluta będzie się umacniać - przekonywał w programie "Tak jest" szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. Odniósł się tym samym do osłabienia złotego wobec euro o 13 proc. w ciągu ostatniego półrocza. To najostrzejszy zjazd złotówki od 2008 roku. To również największy spadek ze wszystkich globalnych walut, monitorowanych przez agencję Bloomberga.

Wyłudzał zasiłek na nieistniejące dzieci

Jak oszukiwać to na całego. W Atenach aresztowano bezdzietnego eks-policjanta, który dzięki sfałszowanym aktom urodzenia i innym dokumentom pobierał od kilkunastu lat zasiłek socjalny na... dziewiętnaścioro dzieci.

KGHM "dostaje łupnia" od rządu. A za nim cała giełda

- Od jednego do nawet 62 proc. będzie wynosił podatek od kopalin - wynika z projektu ustawy, który przygotowało Ministerstwo Finansów. Po informacji o wysokości nowej daniny kurs KGHM, największej spółki na GPW, runął w dół i pociągnął za sobą cały indeks WIG20.

"W interesie Rosji jest zachowanie euro"

- W interesie Rosji jest zachowanie euro, a 41 proc. jej rezerw jest właśnie w tej walucie - powiedział w Brukseli prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. - Moskwa jest gotowa przeznaczyć na ratowanie strefy euro minimum 10 mld dolarów, ale tylko za pośrednictwem MFW. Jeśli MFW jest gotowy, to my też - mówił wcześniej doradca prezydenta Rosji Arkadij Dworkowicz. Jak dodał, w zależności od pakietu ratunkowego, Rosja jest gotowa dać kolejne 10 mld dol.

Prezes Fiata: Tychy naszą gwiazdą

- Fabryka samochodów w Tychach nie traci ważnego miejsca w grupie Fiata. Koncern nadal chce działać na rzecz jej rozwoju - powiedział prezes koncernu Sergio Marchionne, nazywając tyski zakład "gwiazdą" grupy. Przyznał też, że ulokowanie produkcji nowej pandy pod Neapolem nie było podyktowane względami ekonomicznymi i przemysłowymi, ale "poczuciem odpowiedzialności i obowiązkiem sumienia".

Świąteczne reklamacje

Jakie obowiązki ma sprzedawca, do którego przychodzi klient z reklamacją? Kiedy można jej nie przyjąć? Ewelina Stobiecka, partner zarządzający ElNlWlC

Montaż mebli z 8% VAT

Montaż mebli jednak z 8% VAT – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie firmy Komandor. Jakie przesłanki kierowały Sądem? O to Paweł Blajer pytał Jarosława Dąbrowskiego, radcę prawnego i pełnomocnika firmy Komandor

Składka rentowa w górę

Składka rentowa ma wzrosnąć od lutego. 13 grudnia rząd zajmował się projektem ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Czy to realnie oznacza dla pracodawców, że ta składka rośnie od lutego, czy od marca – jak to wygląda w praktyce? Grzegorz Gołębiewski, radca prawny Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Paliwa napędzają inflację

Czy taki scenariusz spełnił się też w listopadzie? Czy firmy transportowe myślą o optymalizacji kosztów przy rosnących cenach paliw? Zdzisław Szczerbaciuk, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji i Jacek Mackiewicz, kierownik ds. floty KRKA-Polska byli gośćmi Pawła Blajera

Włoski minister: jesteśmy w recesji

- Sytuacja jest gorsza niż się spodziewaliśmy. Popatrzmy na liczby: jesteśmy w stanie recesji - powiedział minister rozwoju gospodarczego Włoch Corrado Passera. To pierwsza taka informacja przekazana przez przedstawiciela rządu w Rzymie.

Maja Goettig wiceministrem finansów?

- Główna ekonomistka banku BPH i komentatorka gospodarcza Maja Goettig ma być nowym wiceministrem finansów - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna" ze źródeł rządowych. Biuro prasowe resortu nie komentuje tej informacji, a sama zainteresowana mówi nam jedynie: Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.

Natura zniszczyła świat za rekordową kwotę

- Klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały w 2011 roku straty wycenione na rekordowe 350 mld dol. - wynika z badań opublikowanych przez szwajcarską firmę reasekuracyjną Swiss Re. W ubiegłym roku klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały straty sięgające 226 mld dol.

Szwajcarzy będą nadal osłabiać franka

Bank centralny Szwajcarii (SNB) zgodnie z oczekiwaniami pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian. Ich przedział to wciąż 0-0,25 proc. Jednocześnie SNB zapowiedział, że nadal będzie walczył o osłabienie franka, ponieważ szwajcarska waluta wciąż jest za mocna.

Warszawa najtańsza w swojej kategorii

- Warszawa jest najtańszym dużym miastem w Europie - wynika z opublikowanego w Sztokholmie corocznego raportu Pricerunner, ogólnoświatowej porównywarki cenowej. Na świecie niższe ceny niż w stolicy Polski są tylko w Bombaju i Bangkoku.

Mieszkania wciąż za drogie o 15 proc.

Chociaż mieszkania od dłuższego czasu regularnie tanieją, to dość słabo się sprzedają. - Ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach, powinny spaść o 10-15 proc, żeby kupców znalazły te, które są w ofercie - uważa podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Piotr Styczeń.

Orlen najcenniejszą polską marką

Najcenniejszą polską marką jest PKN Orlen - wynika z rankingu "Rzeczpospolitej". Firma otwiera listę piąty rok z rzędu. Wartość firmowego znaku Orlenu wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 1 proc. do 3,8 mld zł.

Plany Ergis-Eurofilms

Ergis-Eurofilms szuka oszczędności i przenosi produkcję z Niemiec do Polski. W przyzszłym roku, spółka planuje zakończenie wartej 50 mln złotych inwestycji. O szczegółach rozmawialiśmy z prezesem Ergis-Eurofilms, Tadeuszem Nowickim.

NBP o polskich bankach

Sytuacja sektora bankowego w Polsce poprawiła się – wynika z „Raportu o stabilności systemu finansowego. Grudzień 2011” NBP. Ryzykiem dla polskich banków jest sytuacja gospodarcza za granicą i możliwe negatywne scenariusze kryzysu w strefie euro. Czy polskiemu sektorowi bankowemu grozi utrata płynności? Rozmowa z doradcą zarządu Deloitte, Józefem Wancerem.

Plany Unibepu

Unibep wraca do sektora deweloperskiego, bo budowa dróg nie jest już tak zyskowna. O szczegółach planów spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Janem Mikołuszko.

Polfer idzie na Newconnect

Producent elementów indukcyjnych - Polfer - idzie na Newconnect. O szczegółach planowanej oferty rozmawialiśmy z prezesem firmy, Mariuszem Strzeszewskim.

Czas zderzyć prawo prasowe "ze standardami demokracji"

Karanie grzywną lub ograniczeniem wolności za brak rejestracji czasopism drukowanych jest niekonstytucyjne, bo sankcja karna jest za surowa - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie skrytykował pochodzące z 1984 roku Prawo prasowe.

Prezes PGE odchodzi

Tomasz Zadroga nie jest już prezesem Polskiej Grupy Energetycznej. W środę jego rezygnację przyjęła rada nadzorcza spółki. Pełnienie obowiązków prezesa powierzyła dotychczasowemu wiceprezesowi PGE, Pawłowi Skowrońskiemu.