Najnowsze

Najnowsze

Wizjoner Steve Jobs nie żyje

Steve Jobs nie żyje. Legendarny szef firmy Apple zmarł wczoraj wieczorem, po długiej walce z rakiem. Miał 56 lat. Jobs to biznesmen-wizjoner. Był współzałożycielem firmy Apple, jej dwukrotnym prezesem, ale przede wszystkim człowiekiem, który przywrócił te spółkę do światowej czołówki branży informatycznej. O postaci i osiągnięciach Jobsa porozmawiamy z Piotrem Gnypem, redaktorem naczelnym Polygamia.pl i Andrzejem Kurnickiem, prezesem EuroAmerican Company.

Gaz łupkowy - Francja mówi "nie". A Polska?

Paryż zakręca kurek z gazem łupkowym. Francuski rząd odebrał koncesje na wydobycie gazu łupkowego na terenie Francji tłumacząc to obawami o środowisko. W Polsce kierunek jest dokładnie odwrotny - wszystkie partie walczące o władzę chcą rozdzielać pieniądze z łupków. Trzy już wpisały sobie to do wyborczych programów. Czy zakaz wydobywania gazu z łupków może być zakazem unijnym? Co to oznacza dla Polski? Zakazy wydobycia świadczą o niewiedzy dotyczącej technologii mówi Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych.

OFE: Zarabianie w trudnych czasach

Zarabianie w trudnych czasach. Jeśli chodzi o niektóre rodzaje działalności, w czasach kryzysowych zarabianie jest jeszcze trudniejsze. Jednym z takich biznesów jest OFE. Wielu się to jednak udaje i osiągają dodatnią stopę zwrotu. O tym, jak tego dokonać, mówi Piotr Pisarewicz, wiceprezes PKO BP Bankowy PTE.

Milion w portfelu

Wirtualne inwestowanie miliona złotych. Wraz z Sebastianem Buczkiem, prezesem Quercus TFI sprawdzaliśmy stopy zwrotu jego portfela.

Banki Centralne w akcji

Co powinien zrobić EBC, by wspomóc europejski sektor bankowy? Rozmowa z Piotrem Ciżkowiczem, głównym ekonomistą Ernst&Young.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że nie ma czynnika, który może wpłynąć wzrost kosztów kredytów. Czy jednak kredyt jest teraz najlepszą metodą finansowania inwestycji w swoim biznesie? Co z faktoringiem i leasingiem? Rozmowa z Rafałem Kozłowskim, dyrektorem Centrum Bankowości Biznesowej BZ WBK.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Globalne spowolnienie powoduje, że polska agencja rozwoju przedsiębiorczości ma coraz mniej pieniędzy na wspieranie przedsiębiorczości. Na co PARP ma pieniądze? które branże są priorytetowe? Rozmowa z Bożeną Lubińską-Kasprzak, prezesem PARP.

JAK USTAWIĆ SIĘ POD EBC?

Dane ze strefy Euro pokazują zbliżającą się recesję, można spodziewać się obniżek stóp. Rozmowa z Pawłem Mizerskim, zarządzającym funduszami dłużnymi AXA TFI, w Dniu na Rynkach.

Bój o politykę spójności. Węgry i Bałtowie mówią "nie" Brukseli

Ostry konflikt w Unii Europejskiej o politykę spójności. W swej propozycji na lata 2014-2020 Komisja Europejska chce m.in. zmniejszyć limit absorpcji funduszy z polityki spójności z obecnych 4 do 2,5 proc. PKB kraju. Sprzeciwiają się temu premierzy krajów bałtyckich i Węgier. Polski minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz poparł przedstawione przez Komisję Europejską propozycje rozporządzeń.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Stowarzyszenie jest krajową organizacją, która zrzesza 30 inkubatorów, parków przemysłowych i parków technologicznych. W jaki sposób wspiera małych i średnich przedsiębiorców? Rozmawialiśmy z Romanem Trzaskalikiem, prezesem Stowarzyszenia Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych w programie Blajer mówi: Biznes.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Trwają rozmowy o nowej perspektywie budżetu UE na lata 2014-2020. Jak powinno wyglądać modelowe finansowanie małych i średnich firm? Czy pożyczki powinny zastąpić dotacje? W programie Blajer mówi: Biznes, rozmawialiśmy z Jerzym Samborskim, prezesem EUMSPKS Unicorn.

Rynki już bez Jobsa

Fenomen Jobsa polegał na tym, że ten człowiek wiedział, czego potrzebuje rynek, jeszcze przed samym rynkiem. W Pieniądzach w Południe, Robert Stankiewicz rozmawiał z Richardem Ladą, wiceprezesem Izby Handlowej.

Lista przebojów Steve'a Jobsa

iPod, iPhone, iPad - te urządzenia zmieniły sposób, w jaki się komunikujemy, słuchamy muzyki, przeglądamy internet. Za wszystkimi nimi stał ten sam człowiek - Steve Jobs, który dzisiaj zmarł. Wielu zarzuca mu, że jego gadżety wcale nie są innowacyjne, że korzysta z pomysłów innych, że jego siłą jest przede wszystkim marketing. Ale nikt nie ośmieli się powiedzieć, że produkty Jobsa nie zrewolucjonizowały rynku nowych technologii i naszego życia w ogóle.

Więcej bezrobotnych

Ministerstwo pracy szacuje, że bezrobocie we wrześniu wzrosło do 11,7% z 11,6% w sierpniu. Rozmowa z Karoliną Sędzimir, z departamentu strategii i analiz PKO BP, ekspertem rynku i pracy.

Surowce szkodzą makaronom

Przez wysokie ceny surowców Makarony Polskie odwołały prognozę na ten rok. Rozmowa z Pawłem Nowakowskim, prezesem Makarony Polskie SA.

Biznes to rozmowy 

Rozmowa z Dominikiem Batorskim z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, w Dniu na Rynkach.

Rynki bez JOBSA

W ciągu ostatnich 10 lat notowania apple wzrosły średnio o 3000%. Jobs wiedząc o chorobie, odsuwał się od władzy, świetnie przygotowywał firmę na odejście. Rozmowa z Przemysławem Pająkiem z SPIDERSWEB.PL, w Dniu na Rynkach.

Lokaty bankowe

Na rynkach akcji nerwowo, gdzie można przechować gotówkę – ranking lokat bankowych. Rozmowa z Michalem Sadrakiem, analitykiem Open Finance.

STEVE JOBS nie żyje

Współzałożyciel i wieloletni prezes firmy Apple zmarł na raka w wieku 56 lat. W Pieniądzach od rana rozmawialiśmy w Pieniądzach od Rana z Witoldem Tomaszewskim z TELEPOLIS.PL.

RPP w akcji

Prezes NBP Marek Belka i minister finansów Jacek Rostowski nie wykluczają dalszych interwencji na pln. W Pieniądzach od Rana, Robert Stankiewicz, rozmawiał z Elwirem Świętochowskim, dyrektorem Departamentu Skarbu RABOBANKU.

Co dalej z Apple?

"Apple się nie zmieni" - zapewniał po niedawnej rezygnacji Steva Jobsa nowy prezes firmy Tim Cook. Dziś, po śmierci Jobsa, eksperci są zgodni - przed nową dyrekcją stoi niezwykle trudne zadanie, jeśli chce utrzymać tempo, z jakim Apple zmieniał rynek i wprowadzał na niego innowacje pod rządami Jobsa.

Wall Street znowu zielona

Kolejna sesja na Wall Street, kolejne wzrosty. Tak jak dzień wcześniej, wykresy zazieleniły się tuż przed zamknięciem giełdy. Podsumowano też wrzesień w amerykańskiej gospodarce - przybyło miejsc pracy, ale z drugiej strony przez rok liczba zapowiadanych zwolnień wzrosła diametralnie.

Droga na Harvard

Prestiżowa, zagraniczna uczelnia to marzenie wielu młodych ludzi. Jak się na nią dostać? Gdzie szukać pomocy finansowej?  Czy taki dyplom otworzy przed absolwentami wszystkie drzwi? Między innymi o tym, z dyrektorem wykonawczym Harvard Business School, Vincentem Dessainem, rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

JP Morgan: będą kolejne interwencje NBP

Wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki po środowym posiedzeniu RPP sugerują, iż osłabienie złotego jest dla banku powodem dyskomfortu, co oznacza, że dalsze interwencje na rynku walutowym są możliwe - sądzi JP Morgan. RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała w środę stopy procentowe i wyczekujące nastawienie. Na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka powtórzył, że kurs złotego nie współgra z fundamentami gospodarki.

Wojna walutowa coraz bliżej?

Chiny i Stany Zjednoczone na progu wojny walutowej. Pekin krytykuje Waszyngton za - tu cytat - upolitycznienie kwestii kursów walutowych, za protekcjonizm i pogwałcenie zasad Światowej Organizacji Handlu. Wszystko dlatego, że w Kongresie rusza debata na temat ustawy, która pozwoli Waszyngtonowi nakładać dodatkowe cła na produkty importowane z krajów, które - według USA - zaniżają swój kurs walutowy. Mowa tu głównie o Chinach, które nie chcą urynkowić kursu juana, bo słaba waluta wspomaga eksport. O scenariuszach na przyszłość rozmawiamy z Dominikiem KOniecznym z Centrum Studiów Polska-Azja.

Dexia europejskim Lehman Brothers?

Francusko-belgijska Dexia prawdopodobnie będzie podzielona. Niebezpieczne aktywa spółki maja zostać przeniesione do tak zwanego "złego banku". Ta część, która udziela pożyczek władzom lokalnym, może zostać połączona między innymi z francuskim Bankiem Pocztowym. Uratowanie Dexii jest ważniejsze nawet od pomocy Grecji - przekonuje prezes Euroamerican Company Andrzej Kurnicki.

Milion w portfelu

Milion w portfelu, czyli wirtualne inwestowanie miliona złotych. Wraz z Januszem Dancewiczem, głównym ekonomistą DZ BANKU, sprawdzaliśmy stopy zwrotu jego portfela.

Unia zabroni sprzedaży jaj z klatki

Od 1 stycznia 2012 roku sprzedaż jaj od kur z chowu klatkowego będzie zabroniona. Hodowcy kur będą mogli jednak sprzedać jaja zakładom przetwórczym - poinformowała Komisja Europejska.

Nowe rozwiązania KE mogą zagrozić Polsce

Komisja Europejska ma zaproponować, by krajom łamiącym dyscyplinę finansów publicznych zabierać dostęp do funduszy strukturalnych. Ta kara ma grozić wszystkim, a nie tylko strefie euro, jak chciał Berlin