Najnowsze

Najnowsze

Strategia na kryzys

Produkcja przemysłowa w lipcu na poziomie +1,8 proc. zaskoczyła rynek, który spodziewał się wzrostu o 3,5 proc. Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, mówi że przedsiębiorcy narzekają na opóźnienia w płatnościach.

TUP - co faktycznie widać w wynikach

W pierwszym półroczu spółka TUP, miała ponad 9 milionów złotych zysku operacyjnego oraz 17 milionów złotych z przeszacowania jednej z nieruchomości w Katowicach. O wynikach TUP, rozmawialiśmy z prezesem spółki, Robertem Jackiem Moritzem.

Milion w portfelu

Milion w portfelu czyli wirtualna inwestycja miliona złotych. Wraz z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online, podsumowywaliśmy wyniki tego tygodnia.

Budowlanka czeka na przetargi

Gdzie te przetargi? Pytają firmy budujące między innymi drogi. Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa i przewodniczący RN Budimeksu przypomina, że od kilku miesięcy na próżno szukać nowych kontraktów na budowę dróg, a to rodzi pytania o kondycję spółek budowlanych w 2013 i 2014 roku. Na co czeka branża budowlana? Marek Michałowski mówi, że na nowy rząd, a przede wszystkim nowego ministra infrastruktury.

Połączą Asseco?

Asseco Business Solutions - wobec tej spółki, zarządzajacy jej spółką-matką snują plany połączenia jej z Asseco Germany - spółką niedochodową i niewypłacającą dywidendy. O zdanie na ten temat poprosiliśmy prezesa Asseco BS, Romualda Rutkowskiego.

W dół?

Złe dane z gospodarek polskiej i amerykańskiej, głębokie spadki na giełdach - czy jesteśmy świadkami nowej fali kryzysu? Rozmowa z głównym analitykiem Xelion, Piotrem Kuczyńskim

Konsument w kryzysie

Konsument w środku burzy – jakie będą efekty kryzysu dla finansowania zakupów, dla miejsc pracy i pensji. Jak firma sprzedająca sprzęt AGD – czyli nie pierwszej potrzeby postrzega problemy konsumentów w trakcie recesji czy globalnego spowolnienia gospodarczego. Czy spowolnienie jest już postrzegane? Rozmowa z Jackiem Rutkowskim, Prezesem Amiki.

Inflacja!

Inflacja bazowa w lipcu bez zmian. Trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie 2,4% w skali roku. O polskiej inflacji oraz o tym jak się ją oblicza rozmawialiśmy z Jarosławem Jakubiakiem, Zastępca Dyrektora Generalnego Instytutu Ekonomicznego NBP.

Inflacja!

Hamowanie światowej gospodarki odbije się także na Polsce - oceniają ekonomiści. Z ankiety przeprowadzonej przez TVN CNBC wynika, że w tym roku Polska gospodarka urośnie o 4%. Potem - nawet według największych optymistów - ma być gorzej. Rozmowa z Jarosławem Janeckim, Głównym Ekonomistą Societe Generale.

Droga do ożywienia

Banki wciąż zaostrzają kryteria kredytowe - wyjątek stanowią niektóre pożyczki dla firm - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. W drugim kwartale banki nieco obniżały też marże dla takich kredytów i deklarują utrzymanie tej polityki. Przybywa też zainteresowanych pożyczkami firm- szczególnie małych i średnich. Banki ostatnio zaostrzały za to warunki udzielania kredytów hipotecznych, ale obiecują, że w kolejnych miesiącach będzie o nie nieco łatwiej. Rozmowa z Maciejem Stańczukiem, prezesem Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Strategia cenowa na spowolnienie

W czasach spowolnienia gospodarczego, nie należy zamykać swojego biznesu tylko trzeba go dostosować do nowych warunków. Jak to zrobić? Rozmowa z Bartłomiejem Serafińskim, Touch Ideas.

Budowlanka ciagnie produkcję w górę

Produkcja z surowców niemetalicznych i budowlano-montażowa w czerwcu zanotowały dwucyfrowe wzrosty. Sektor budowlany cały czas ciągnie polskie PKB w górę. Jak wyglądają prognozy dot. produkcji przemysłowej z punktu widzenia jednego z największych w Polsce producentów płytek ceramicznych mówią Marcin Barański, wiceprezes Tubądzin Management Group i Adam Krzanowski, prezes Nowy Styl.

Kryzys coraz większy, a pakiet antykryzysowy się kończy

Pakiet antykryzysowy dla firm nie zostanie przedłużony na przyszły rok. Minister pracy Jolanta Fedak nie przychyli się do apelu biznesu. W rozmowie z TVN CNBC argumentuje, że wzrost gospodarczy na poziomie bliskim czterech procent w przyszłym roku, oznacza, że rządowe wsparcie nie będzie potrzebne.  Minister rozważa jednak przeniesienie części zapisów z pakietu, na stałe do obowiązującego w Polsce prawa.

Akcyza na węgiel

Duże zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Od początku przyszłego roku węgiel, węgiel brunatny i koks będą podlegać akcyzie; dotyczy to wyrobów przeznaczonych na cele opałowe. Resort finansów planuje opodatkowanie ich dopiero na ostatnim etapie obrotu. Naszym gościem był: Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Akcyza na węgiel

Duże zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Od początku przyszłego roku węgiel, węgiel brunatny i koks będą podlegać akcyzie; dotyczy to wyrobów przeznaczonych na cele opałowe. Resort finansów planuje opodatkowanie ich dopiero na ostatnim etapie obrotu (w momencie sprzedaży podmiotowi, który go zużyje). Rozmowa z Jackiem Kapicą, wiceministrem finansów.

Strach na rynkach

Giełdowy rollercoaster. Według Wojciech Białka z CDM Pekao SA obecna sytuacja przypomina rok 1987. Wtedy też była ucieczka do franka i złota. Odbicie po panice trwało zazwyczaj około 7 sesji, teraz tylko 4 sesje. Co to oznacza?

Strach na rynkach

Mocno czerwony czwartek na giełdach. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, rynek akcji - od rana będący w złych nastrojach - osunął się jeszcze bardziej. Mimo, że część strat udało się odrobić na koniec notowań, to i tak była to najgorsza sesja na GPW w tym roku. Naszym gościem był: Zbigniew Obara, analityk Alior Banku.

Strach na rynkach

Spowolnienie gospodarcze zawsze wyprzedzało rosnące zatory płatnicze. Czy w obecnej sytuacji widać już pierwsze zmiany w rozliczaniu pomiędzy przedsiębiorcami? Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed zatorami? Naszym gościem był Konrad Werner, prawnik w kancelarii CMS Cameron McKenna

Strach na rynkach

Spadki na giełdach, strach na rynku walutowym. Co mają zrobić inwestorzy zainteresowani głównie rynkiem Forex? Rozmowa z Danielem Kosteckim, analitykiem Technicznym Rynków Walutowych W X-Trade Brokers.

Strach na rynkach

Kłopoty na horyzoncie. Polska gospodarka stoi w obliczu poważnego spowolnienia. Część firm próbuje zachować spokój zaklinając rzeczywistość. Polski rząd „siedzi cicho”. Minister Rostowski pytany o wzrost gospodarczy w przyszłości mówi, że na razie nie ma potrzeby zakładać negatywnego scenariusza. Liczy na to, że rządy Niemiec i Francji poradzą sobie z własnymi gospodarkami, a dzięki reformom pojawi się wzrost gospodarczy, który pomoże także Polsce. Rozmowa z Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte.

Strach na rynkach

światowe gospodarki tracą impet. Morgan Stanley ostrzega, że gospodarka światowa znalazła się niebezpiecznie blisko recesji i tnie prognozy wzrostu gospodarczego, w tym także dla Polski. Naszym gościem była Elżbieta Chojna-Duch, Członek Rady Polityki Pieniężnej.

Strach na rynkach

Zła sytuacja na giełdach, źle się dzieje również na rynku długu. Obligacje zaczynają tracić na wartości. Co dzieje się na rynkach i jak chronić swój kapitał? Naszym gościem był Olaf Pietrzak, Zarządzajacy Funduszami Papierów Dłużnych w Skarbiec TFI.

Ostre hamowanie produkcji

Mocny spadek produkcji napojów w lipcu. J. Faryszewski z Kompanii Piwowarskiej zrzuca winę przede wszystkim na pogodę. Przyznaje, że dwa pierwsze tygodnie sierpnia były równie kiepskie jak lipiec, ale nie skreśla jeszcze sezonu letniego. O wpływ pogody na biznes i nie tylko, pytaliśmy Jana Faryszewskiego, wiceprezesa Kompanii Piwowarskiej.

Strach na rynkach

Mocno czerwony czwartek na giełdach. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, rynek akcji - od rana będący w złych nastrojach - osunął się jeszcze bardziej. Naszymi gośćmi byli: Adam Zaremba, główny ekonomista Idea TFI i Elwir Świętochowski, dyrektor skarbu Rabo Bank.

Sposób na kryzys

Pakiet antykryzysowy dla firm nie zostanie przedłużony na przyszły rok. Minister pracy Jolanta Fedak nie przychyli się do apelu biznesu. W rozmowie z TVN CNBC argumentuje, że wzrost gospodarczy na poziomie bliskim czterech procent w przyszłym roku, oznacza, że rządowe wsparcie nie będzie potrzebne. Minister rozważa jednak przeniesienie części zapisów z pakietu, na stałe do obowiązującego w Polsce prawa. O pakiecie antykryzysowym rozmawialiśmy z Wojciechem Warskim, prezese Softex Data i Andrzejem Hołdą, prezesem Fabryki Elektrofiltrów.

Kto produkuje więcej?

Produkcja w górę? O 3,4% wzrosła w lipcu produkcja przemysłowa licząc rok do roku – prognozują ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera. Poprzednio wzrost był dwuprocentowy. Które sektory przemysłu ciągną naszą gospodarkę w górę mówi Konrad Soszyński, ekonomista BGŻ.

Frank oszalał

Pożegnanie banków ze szwajcarską walutą. Część z nich już zawiesiło, część niebawem zrezygnuje z finansowania zakupu nieruchomości Polaków w szwajcarskiej walucie. Rozmowa z Pawłem Majtkowskim, Głównym analitykiem Expandera.

Strach na rynkach

Najgorsza w tym roku sesja na warszawskiej giełdzie. Indeksy traciły w czasie sesji nawet prawie 9% - ostatecznie spółki z WIG20 okazały się o 17:30 o niemal 6% tańsze, niż wczoraj. O fatalnym dniu na GPW, rozmawialiśmy z Rafałem Madejem z PKO TFI.

Kto tanio do przejęcia?

Niskie wyceny sprzyjają ogłaszaniu wezwań i pozytywnej reakcji właścicieli. Możliwe są przejęcia dużych spółek na rynku, może chodzić o Bogdankę (na którą zresztą już raz wezwanie ogłaszał czeski NWR), Eneę, PEP oraz Netię. Po jakim kursie opłaca się kupić akcje i ile mogą zapłacić potencjalni nowi właściciele? Naszym gościem był: Paweł Puchalski, Analityk DM BZ WBK.