Najnowsze

Najnowsze

Rynek surowców a Chiny

Miedź najdroższa od 3 miesięcy, bo Chiny nadal nie zwalniają tempa. Co ze złotem? O czym powinniśmy wiedzieć inwestując w surowce? Naszym gościem jest Paweł Kordala, analityk XTB.

Powód podwyżek paliw? "Podatki i spekulacje"

Tankowanie już przyprawia kierowców o ból głowy, a może być jeszcze drożej. - Czeka nas kilkunastogroszowa podwyżka cen paliw na stacjach - ostrzegł na antenie radiowej Jedynki ekspert rynku paliw, Andrzej Szczęśniak. Jego zdaniem, powodem wzrostu cen są wysokie podatki, a także spekulacje na rynkach naftowych. W odpowiedzi - polskie rafinerie windują ceny w górę, by "chronić rynek".

Badanie kondycji kontahenta

Przy sprzedaży z odroczonym terminem ważniejsze od wyników firmy jest wynik na rachunku przepływów pieniężnych. Na jakie pozycje w tym sprawozdaniu zwrócić uwagę? O tym w rozmowie z Michałem Pachowskim, z Wydziału Zarządzania UW

Opodatkowanie udziałowców spółki komandytowej

Akcjonariusz spółki komandytowo – akcyjnej nie płaci podatku aż do momentu wypłaty dywidendy – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. To oznacza, że na bieżąco nie musi nic płacić. Jak w praktyce można wykorzystać to rozstrzygnięcie? O tym w rozmowie z Markiem Kolibskim, radcą prawnym i doradcą podatkowym w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Opóźnienia w odpisach KRS

Miały ruszyć w praktyce 1 stycznia, ale Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło jedynie system rejestracji spółki przez Internet. Kiedy to będzie możliwe? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości

Aptekarze protestują

Los ustawy refundacyjnej w rękach senatorów. Sejm zmienił zasady odpowiedzialności tylko lekarzy. Aptekarze na mocy nowych przepisów będą mieli tylko prawo wnoszenia zastrzeżeń do kontroli. Efekt tych przepisów może być jednak zaskakujący – nawet jak przedsiębiorca będzie się odwoływał to każdy kolejny urzędnik NFZ może podtrzymać ustalenia kontroli. Więcej na ten temat w rozmowie z Małgorzatą Paluch, szefem departamentu prawa farmaceutycznego, Chałas i Wspólnicy

Zmiana w składce rentowej

Od 1 lutego zmieni się składka na ubezpieczenie rentowe. Jak w praktyce należy poprawić dokumenty rozliczeniowe i dane w programie Płatnik? O tym w rozmowie z Wojciechem Andrusiewiczem, z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Płaca i praca

Najwyższej w historii średniej płacy w przedsiębiorstwach oczekują za grudzień ekonomiści. Według nich przeciętna pensja w firmach zatrudniających powyżej 9 osób urosła o 4,5% w skali roku i po raz pierwszy przekroczyła 4 tys. zł brutto. Według Przemysława Gacka prezesa grupy Pracuj, to głównie efekt grudniowych wypłat pracownikom bonusów i świątecznych premii.

Chiny w formie

Chińska gospodarka hamuje, ale minimalnie i wolniej od prognoz. W czwartym kwartale urosła o 8,9% w skali roku czyli o 0,2 punktu procentowego szybciej niż prognozował rynek i jednocześnie o 0,2 punktu wolniej niż poprzednio. To jednocześnie najsłabszy wynik od dwóch i pół roku. W całym 2011 PKB Chin urosło o 9,2%. Prof. Edward Haliżak z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Robertem Stankiewiczem, zwraca uwagę na zmiany zachodzące w chińskiej gospodarce - szczególnie siłę rynku wewnętrznego.

Zdążyć przed Euro 2012

Walka z czasem na A2. Istnieje ryzyko, że autostradą nie da sie przejechać z Warszawy do Łodzi na Euro 2012. W celu przyśpieszenia prac, Dolnośląskie Surowce Skalne zdecydowały się przekazać prace o wartości 155 milionów euro partnerowi z konsorcjum, czeskiej firmie Bogl a Krysl. Według Lecha Witeckiego, szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Czesi już udowodnili, że potrafią budować w ekspresowym tempie.

Odwrócona hipoteka, czyli "olbrzymie zawirowania"?

Odwrócona hipoteka - jak to działa i kiedy zacznie? Rząd szykuje projekt ustawy, która jest wyjątkowo skomplikowana. Ma jednak ułatwić życie. Mając mieszkanie możemy w nim mieszkać i na nim zarabiać. Jednak bank też ma w tym swój interes. Można zyskać, ale i stracić. O co chodzi?

Eksperci: Paliwo jeszcze zdrożeje

Ceny paliw na niektórych stacjach przekroczyły już 6 zł za litr. Kierowcy zaciskają pasa, bo tankować muszą. Opozycja żąda wyjaśnień od premiera, a eksperci w rozmowie z "Faktami" TVN prognozują, że to być może jeszcze nie koniec podwyżek.

Hausner: Rząd ślizga się po lodzie, ale przyjdzie wiosna

- Obecna polityka rządu jest jak "ślizganie się po lodzie" - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej i b. wicepremier prof. Jerzy Hausner. - Ono jest bardzo wdzięczne, a manewry są udane, tylko, że kiedyś przyjdzie wiosna i ten lód już nie będzie taki twardy - w tak obrazowy sposób tłumaczył, że jego zdaniem przez zajmowanie się doraźnymi sprawami zaniedbywane są cele naprawdę ważne.

Jak inwestować w obligacje?

Rentowności obligacji w dół. Inwestorzy spokojniej podchodzą do tego typu inwestycji. Koniec dobrych czasów na zakup obligacji i funduszy obligacyjnych? Ustawiamy strategię dla portfela dłużnego na najbliższy kwartał lub dłużej. Naszym gościem jest Grzegorz Zatryb, główny analityk Skarbiec TFI.

Socializer już na NC

Socializer to spółka, która organizuje wielkie kampanie wielkich firm w portalach społecznościowych. Spółka debiutuje na NC.

Stawka, libor, wibor...zmiany, zmiany

Od początku roku mocno w górę poszła stawka Polonia. W górę idzie także libor dla CHF. Wibor w ostatnich tygodniach spokojny, po wzrostach jesienią. O prognozach dla rynków mówi Błażej Wajszczuk z ACI Polska, analityk BNP Paribas.

Bułgaria przestała szukać gazu łupkowego

Rząd Bułgarii wstrzymał we wtorek poszukiwania gazu łupkowego cofając zezwolenie na próbne odwierty na północnym wschodzie kraju - poinformowały rządowe służby prasowe w Sofii.

Makarony bez zysku

Obroty w górę, ale zysku brak. Makaronom Polskim zaszkodziły między innymi trudności związane z rynkiem surowców. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Pawłem Nowakowskim.

Mirbud poprawi wyniki

Mniej budownictwa drogowego w portfelu, i lepsze wyniki - nawet o 20% wyższe niż przed rokiem. Tak prognozuje spółka Mirbud. O szczegółach rozmawialiśmy z dyrektorem generalnym Mirbudu, Jerzym Mirgosem.

Unibep w 2012

Przetargi publiczne i inwestycje drogowe nie dają dużych marż. Spółka Unibep zwiększa więc udział projektów mieszkaniowych w swoim portfelu. Jak ten ruch przełoży się na wyniki? Rozmowa z prezesem spółki, Janem Mikołuszko.

Zmowy cenowe

UOKiK od początku roku wykrył już 6 zmów cenowych w branży ubezpieczeniowej, energetycznej, wędliniarskiej, muzycznej i produkującej urządzenia służące do przygotowywania posiłków. Kiedy i jak urząd może jednak darować karę przedsiębiorcy? O tym w rozmowie z Sonią Jóźwiak, specjalistą w Departamencie Ochrony Konkurencji, Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji

"Kryzys w eurostrefie jak katastrofa wycieczkowca"

Do "tragiczno-absurdalnej" katastrofy włoskiego wycieczkowca Costa Concordia porównuje we wtorek kryzys w strefie euro publicysta "Wall Street Journal", zarzucając przywódcom UE, że ustawicznie mylą się w diagnozach dotyczących kryzysu.

Portfel zwyżkujący

Po sierpniowym załamaniu następuje wyraźne odbicie w portfelu. Co wpłynęło na tak korzystny wynik? W Milionie w Portfelu inwestycja Mariusza Pawlaka z Pawlak, Lorek i Wspólnicy.

Złoty jak na drożdżach. Giełda najwyżej w 2012 r.

Świetny wtorek na rynkach. Zyskują indeksy giełdowe w całej Europie, a euro i złoty rosną w siłę. Inwestorzy nie przejmują się niedawnymi obniżkami ratingów krajów strefy euro. - Sytuację na rynkach uspokaja też Europejski Bank Centralny - zauważa minister finansów Jacek Rostowski.

Chiński smok traci rozpęd

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kwartale 2011 r. o 8,9 proc. rdr. To najsłabsze tempo wzrostu od 10 kwartałów i skutek ograniczenia popytu w Europie z powodu kryzysu finansowego, a tam trafiają eksportowane z Chin towary.

Coraz mniej chętnych na prezerwatywy

Polacy kupują coraz mniej środków antykoncepcyjnych - wynika z danych Nielsena i IMS Health, firm badających rynek farmaceutyczny. Polski rynek prezerwatyw pierwszy raz w historii spadł aż o 10 proc. - pisze Puls Biznesu.

Merkozy czy Merkhollande?

Czy obniżenie francuskiego ratingu przez agencję Standard & Poor's wpłynie na wynik wyborów prezydenckich we Francji? Francuzi pójdą do urn 22 kwietnia i 6 maja a rywal obecnego prezydenta, Francois Hollande, przekonuje, że S&P obniżyła rating Sarkozy'ego a nie Francji. Gośćmi programu Bilans byli Sebastian Mikosz, starszy doradca w Societe Generale i były prezes PLL LOT oraz Robert Jędrzejczyk z kancelarii Gide Loyrette Nuel.

Ratingi Polski w dół?

Europejski Fundusz Stabilności Finansowej bez potrójnego "A" od Standard & Poors. Zdaniem prof. Danuty Dziawgo z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za niecałe trzy miesiące obecny rating może stracić również Polska. Ekonomistka przekonuje, że agencje obniżą ocenę wiarygodności kredytowej Polski, jeśli nie zobaczą konkretów w postaci ustaw.

Klient w kropce

Najnowsze dane GUS o inflacji w Polsce pozwalają prognozować w kolejnych miesiącach jej nieznaczny spadek. Jednym z patentów producentów na zatrzymanie rosnących cen i zatrzymanie klienta jest zmniejszenie objętości bądź masy sprzedawanego produktu. Niby wszystko kosztuje tyle samo a jednak nie tak samo... O szczegółach Dominik Cierpioł

Koło ratunkowe eurostrefy też straciło swoje AAA

Wiarygodność chroniącego euro Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej została obniżona. Agencja ratingowa Standard & Poor's zmieniła rating tej instytucji z najwyższej oceny AAA do AA+. Jednocześnie prezydent Francji, która również straciła potrójne "A", wzywa do "zachowania zimnej krwi".